آخرین مطالب:  

ادعای تحریک کننده عثمان احمدی در مجلس و عکس العملها ــ حسن راشدی

اؤیرنجی سسی : عثمان احمدی نماینده مردم مهاباد ( سویوق بولاق سابق) و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور  جلسه علنی مجلس ، روز یکشنبه ۱۵/۱۰/۹۲ از وزیر کشور خواست : ” با توجه به مصاحبه های اخیرش مبنی بر اضافه کردن ۱۰ استان به استانهای کشور ، استان کردستان شمالی به مرکزیت مهاباد را نیز لحاظ نماید “

گرچه بعد از مطرح شدن چنین موضوع نابجایی در مجلس ، واکنش آقای قاضی پور نماینده مردم ارومیه به  آقای عثمان احمدی قاطع و رسا بود که چنین گفت:

حسن راشدی“آذربایجان مهد شیرمردانی چون امینی ها و باکری هاست، به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم تجزیه ای در آذربایجان رخ بدهد. ” قاضی پور همچنان خاطرنشان کرد: ” شیرمردان تکابی، شاهیندژی و میاندوآبی اجازه عملیاتی شدن این سخنان نامعقول را نخواهند داد.”

همچنین عیسی زاده نماینده دیگر مردم آذربایجان غربی از شهر میاندواب در یخشی از گفتگوی خود با آینانیوز گفته است: ” اگر قرار باشددر آینده استانی تشکیل شود بدون شک میاندوآب است. نماینده میاندوآب تصریح کرده است: اگر قرار باشد تصمیمی برای استان شدن گرفته شود باید تمامی ظرفیتهای امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، منابع آب، زمین کشاورزی و جمعیتی در نظر گرفته شود که همه این قابلیت ها در میاندوآب نهفته است.

وی گفته است: اگر میاندوآب تبدیل به استان شود حاضریم مهاباد را به عنوان یکی از بخش های این استان بپذیریم. “

واکنش به سخنان عثمان احمدی تنها در مجلس و از طرف تعدادی از نماینده های آذربایجان غربی نبود ، بلکه واکنش بیشتر از طرف دانشجویان ، فعالین فرهنگی و کل مردم  استانهای آذربایجانی و ترکانی که در حوزه فرهنگی زبان ترکی زندگی می کنند صورت گرفت .

عکس العمل  و اعتراض به این نطق نسنجیده عثمان احمدی علاوه بر اینکه در اکثر خروجیهای رسانه های اینترنتی و مطبوع آذربایجانی قرار گرفت بلکه  اعتراض عمومی ، به صورت اس ام اس در صفحه اکثر گوشیهای موبایل مردم آذربایجان به نمایش در آمد .

عثمان احمدی با این نطق بی فایده و تحریک آمیز خود نه تنها موفق به استان کردن مهاباد کنونی و سویوق بولاق سابق که سالهای سال جزئی از آذربایجان بوده و هست موفق نخواهد شد ، بلکه رابطه دوستی و برادری ملّت آذربایجان با همشهریهای کُرد خودرا هم دچار تنش و خدشه خواهد کرد .

گرچه نطق بی موقع و نابجای عثمان احمدی به تحرک سیاسی مردم آذربایجان منجر شد ، ولی صحبت از  اضافه شدن ۱۰ استان به استانهای کشور خود نهفته هایی درون خویش دارد که شاید خیلی ها به سادگی از کنار  آن بگذرند ، اینکه با چه اهدافی یکدفعه تصمیم گرفته می شود ۱۰ استان به استانهای کشور افزوده شود  هنوز مشخص نیست و اگر این ۱۰ استان به استانهای کشور افزوده شود این استانها در درون کدام استانهای فعلی و با چه نامهایی خواهد بود ؟

اگر هم مردم دیگر استانها از استان شدن مناطق خود به صورت نسبی فایده هایی برده اند ، اما ملّت آذربایجان از  این تقسیمات خاطره خوبی ندارند ، چرا که در طول تاریخ ۹۰ – ۹۵  ساله اخیر ، آذربایجان تاریخی که از همدان ، اراک ، ساوه ، قزوین و زنجان گرفته تا کناره های رود ارس اراضی وسیعی را در  دل خود  جای می داد با تکه – پاره شدن در برهه هایی از زمان ، به استانهایی بدون نام آذربایجان تبدیل گردیده بی هویت شده اند .

 مردم این مناطق با از دست دادن نام تاریخی مناطق خود ، در حال از دست دادن  هویت زبانی و فرهنگی خود هم هستند ، تا جایی که بسیاری از همدانیها و ساوه ایها بخاطر تفاوت اندک لهجه ای که زبان ترکی شان با لهجه ترکی مثلا مردم تبریز ، ارومیه و اردبیل دارد و در قانون زبانشناسی هم این تفاوت لهجه طبیعی است خودرا  آذربایجانی نمیدانند !

فراموش نکنیم در سال ۱۳۷۲ استان اردبیل کنونی از استان آذربایجان شرقی آن زمان جدا شد و با اینکه اکثر مردم آذربایجان حتی امام جمعه وقت تبریز آیت اله ملکوتی اصرار داشتند استان جدید به مرکزیت اردبیل “آذربایجان شرقی ” و استان آذربایجان شرقی فعلی به مرکزیت تبریز  ” آذربایجان مرکزی ” نامیده شود و نام آذربایجان غربی هم همچنان در جای خود باقی بماند ، اما به بهانه های واهی و از جمله کمبود بودجه !  نام  تاریخی آذربایجان را از روی شهر اردبیل برداشتند تا این مناطق نام تاریخی ۲۳۰۰ ساله خودرا فراموش کرده و خودرا بی هویت حس کند ، اما با تقسیم شدن استان خراسان به ۳ استان ، هر سه استان ، نام خراسان را همراه خود نگه داشتند و کمبود بودجه ای هم  پیش نیامد !

حالا هم اگر تقسیمات جدیدی در راه است  مواظب باشیم  خوابی برای تکه- پاره شدن بیشتر آذربایجان باقی مانده نبینند  و اگر هم اصرار بر اضافه شدن استان هست که ما آذربایجانیها از این تقسیمات نه خیر مادی و نه خیر معنوی ندیده ایم حداقل همرا با نام آذربایجان باشد  مثل : آذربایجان مرکزی ، آذربایجان شمال غربی ، آذربایجان جنوب غربی ، آذربایجان زرین ( قیزیل آذربایجان = زنجان )  و آذربایجان ……..

سؤن – ۲۱/۱۰/۱۳۹۲

تبریز سسی

اشتراک گذاری

چرا روحانی به اهواز رفت، ومردم عرب آن جا چه می خواهند؟ ــ یوسف عزیزی بنی طرف

نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی؛ کنار گذاشتن حسنی فاز جدید توطئه برای غرب آزربایجان

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.