آخرین مطالب:  

کردها مخالف ایجاد استان کردستان شمالی به مرکزیت مهاباد هستند

اؤیرنجی سسی : عثمان احمدی،نماینده مردم مهاباد(سویوق بولاق) در مجلس شورای اسلامی روز یک شنبه در صحن علنی مجلس طی نطق میان دستور خود خواستار تشکیل کردستان شمالی شد،که موجب واکنش سایر نمایندگان شهرهای استان آزربایجان غربی شده و همچنین به موضوع داغ رسانه های محلی و رسانه های وابسته به حرکت ملی آزربایجان و همچنین سایت های کردی شد.
به گزارش وبسایت خبری تحلیلی ساوالان پورت ؛ نادر قاضی پور در واکنش به سخنان عثمان احمدی سخنان این نماینده ی مجلس را تبلیغاتی دانست و گفت : این مسئله به هیچ عنوان عملیاتی نمی باشد، اولا اینکه این شهرستان ها جمعیتی ندارند، ثانیا شیرمردان میاندوآب، شاهیندژی و تکابی کجا خواهند رفت؟

نماینده مردم اورمیه همچنین گفت : آذربایجان مهد شیرمردانی چون امینی ها و باکری هاست، به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم تجزیه ای در آذربایجان رخ بدهد.

با اینکه نماینده مهاباد(سویوق بولاق) تنها خواستار استان شدن شهرهای  جنوبی استان آزربایجان غربی به مرکزیت مهاباد شده بود ، نماینده سابق شهر سنندج جلال جلالی زاده در صفحه فیسبوک خود طی نوشته ای کوتاه ضمن همراهی با پیشنهاد عثمان احمدی آزربایجان غربی را خاک کردستان نامید که در زمان پهلوی به آزربایجان ملح شده است.
وی در صفحه فیسبوک خود می نویسد : اگر سیاست های شونیستی رژیم شاهنشاهی کردستان را به چندین استان تغییر نام داد وتنها بخش کوچکی از آن را به نام کردستان نامید وبخش بسیار بزرگی را ملحق به آذربایجان نمود تا همیشه بتواند از ابزار تفرقه بینداز وحکومت کن در بین دو ملت کرد وآذری تفرقه ایجاد نماید.

همچنین لازم به ذکر است که سایت های خبری کوردی نیز به انعکاس این خبر پرداخته و آن را از زاویه دید خود تحلیل کرده اند که در این میان می توان به سایت خبری کوردپا اشاره کرد. این سایت در گفتگویی کوتاه با سلیمان چوکلی دیدگاه وی را به اظهارات عثمان احمدی منعکس می کند. از نظر سلیمان چوکلی ایجاد کردستان شمالی که معطوف بر مناطق جنوبی آزربایجان غربی که از آن با نام موکریان یاد می کند بسیار خطرناک دانسته و می گوید : تشکیل استان به مرکزیت مهاباد به دلایل مختلفی نظیر سیاسی، تاریخی و امنیتی بنظرم غیرقابل اجرایی است و حتی تشکیل استانی با این نام دارای مشکل جدی است. چوکلی خاطرنشان کرد که این استان باید در شهرهای کنونی آذربایجان غربی نظیر ارومیه، خوی، ماکو، سلماس را هم شامل گردد و استفاده از عنوان کردستان شمالی را اساسا نادرست و غیر واقعی می‌باشد.

به نظر می رسد روشنفکران کورد نمی توانند بر قسمتی از آزربایجان غربی قانع باشند و استان آزربایجان غربی را با نام استان ارومیه به عنوان بخشی از سرزمین کوردستان به شمار می آورند و خواستار تاسیسی استان ارومیه با مرکزیت شهر اورمیه هستند.

در امتداد واکنش ها علیه اظهرات عثمان احمدی نماینده مهاباد(سویوق بولاق)جواد جهانگیرزاده نماینده مردم اورمیه و عضو کمسیون امنیت ملی مجلس در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت : جریانات خاصی نمایندگان شهر مهاباد را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی همچنین گفت : بحث تشکیل استان کردستان شمالی با مرکزیت مهاباد توسط دو نماینده قبلی شهرستان مهاباد بدون در نظر گرفتن واقعیت های تاریخی، جغرافیایی، سیاسی و جمعیتی مطرح شده بود و تکرار مجدد این اظهارات توسط عثمان احمدی بیانگر این مسئله است که جریانات خاصی نمایندگان این شهر را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی افزود: علی رغم این که برای تمام نمایندگان مجلس احترام خاصی قائلم، اما اظهارات ناپخته و نسنجیده عثمان احمدی بدون توجه به واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی منطقه مطرح شده و این قبیل مسائل در هیچ نهادی مطرح و مورد بحث قرار نگرفته است.

همچنین عثمان احمدی در پاسخ به اظهارات نماینده اورمیه طی گفتگویی با بوکان نیوز با مکریان خواندن مناطق جنوبی استان آزربایجان غربی گفت : اگر استانی با نام مکریان شکل بگیرد قطعاً به معنی تجزیه استانهای دیگر نیست و این ادعایی غیر واقعی و غیر معقول است چون قانون تقسیمات کشوری به روشنی این موضوعات را بیان نموده است. حال اگر استان خراسان به سه استان تقسیم شد باید بگوییم استان خراسان تجزیه شده است!؟

پیشتر نیز نماینده مردم میاندواب (قوشاچای)، تکاب (تیکان تپه) و شاهین‌دژ(سایین قالا) در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ان شا الله اظهارات آقای احمدی زمینه ایجاد تفرقه و اختلاف بین شیعه و سنی نشود.

ساوالان پورت

اشتراک گذاری

طرح ایجاد استان کردستان شمالی تئوری تروریست‌ها در مجلس ایران به چه قیمت؟

انعکاس واکنش ها به سخنان نماینده مهاباد در رادیو فردا

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه برای این نوشته ثبت شده است .

  1. واقعا که حرفهای خنده داری میزنید یک وجب از این خاک هم به شما داده نخواهد شد احتمالا کردها توهم زده شدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.