آخرین مطالب:  

اخبار حقوق بشر آزربایجان جنوبی

اؤیرنجی سسی: در هفته‌ای که گذشت دادگاه‌های انقلاب در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی، فعالین حرکت ملی آزربایجان را به اتهامات واهی محکوم و حکم‌های حبس آنان را صادر کردند.

به گزارش اؤیرنجی سسی، در هفته‌ی گذشته حبیب ساسانیان فعال فرهنگی حرکت ملی آزربایجان به تاریخ ۱۸ بهمن سال جاری به دادگاه تجدیدنظر تبریز احضار شد. پیش‌تر در دادگاه انقلاب تبریز به‌صورت غیابی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم‌شده است.

این فعال ملی از حضور در جلسه دادگاه تجدیدنظر که در تاریخ ۸ بهمن‌ماه سال جاری برگزار شد، امتناع کرده است. روز ۱۶ بهمن طی تماس تلفنی با خانواده‌ی حبیب ساسانیان، از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه تجدیدنظر تبریز، عنوان‌شده است در صورت عدم حضور و بی‌اعتنایی به دادگاه، املاک مورد ضمانت او جهت مزایده‌ی عمومی، به اجرا گذاشته خواهد شد.

همچنین شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر تبریز، حکم دو سال حبس تعزیری مهدی امیری نژاد از فعالین حرکت ملی را تأیید کرد. مهدی امیری نژاد پیش‌تر توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمید باقر پور، به دو سال حبس محکوم‌شده بود که این رأی، ضمن دفاعیات قانونی و مستدل توسط آقای امیر نژاد و وکیل مدافعشان، در شعبه ۲۶ تائید نظر با فشار ارگان‌های اطلاعاتی عیناً تائید گردید.

مهدی امیری نژاد به همراه حبیب ساسانیان، در ۲۶ اردیبهشت سال ۹۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و بعد از تحمل بیش از یک سال حبس در بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

این فعالین ملی به همراه چند تن از فعالین تبریز و اردبیل به اتهامات جاسوسی، تشکیل گروه، تلاش برای تجزیه‌طلبی و دیگر اتهامات واهی دستگیرشده بودند که با دفاعیات صریح در دادگاه بدوی، حکم برائت و منع تعقیب برای بخشی از اتهامات وارده علیهشان، صادرشده بود.

در شهر کلیبر نیز از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری این شهر، جزای نقدی بدل از حبس تعزیری و شلاق برای چند تن از فعالین آزربایجانی صادر شد. اکبر جهانگیری، میلاد اکبری و مرتضی پروین طی صدور حکمی هرکدام به ۴ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی در دادگاه کلیبر محکوم شدند. شعبه دو کیفری دادگاه کلیبر صدور حبس یا جزای نقدی برای این فعالین آزربایجانی را با استناد به اتهام انتسابی «اخلال در نظم عمومی از طریق سردادن شعار نامتعارف و اجتماع غیرقانونی در منطقه قلعه بابک» ترتیب داده است.

اشتراک گذاری

ادعای روزنامه قانون: نابودی زبان تورکی، سیاست ملی کشور است

محو زبان تُرکی در آذربایجان توفیق سیاست ملّی؟! – حسن راشدی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.