آخرین مطالب:  

در سیستم‌های دیکتاتوری مشکلات معیشتی و محیط زیستی قابل‌حل نیست

با قبول این نکته که جان‌مایه اعتراضات دی‌ماه گذشته مشکلات اقتصادی و معیشتی طیف بزرگی از مردم بود، نباید از حقوق انسانی، اجتماعی و سیاسی ضایع‌شده غافل شد. به‌عبارت‌دیگر نباید اجازه داد تا خواسته‌های غیراقتصادی در سایه مشکلات عمیق معیشتی مردم به محاق برود. چراکه شرایط اسفناک اقتصادی امروز ناشی از فضای خفقان سیاسی-اجتماعی حاکم در اجتماع ایران است.

اؤیرنجی سسی: این مسئله باید از سوی فعالان مدنی و سیاسی برای اقشاری که با مشکلات معیشتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند به‌طور واضح تبیین گردد. ساختاری که در آن فعالان سیاسی و اجتماعی نتوانند با صدای بلند از طبقه حاکم انتقاد کنند و روزنامه‌نگاران نتوانند بدون سانسور اخبار مسئولین دولتی را منعکس نمایند، قادر به تأمین منافع قشر کم‌درآمد نخواهد بود. رژیم ایران شاهد زنده‌ای بر این مدعاست. سال‌های سال هیچ روزنامه‌نگار و فعالی جرئت انتشار اخبار اختلاس‌ها را نداشتند. هم‌اکنون نیز خبر اختلاس نهادهای حاکمیتی جزء خطوط قرمز نظام هست.

مثال دیگری نیز می‌توان در حوزه محیط‌زیست آورد. حوزه‌ای که درنتیجه بی‌مسئولیتی و عدم‌کفایت سران و مدیران حاکمیت به وضعیت هشدار رسیده است. بارزترین آن را می‌توان در مورد دریاچه اورمیه مشاهده کرد. اگرچه در ظاهر امر بین کشاورز آزربایحانی و فعال مدنی، سیاسی و محیط زیستی آزربایجانی  رابطه مستقیمی دیده نمی‌شود و هر یک در فضای مخصوص به خود تعریف می‌شود؛ اما در جریان اعتراضات به خشک شدن دریاچه اورمیه دست‌هایی مانع از این شدند که بین این دو قشر ارتباط برقرار گردد. چراکه اگر کشاورز آزربایجانی از نتیجه کار روشنفکر معترض در خیابان اطلاع حاصل می‌کرد به‌هیچ‌وجه پشت وی را خالی نمی‌کرد.

ازاین‌رو باید اذعان کرد که در سیستم‌های دیکتاتوری مشکلات معیشتی و اقتصادی همچنین معضلات زیست‌محیطی قابل‌حل نیست. چراکه حاکمیت خود را جواب گوی خواسته‌های فعالان نمی‌داند چنین حکومتی در اصل حقی برای افراد تحت حاکمیت خود قائل نیست.

درنتیجه فعالان مدنی و سیاسی حرکت ملی آزربایجان بایستی تلاش کنند تا اقشار مختلف راه رسیدن به خواسته‌های خود را در حمایت از فعالان جنبش‌های آزادی‌خواهی و استکبارستیزی بدانند.

اشتراک گذاری

معضلی به نام مدارس کانکسی در شهرستان اهر

رژیم ایران درصدد پرونده‌سازی و معتاد کردن معترضین حجاب اجباری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.