آخرین مطالب:  

معضلی به نام مدارس کانکسی در شهرستان اهر

اؤیرنجی سسی: نبود امکانات مناسب آموزشی در ایران و عدم رسیدگی آموزش‌وپرورش به کمبود کلاس‌های درس و مدارس در این کشور موجب شده هنوز هم مدارس کپری، کاه‌گلی و مدارس کانکسی برچیده نشود. بافت فرسوده مدارس موجود و عدم اختصاص بودجه کافی از سوی دولت برای بازسازی یا نوسازی این مدارس فرسوده، سیستم آموزشی ایران را مشکلات مضاعفی روبرو ساخته است. عدم توجه به این معضل از سوی دولت در آزربایجان جنوبی نمود بیشتری به خود گرفته است. وجود مدارس کانکسی در آزربایجان و کمبودهای آموزشی در این منطقه باعث شده در فصل سرما دانش‌آموزانی اهری با سختی‌های فراوانی دست‌وپنجه نرم کنند.

به گزارش اؤیرنجی سسی، اخیراً تصویری از دانش‌آموزان یکی از روستاهای شهرستان اهر در فضای مجازی منتشر شد که در این تصویر دانش‌آموزان با در دست گرفتن پلاکاردی خطاب به مسئولین آموزش‌وپرورش گفته بودند «مسئولین آموزش‌وپرورش؛ ما مدرسه می‌خواهیم، در کانکس معذّبیم».

بنا به گفته مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان اهر، دانش‌آموزان ۲۵ روستا در کانکس تحصیل می‌کنند و بیش از یک‌صد مدرسه شهرستان اهر از کمبود تجهیزات رنج می‌برد یعنی ساده‌تر بگویم در اغلب مدارس حتی کامپیوتر هم نداریم.

وی می‌افزاید: در ماه‌های اخیر تعداد مدارس کانکسی ۳۵ مورد بود اما خوشبختانه به لحاظ مشارکت و همت خیرین مدرسه‌ساز تعداد روستاهایی که مدرسه کانکسی دارند به ۲۵ روستا کاهش یافت.

جعفر شجاعی می‌گوید: درگذشته تنها به تجهیز تعداد معدودی از مدارس روستایی توجه شد و تجهیز سایر مدارس روستایی مورد غفلت قرار گرفت و ساده‌ترین مسئله همان صندلی مدارس، دستگاهی به نام آموزش‌وپرورش را به چالش کشیده بود.

مدیر آموزش‌وپرورش اهر با تأکید بر اینکه ۶۰ درصد مدارس شهر اهر در حالت دو شیفته فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا مدارس دو شیفته در اهر نداشته باشیم اما دو شیفته مدارس اهر از روی ناچاری است چون امکانات و شرایط خوبی نداشتیم که این کمبودها را جبران کنیم.

محمدرضا عیدی، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آزربایجان شرقی نیز درباره مدارس کانکسی می‌گوید: دانش‌آموزان آزربایجان شرقی در ۴۰۰ مدرسه کانکس مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۲۵ مدرسه کانکسی مربوط به شهرستان اهر است و جالب‌تر این‌که در خود تبریز برخی از دانش‌آموزان در کانکس تحصیل می‌کنند. لازم است تا برای رهایی از مدارس کانکس به دنبال خیرین برویم و از آن‌ها خواهش کنیم با ورود خیرین لااقل بتوانیم مشکلات را به حداقل برسانیم.

وی ادامه می‌دهد: در چندین سال گذشته همان‌طور که همه می‌دانند ازنظر بودجه و اعتبارات در تنگنا قرارگرفته‌ایم، اعتبارات نوسازی و تجهیز مدارس آزربایجان شرقی بر روی کاغذ خوب گفته می‌شود اما متأسفانه تخصیص نمی‌یابد و بدتر از آن هرسال شاهد کاهش اعتبارات هستیم.

همچنین عبدالله فرمانی رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز آزربایجان شرقی عنوان می‌کند: علی‌رغم آن‌که معدن مس سونگون می‌بایست برای رفع کمبودهای شهرستان اهر قدم برمی‌داشت اما تاکنون هیچ کاری برای این شهرستان نکرده است.

این مسائل در حالی مطرح می‌شود که بودجه اختصاصی برای آموزش‌وپرورش در سال ۹۷ خیلی کمتر از نهادهایی است که هیچ نقشی در جامعه ندارند. سهم نهادهای مذهبی غیر پاسخگو از بودجه سالانه در ایران بیشتر از وزارت‌های آموزش‌وپرورش، علوم و بهداشت بوده است اما بانیان در نهادها همواره در مقابل این تخصیص بودجه منتقد بوده‌اند. برای مثال کاظم صدیقی، امام‌جمعه موقت تهران در نماز جمعه ۲۲ دی امسال بابیان اینکه بودجه حوزه‌های علمیه کافی نیست و دولت برای بهبود وضعیت فرهنگی باید بودجه حوزه‌های علمیه را افزایش دهد، گفته بود که بودجه نهادهای مذهبی فرهنگی به‌پای برخی از دانشگاه‌ها هم نمی‌رسد.

این در حالی است که انتشار ارقام بودجه‌های نهادهای فرهنگی و مذهبی که خارج از دولت فعالیت کرده و به دولت پاسخگو نیستند، بحث‌ها و انتقادهای بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی و میان نمایندگان مجلس موجب شد.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که بارها از اختصاص بودجه‌های کلان به نهادهای مذهبی انتقاد کرده است روز چهارشنبه ۲۷ دی در نامه‌ای به کاظم صدیقی امام‌جمعه موقت تهران نوشت که بودجه نهادهای مذهبی و فرهنگی که عمدتاً به دولت پاسخگو نیستند، ده‌ها برابر بودجه سازمان‌هایی چون حفاظت محیط‌زیست است.

در نامه او، بودجه دانشگاه فردوسی مشهد ۳۲۰ میلیارد تومان، دانشگاه تبریز ۲۵۰ میلیارد تومان، پلی‌تکنیک (امیرکبیر) ۲۵۰ میلیارد تومان، دانشگاه اهواز ۲۰۰ میلیارد تومان و دانشگاه کرمان ۱۷۰ میلیارد تومان ذکرشده است. بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز حدود ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان‌شده است.

این در حالی است که حدود چهل نهاد مذهبی فرهنگی که در جدول پیوست نامه ذکرشده‌اند، روی‌هم‌رفته بیش از هشت هزار میلیارد تومان بودجه گرفته‌اند. بر اساس جدول پیوست، در سال ۹۶ بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۸۰۰ میلیارد تومان و بودجه شورای عالی حوزه‌های علمیه ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. همچنین بودجه فرهنگی بسیج ۲۰ میلیونی نیز ۱۱۵۰ میلیارد تومان و بودجه سازمان تبلیغات اسلامی ۳۸۰ میلیارد تومان بوده است. این جدول چهل موسسه و مرکز را شامل می‌شود.

اشتراک گذاری

دادستان کل رژیم معترضین حجاب اجباری را« نادان» و «احساساتی» خواند

در سیستم‌های دیکتاتوری مشکلات معیشتی و محیط زیستی قابل‌حل نیست

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.