آخرین مطالب:  

سیاست علی دایی در قبال آزربایجانی‌ها چیست؟ – ایلقار مؤذن‌زاده

اؤیرنجی سسی: خیلی منتظر ماندم تا شاید علی دایی اعتراضی به توهین‌های نژادی پرسپولیسی‌ها کند اما نکرد. می‌توان به‌وضوح دید که علی دایی سال‌هاست با محوریت قرار دادن  ارضای محبوبیت در بین  تمامِ اقشارِ جامعه، رفتارهایِ اجتماعی خود را باسیاستی پیش برده که حداکثر محبوبیت را در تمام اقشار از آن خود کند و همه را راضی نگه دارد. مثلاً اقدامات انسان دوستانه در مواقع بحرانی کشور را به یاد آورید.

در این میان راضی نگه‌داشتن قشری که در پاره‌ای از موارد تعلقات هویتی نیز دارند و جمع کثیری از هواداران تراکتور را در برمی‌گیرد بسیار سخت بوده و در این معادله‌ی علی دایی جواب نمی‌دهد.

به همین دلیل نیز علی دایی ترجیح می‌دهد با پشت کردن به هویت آبا و اجدادیِ آزربایجانِ خودش، این معادله را با حذف کردنِ طرف مجهول آن حل کند. چراکه علی دایی یا باید در یک‌طرف طرفداران پرسپولیس و سایر اقشار کشور را راضی نگه دارد یا جهت‌گیری‌اش را به سمت‌وسوی قشر کثیری از هواداران تراکتور و همه آن‌هایی که تعلق‌خاطری به فرهنگ، هویت و زبان اصیل آزربایجانی خوددارند متمرکز کند. اما این نقطه اتصال در فضای کنونی بسیار بحرانی می‌نمایاند، چراکه این  برقراری آشتی و ایجاد اشتراک بین چند مجموعه‌ی هدف علی دایی، برای افزودن به صندوق طرفداران کثیرش، هوش اجتماعی-هیجانی بالایی می‌طلبد و علی دایی در مقاطع مختلف نشان داده که تااندازه‌ای از چنین قابلیتی محروم است، اما مسئله‌ای که واقعیت دارد این است که خوشبختانه هوش اجتماعی-هیجانی کاملاً قابل‌افزایش است!

علی دایی طی سال‌های اخیر با اولویت قرار دادن ترجیحات سیاسی-اقتصادی شخصی و به علت ضعف در ایجاد پیوند در نقطه اتصال آزربایجانچی‌ها با قشرِ عظیمِ صاحبِ روحیه‌ی خودبرتربین و تبعیض نگر با تفکر نژادی، با ریزشی قابل‌توجه در حال از دست دادنِ محبوبیتِ خود در میان قشر عظیم هویت طلبان و علاقه‌مندان به فرهنگ، زبان و تاریخ آزربایجانی‌ها است و نتیجه‌اش اسطوره‌زدایی تدریجی طی سالیان پیش رو خواهد بود.

رفتارهای سیاسی-اجتماعی ایشان نشانگر این بوده که در پاره‌ای از مواقع خواسته یا ناخواسته، تلاشش ارضای امیال  روحیه خودبرتربینیِ رخنه کرده در برخی لایه‌های اجتماعی-سیاسی کشور بوده است.

در مقاطع مختلف، در چند کنفرانس خبری به هواداران تراکتور تاخته و هر موقع اقدام نژادپرستانه‌ای از سوی پرسپولیسی‌ها رخ‌داده مهر سکوت بر لبانش اختیار کرده. رفتارهای اجتماعی ایشان نشانگر این است که او در پی حفظ موقعیت خود حتی در بین قشر قابل‌توجه نژادپرست پرسپولیس می‌باشد، یعنی به قیمت اینکه  حتی شصت هزار نفر از هوادارانش او و آبا و اجداد همه تورک‌ها را یک‌صدا «اششک» خطاب کنند.

علی دایی اسطوره تورک‌ها بود آن زمان که تعلق‌خاطری داشت به مردمی که او را اسطوره کردند. اما روندی تدریجی نسبت به عدول از جایگاه اسطوره بودگیِ خود در پیش‌گرفته است. از منظری دیگر تورک‌های ایران نباید اسطوره‌ای داشته باشند که به‌اندازه علی دایی قدرت نفوذ و محبوبیت داشته باشد، چراکه آن‌وقت طرفداران تراکتور و به دنبال آن تورک‌ها قدرت پیدا می‌کنند و این به‌هیچ‌وجه با  روحیه تورک ستیزی تفکر خودبرتربینیِ ته‌نشین شده در برخی لایه‌های جامعه سازگار نیست.

مع الاصف رفتار سیاسی-اجتماعی فعلی علی دایی نه‌تنها در جهت ایجاد حس همدلی در میان همه مردم کشور نیست، بلکه ایشان با سکوت خود تخم نفاق و کینه‌ای که میان آن دسته از مرکزنشینانِ خودبرتربین و آزربایجانی‌ها کاشته می‌شود را آبیاری کرده، دیدگاه‌های شوونیستی رخنه کرده در بین قشر عظیمی از طرفداران فوتبال را تقویت می‌کند…

به خاطر همین مسئله و به علت سفارش‌ها و تهدیدهایی که می‌تواند متوجه  فرصت اجتماعی و اقتصادی علی دایی شود، ایشان تمام تلاشش را به کار خواهد بست تا این موقعیت و محبوبیت را به هر قیمتی که شده حفظ کند؛ حتی به قیمت سکوت در مقابل توهین نژادی هزاران پرسپولیسی به هویت، فرهنگ و تاریخ آبا و اجدادش….

علی دایی برای خروج و برون‌رفت از این بحران و برای ایجاد پیوند میان این دو دسته، نیازمند رفتاری بسیار سنجیده و هدفمند است. او گزینه ارزشمندی است که در مقاطعی پدر معنوی آسیب‌دیدگان و محرومان بوده و می‌تواند با رفتاری سنجیده‌تر جایگاه خود را حفظ کند. این امر با محوریت قرار دادن توجه و احترام بیشتر از قبل به هویت و فرهنگ اصیل آزربایجانی خود می‌تواند میسر شود. تا شکاف و فاصله‌ای که بین او و قشر هویت طلب ایجادشده کمتر شود.

اشتراک گذاری

تناقض رسانه‌های ایران در قبال عملیات شاخه زیتون ترکیه

مصاحبه پوپولیستی امام‌جمعه تبریز در رابطه با بحران زیست‌محیطی در آزربایجان

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.