آخرین مطالب:  

ده برنامه آمریکا برای تشکیل منطقه خودمختار کردی در سوریه

اؤیرنجی سسی: آمریکا به‌طور جد در حال برنامه‌ریزی برای تشکیل یک منطقه خودمختار در شرق رود فرات است. منطقه‌ای که بیشترین ذخایر نفتی و گازی و آبی سوریه را در برمی‌گیرد

به گزارش اؤیرنجی سسی، ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا قصد دارد ۱۰ گام اساسی برای ایجاد منطقه خودمختار کردی در سوریه بردارد و در این خصوص حمایت نظامی، سیاسی و دیپلماتیک وسیعی را به کار گیرد.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، آمریکا قصد دارد مناطق شرق رود فرات را که در دست گروه تروریستی «پ.ی.د» است، به‌عنوان یک اقلیم خودمختار به رسمیت بشناسد. منطقه‌ای با مساحت حدود ۲۸ هزار کیلومترمربع که سه برابر لبنان است.

به گفته یک منبع غربی به الشرق الاوسط، دولت آمریکا درصدد استراتژی جدیدی در قبال سوریه است و مؤسسات آمریکایی چندین گزینه را بر مبنای نشست «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور با ۱۸ گروه از معارضان که ماه پیش در نیویورک صورت گرفت؛ مطرح کرده‌اند که دربردارنده بازسازی سوریه در صورت انتقال سیاسی است.

این منبع غربی افزود: اولین نشانه‌ها از استراتژی جدید آمریکا به زبان «جمیز متیس» وزیر دفاع آمریکا جاری‌شده و او گفته است که واشنگتن در کنار مستشاران نظامی، دیپلمات‌هایی نیز به مناطق تحت تسلط «پ.ی.د» اعزام خواهد کرد و گفته است: به‌زودی تعداد بیشتری از دیپلمات‌ها را در این منطقه خواهید دید و ما در راستای ایجاد ثبات حرکت می‌کنیم.

الشرق الاوسط در ادامه برنامه آمریکا را که ۱۰ مورد را شامل می‌شود، آورده است:

یک: افزایش پشتیبانی نظامی از گروه تروریستی «پ.ی.د». ترامپ در میانه ماه گذشته بدون توجه به قول خود به اردوغان برای توقف کمک نظامی از کردها و گرفتن سلاح‌های سنگین از آن‌ها پس از شکست داعش، افزایش حمایت نظامی از این نیروها را امضاء کرد.

دو: آموزش نیروهای «پ.ی.د» همراه با تغییر نقش آن‌ها به سمت یک ارتش نظامی و هم‌راستا با آن آموزش سه هزار نیروی امنیتی و پلیس.

سه: تقویت شوراهای محلی در مناطق آزادشده از دست داعش

چهار: بازسازی شهرهای تخریب‌شده با جذب سرمایه‌های مالی و انسانی به‌طوری‌که در این طرح، رقه باید به «لاس‌وگاس شرق» تبدیل شود.

پنج: توسعه خدمات و زیرساخت‌ها و همچنین توسعه برداشت‌ها از منابع طبیعی ازجمله نفت، گاز، آب و زمین. گروه تروریستی «پ.ی.د» در حال حاضر به مهم‌ترین چاه‌های گاز و نفت و بزرگ‌ترین سدهای سوریه تسلط دارند.

شش: آموزش نیروهای دولتی و قضایی. «بنجامین گریفو» سخنگوی دولت فرانسه پیش‌ازاین گفته بود که زنان فرانسوی که در مناطق کردنشین سوریه بازداشت‌شده‌اند، همان‌جا محاکمه خواهند شد.

هفت: افزایش پشتیبانی هوایی از این مناطق همراه با ابقای اتاق‌های عملیات و پایگاه‌های نظامی که پنج پایگاه را در شرق فرات در برمی‌گیرد که نزدیک به دو هزار نیروی آمریکا در آن‌ها مستقر هستند.

هشت: شناسایی دیپلماتیک مناطق شرق فرات و فشار واشنگتن جهت شرکت نمایندگان گروه تروریستی «پ.ی.د» درروند سیاسی در ژنو. هرچند آنکارا با هرگونه نقش‌آفرینی این نیروها درروند سیاسی به‌شدت مخالف است.

نُه: حمایت از انجام انتخابات در مناطق فدرالی. مقررشده بود که انتخابات پارلمانی در ۱۹ ماه جاری میلادی برگزار شود؛ اما یک مقام کردی از تعویق آن به زمان دیگری خبر داده و گفته است که تماس‌ها برای تشکیل مؤسسات مختلف در مناطق فدرالی ازجمله مؤسسات دولتی، وزارتخانه‌ها، پارلمان و اماکن دیپلماتیک در جریان است.

دهم: افزایش حمایت نظامی و سیاسی از منطقه فدرالی «شرق رود فرات» و حمایت‌ها از مناطق عفرین و منبج برای حضور «پ.ی.د».

همچنین روسیه یک مرکز نظامی و اتاق عملیات مشترک برای ارتباط بین واشنگتن و مناطق کردنشین سوریه با دمشق در جهت حل‌وفصل سیاسی و انتقال سیاسی در چارچوب فدرالیسم تشکیل می‌دهد.

منابع غربی همچنین به روزنامه الشرق الاوسط گفته‌اند که واشنگتن حمایت از تسلط «پ.ی.د» بر شرق رود فرات و منابع انرژی آنجا را با سه هدف انجام می‌دهد: یک: مقابله با ایران و تأکید این امر که آمریکا هرگز واگذاری سوریه و شرق این کشور را به ایران نخواهد پذیرفت. دو: بهبود وضعیت مذاکرات با دمشق و مسکو در خصوص راه‌حل سیاسی پیش رو. سه: بهبود وضعیت مذاکرات میان کردها و دمشق

بااین‌حال، دمشق به‌شدت با طرح‌های آمریکا در مناطق کردنشین مخالف است و بشار اسد گروه تروریستی «پ.ی.د» را خائن توصیف کرده است.

یک منبع نزدیک به دولت سوریه به الشرق الاوسط گفته است: ما جایی نخواهیم رفت و اولویت ما بازگشت به شرق رود فرات است. ما می‌مانیم و آمریکایی‌ها بعد از یک یا دو سال خواهند رفت.

اشتراک گذاری

در اعماق سکوت آزربایجان بخصوص کلان‌شهر تبریز در اعتراضات اخیر – حسن راشدی

انقلاب اسلامی٬بعد از ۴۰ سال هنوز دولتی حقوقی نیست – بابک چلبیانلی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.