آخرین مطالب:  

متغیرهای تظاهرات اخیر

اؤیرنجی سسی: با برسی روند اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف و تحلیل رفتار طرف‌های دخیل، به معادله‌ای چند مجهولی با تصویری ساده ولی روابطی پیچیده برمی‌خوریم. نحوه شروع ناآرامی‌های چند روز گذشته، نوع برخورد مأموران انتظامی و یگان ویژه با آن همچنین واکنش فعالان سیاسی جناح‌های مختلف و مقامات رژیم ایران با این تظاهرات در کنار شعارهای مطرح‌شده تناقضات بسیاری را به وجود آورده است.

با شروع اعتراضات از شهر مشهد و نوع شعارهایی که در ابتدای آن سر داده شد اکثر تحلیل گران با چسباندن برچسب برنامه‌ریزی و مدیریت‌شده به این تظاهرات، آن را  به مخالفان دولت نسبت دادند که می‌خواهند دولت روحانی را تحت‌فشار قرار دهند.

در ادامه با گسترش اعتراضات به شهرهای دیگر همچنین مطرح‌شدن شعارهایی علیه تمامیت نظام و رهبر آن، زمزمه‌هایی مبنی بر خارج شدن امور از دست عوامل پشت پرده ناآرامی‌ها سر داده شد. جهانگیری معاون اول روحانی نیز بابیان «کسانی که حرکت‌های خیابانی را آغاز می‌کنند، پایان دهنده آن نخواهند بود و دود اقدامات آن‌ها به چشم خودشان هم می‌رود.» به این جمع پیوست.

با برسی ویدئوهای اعتراضات و مشاهده رفتار مأموران یگان ویژه با معترضین و رفتارهای بعضاً مشابه در شروع‌کنندگان تظاهرات، توجه‌ها به تحلیل‌گرانی که از ابتدای شروع اعتراضات نظر متفاوتی داشتند و این اعتراضات را برنامه‌ریزی‌شده از سوی سپاه برای عملی کردن کودتایی نظامی می‌نامیدند بیش‌ازپیش جلب شد.

سکوت حسن روحانی در قبال این اتفاقات و تلاش رسانه‌های اصلاح‌طلب برای ساختگی جلوه دادن ناآرامی‌ها همچنین تلاش رسانه‌های اصول‌گرا برای حمایت از تظاهرات با تماماً اقتصادی جلوه دادن خواسته‌های معترضین در کنار عدم موضع‌گیری واضح فرماندهان سپاه، در بهترین شرایط خبر از وقوع جنگی داخلی بین صاحبان قدرت در رژیم می‌دهد.

بعد مهمی که نباید در این تحلیل‌ها ازنظر دور داشت جمعیت حقیقتاً معترض ساکن در جغرافیای ایران است. مردمانی که درنتیجه سوء مدیریت، دزدی، اختلاس، ماجراجویی‌های بین‌المللی مجموعه متصدیان رژیم ایران، اکنون در شرایط اسفناک اقتصادی، روحی و روانی قرارگرفته‌اند. این مردم که بسیاری از ایشان چیزی برای از دست دادن ندارند می‌توانند به نیرویی ویرانگر علیه رژیم تبدیل شوند.

از همه مهم‌تر، تابلویی که در اعتراضات خیابانی دیده می‌شود برای تحلیل‌های مختلف ذکرشده شواهدی در خود دارد. در تمامی شهرها عده‌ای هستند که هماهنگ با یکدیگر ناآرامی‌ها را شروع می‌کنند، مردم معترضی که خودجوش از روی اعتراضشان به مسائل اقتصادی و نیز کلیت نظام به صحنه آمده‌اند، رفتارهای متناقض نیروهای انتظامی در ابتدا و انتهای ناآرامی به‌گونه‌ای که اجازه شروع و گسترش آن داده می‌شود اما در انتها کار به تیراندازی و کشتن معترضان نیز کشیده می‌شود و …

اگر سپاه پاسداران رژیم ایران بازیگردان این معرکه نباشد، در شرایط کنونی که هیچ مجموعه‌ای جز چند کانال تلگرامی مدیریت بخش مردمی این اعتراضات را در دست ندارد، نمی‌توان امیدی به نتیجه‌بخش بودن آن داشت. لذا سپاه خواهد توانست به‌راحتی برنامه‌های خود را جاری سازد.

بنابراین شرایط اولیه برای در منگنه قرار دادن رژیم ایران حادث‌شده است. اینکه کدام‌یک از متغیرهای حاضر درصحنه امکان تقویت و توان در دست گرفتن قاعده را خواهد داشت کاملاً به رفتار کنشگران دخیل بستگی دارد.

سخن آخر اینکه هرکسی می‌تواند با پرداخت بهای این قائله برنده آن گردد. بهایی که ثمنش برای بازیگران مختلف یکسان نیست.

اشتراک گذاری

باشگاه تراکتورسازی به فدراسیون فوتبال شکایت می‌کند

بیانیه مشترک احزاب و تشکل‌های سیاسی آزربایجان در خصوص اعتراضات خیابانی در ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.