آخرین مطالب:  

پشت پرده تظاهرات اعتراضی در ایران و نقش حرکت ملی آزربایجان – دیدگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

اؤیرنجی سسی: اعتراضاتی که دیروز به وضعیت معیشتی و اقتصادی در شهرهای مشهد، یزد و کاشمر برگزار شد، واکنش‌های مختلفی را از سوی جریان‌های سیاسی، کارشناسان و مردم در پی داشت. برخی جریان‌های سیاسی اپوزسیون این اعتراضات را خیزش گرسنگان معرفی می‌کنند و برخی دیگر این تحرکات را کودتای نرم سپاه علیه دولت روحانی. سکوت معنی دارد دولت روحانی در برابر این اعتراضات و حمایت تلویحی اصولگرایان و مخالفان دولت از این اعتراضات بر فرضیه دوم صحه می‌گذارد.

 

حمایت اصولگرایان و مخالفان روحانی از اعتراضات

حمید رسایی از اصولگرایان تندرو و مخالف دولت درباره این اعتراضات در توییتر خود نوشت: «روزگار عجیبیه! آقای روحانی و رسانه‌های اقماریش که تمام همّ وغم شون برگزاری کنسرت خصوصا در مشهد بود، حالا که تعدادی از مردم مشهد در اعتراض به وضع موجود به خیابون ریختن و دسته‌جمعی کنسرت مرگ بر روحانی رو اجرا کردن، چرا عصبانین و این مردم رو سانسور می کنن؟!»

رسایی که یکی از محافظه‌کاران مشهور در ایران است همواره در تصمیماتی که علیه حکومت بوده بشدت علیه این تصمیمات گارد گرفته و در دوران نمایندگی‌اش در مجلس او را به‌عنوان وکیل حکومت می‌شناختند. اتهام زنی‌های وی به افراد معترض به وضعیت موجود در ایران و خطاب کردن آنان با الفاظ غیراخلاقی از ویژگی‌های حمید رسایی است؛ اما چرخش نود درجه‌ای وی در اعتراضات اخیر نشا داد که این اعتراض کنترل‌شده تحت نظارت یکی از نهادها هست که حمید رسایی این‌گونه آن را همراهی می‌کند.

احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد که با نظرات جنجالی‌اش درباره حق ملت در ایران شناخته می‌شود، در اظهارنظری بی‌سابقه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مشهد گفت: مردم حق‌دارند حل شدن مشکلات معیشتی خود را مطالبه کنند. نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند. جواب‌هایی که مسئولان می‌دهند کارد را به استخوان مردم رسانده‌ است. آقای وکیل، آقای وزیر شما چگونه در این مملکت وزیر شده‌اید؟

اعلم‌الهدی در ادامه‌ی خطبه‌های نماز جمعه، اعتراض خیابانی را حق مردم دانسته و می‌گوید: من با مردمی که دیروز به خیابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملاً بر حق بود و اینکه علیه گرانی شعار می‌دادید کار برحقی بود.

کوبیدن دولت و در مقابل حمایت از اعتراض خیابانی مردمی توسط علم‌الهدی شبهه هدایت این اعتراضات از مراکز خاص را دوچندان می‌کند.

در اقدام بی‌سابقه‌ی دیگری نیز خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران به پوشش خبری این اعتراضات می‌پردازد و در از قول حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد می‌نویسد: ما اعتراض را حق مردم و شهروندان می‌دانیم ولی اگر عده‌ای بخواهند از این احساسات سوءاستفاده کنند و به‌اصطلاح موج‌سواری کنند، با این افراد برخورد می‌کنیم.

 

موضع‌گیری دولت و اصلاح‌طلبان

اما در مقابل اصولگرایان که اعتراض به وضعیت اقتصادی و معیشتی در خیابان را حق مردم می‌دانند طیف اصلاح‌طلب رژیم باور دیگری دارد و معتقد است این اعتراضات خودجوش نبوده و از سوی نهاد‌های خاص هدایت می‌شود.

اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی درباره این حوادث می‌گوید: مسائل اقتصادی را بهانه کرده‌اند که به نظر می‌آید پشت این قضیه مسئله دیگری باشد که حتماً باید شناسایی شود. کسانی که بانی این قضایا در کشور هستند دود آن به چشم خودشان خواهد رفت؛ آن‌ها فکر می‌کنند که با این کار به دولت آسیب می‌زنند. وقتی‌که جریان اجتماعی راه افتاد و حرکت سیاسی در خیابان اتفاق افتاد حتماً کسانی که آن را شروع کرده‌اند ادامه‌دهنده و کنترل‌کننده پایان آن نخواهند بود و دیگرانی خواهند بود که بر آن جریان سوار خواهند شد. جهانگیری با این موضع‌گیری، تلویحاً سپاه را عامل این اعتراضات می‌داند.

مرتضی کاظمیان از روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که در خارج از ایران زندگی می‌کند درباره حوادث دیروز مشهد در توییتر خود نوشت: «خبر من از اعتراض‌های امروز مشهد، به نقل از مطلعان محلی: آغاز اعتراض و ابراز شعارهای تند علیه روحانی، توسط گروهی از بسیجیان بوده؛ کار اما چنان‌که قابل حدس است از دست آنان خارج‌شده و ناراضیان اقتصادی و اقشار نا برخوردار و بیکاران همراه اعتراض شده‌اند و شعارها تغییر کرده است.»

در این میان سکوت معنادار رسانه‌های اصلاح‌طلب جای تعجب دارد. رسانه‌هایی که نمی‌توانند از کنار این موضوع به‌راحتی عبور و آن را بایکوت کنند. سابقه‌ی این رسانه‌ها نشان می‌دهد هرگاه در ایران حوادثی ازاین‌دست اتفاق بیافتد این رسانه‌ها با در نظر گرفتن فشارهای حاکمیت در مقیاسی کم و به‌طور حرفه‌ای به آن اشاره‌کرده و خبر مرتبطی را منتشر می‌کنند.

 

نقش آزربایجان و حرکت ملی

حرکت ملی آزربایجان به‌عنوان تأثیرگذارترین تفکر سیاسی در آزربایجان جنوبی همواره سعی کرده در مقابل سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم ایران با در نظر گرفتن منافع ملی آزربایجان جنوبی حرکت کند. این سیاست در مقابله با رژیم ایران نیز صادق است به‌گونه‌ای که در جریان اعتراضات سال ۸۸ با تعیین خط قرمزهای خود و عدم پذیرش آنان از سوی اپوزسیون مرکزگرا، راهش از این جریان و جنبش سبز را جدا کرد.

حال در این اعتراضات نیز حرکت ملی با تکیه‌بر خواست‌های ملت آزربایجان و منافع ملی آزربایجان جنوبی باید با رویکرد عاقلانه خود حافظ منافع ملی ملت آزربایجان باشد. امری که دیگر ملیت‌های ساکن ایران نیز آن را سرلوحه مبارزات خود قرار داده‌اند و انتظار دارند این سیاست همچنان از سوی حرکت ملی آزربایجان و گروه‌های سیاسی وابسته به آن پیگیری شود.

در همین رابطه یوسف عزیزی بنی طرف فعال سیاسی عرب در صفحه فیس‌بوک خود می‌نویسد: «تبریز چه می‌گوید؟ در یک اعلان فیس‌بوکی دیدم، قرار است فردا جمعه مردم تبریز در میدان ساعت این شهر جمع شوند جهت همبستگى با قیام مردم مشهد و دیگر شهرهایى که روز پنجشنبه به خیابان آمدند. من می‌دانم اگر ترک‌ها به صحنه بیایند با زبان خود فقط از شعارهاى ضد رژیم ج.ا.ا این شهرها حمایت خواهند کرد نه از جلاد آزربایجان رضاشاه پهلوى و نه از شعار نژادپرستانه ” ما آریابى هستیم عرب نمی‌پرستیم”. نیز تبریزیان که در ٢٩ بهمن ۵۶ کمر رژیم شاهنشاهى را شکستند برخلاف بازنشستگان اصفهان از انقلاب ۵٧ پشیمان نیستند بلکه با دزدان آن انقلاب عظیم مخالف‌اند.»

اشتراک گذاری

ترکان، واقعیت انکارناپذیر جامعه کثیرالمله ایران

بیانیه تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش) در رابطه با حوادث و اعتراضات اخیر در شهرهای ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.