آخرین مطالب:  

«حکومت ملی آزربایجان» و مغرضان آن – نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

اؤیرنجی سسی: فرقه دموکرات آزربایجان و موفقیتش در تأسیس مجلس و کابینه ملی، رسمیت بخشیدن به زبان ترکی در مدارس و ادارات، مذاکره تبریز با تهران به‌عنوان یک دولت خودمختار، گذشته، حال و آینده پان فارس‌ها و دشمنان آزربایجان را برآشفته است. برای بدنه دانشجویی حرکت ملی آزربایجان نفس این اتفاق، متن و باقی مسائل حاشیه به شمار می‌آید.

کودتای رضاخان در سال ۱۲۹۹ ه.ش. در اصل کودتایی علیه «ساختار چند صدساله قدرت» و «هویت ملت‌های» ممالک محروسه بود تا علیه یک دولت. پس‌ازاین کودتا سیاست‌مداران و روشنفکران قوم فارس با همراهی انگلیسی‌ها قواعد چند صدساله قدرت در ممالک محروسه را برهم زده و با گستاخی هرچه‌تمام‌تر شروع به کشور آفرینی و ملت‌سازی کردند.

پروسه تبدیل یک امپراتوری کثیر الملله به کشوری با یک ملت واحد و یک زبان واحد (فارسی)، چه از بعد فرهنگی چه از بعد سرزمینی کم از حمله کردن به کشوری دیگر و تسخیر و تغییر آن ندارد. ازاین‌جهت بود که حدود ۲۰ سال پس از به قدرت رسیدن پهلوی‌ها، ارتش رژیم متمرکز تهران به ایالت آزربایجان حمله، دولت ملی آن را ساقط، مجلس قانونی‌اش را باطل کرد و کتاب‌های درسی ترکی‌اش را سوزاند. چراکه در این ایالت یک دولت ملی با مجلسی مردمی تشکیل‌شده بود که زبان رسمی‌اش فارسی نبود.

ازآنجاکه پروسه فوق هنوز ادامه دارد لذا به‌رغم تغییر رژیم در سال ۵۷ هنوز فرقه دموکرات و خودمختاری آزربایجان جنوبی مغضوب رژیم، روشنفکران فارس و تورک ستیز است. نوشته‌ها و گفته‌های افرادی که به حکومت ملی آزربایجان جنوبی تاخته‌اند و آن را به باد انتقاد گرفته‌اند را می‌توان از یک منظر کلی تحت عنوان دو موضوع  «سوابق و گرایش‌های سیاسی سید جعفر پیشه‌وری» و «رابطه ملت آزربایجان با حکومت ملی» دسته‌بندی کرد.

مغرضان به‌طور ماهرانه با دست‌مایه قرار دادن پیشینه روابط پیشه‌وری با مسکو، عضویت وی در حزب کمونیست و اندیشه‌های سوسیالیستی وی در تلاش هستند تا سایه سنگینی بر سر کل حکومت خودمختار ملی آزربایجان بیندازند تا از این رهگذر چرایی و خدمات این حکومت بازگو نگردد.

برای بدنه دانشجویی حرکت ملی آزربایجان همین‌که سید جعفر پیشه‌وری و بزرگان فرقه دموکرات آزربایجان در زمان تأسیس حکومت ملی در ایالت آزربایجان هیچ‌گونه گرایش سیاسی نژادپرستانه و ضد بشری نداشته‌اند کافی است. پرداختن به وابستگی یا علاقه‌مندی ایشان به نحله‌های فکری سیاسی هیچ‌چیزی را کم یا زیاد نمی‌کند. یک حکومت ملی به‌شرط دیکتاتور نبودن می‌تواند هرگونه گرایش سیاسی مرسوم زمانه‌اش را داشته باشد.

حکومتی که در آن برای اولین بار در خاورمیانه زنان حق انتخاب کردن و انتخاب شدن داشته‌اند برگ زرینی در تاریخ معاصر دولت‌مداری و سیاست‌مداران آزربایجانی است. ازاین‌رو هرقدر که چرایی و خدمات حکومت ملی آزربایجان بازگو گردد ضرب‌آهنگ بازگشتی آن مغرضان را در خود خواهد شکست.

در مورد دوم، رابطه ملت آزربایجان با حکومت ملی، بایستی با دقت بیشتری عمل کرد. این دروغ بزرگ درعین‌حال که برای تخریب چهره حکومت ملی آزربایجان در رسانه‌های پان فارسیسم ارائه می‌شود، «حرکت ملی آزربایجان» را نیز نشانه گرفته است. هسته اصلی جنگ کنونی فعالین حرکت ملی با جبهه مقابل منافع آزربایجان و ملت ترک، بحث اقبال یا عدم اقبال این حرکت در بین ملت ترک آزربایجان است.

در حادثه زلزله ورزقان هماهنگی مردم با فعالین حرکت ملی آن‌چنان دولت و رژیم را به وحشت انداخته بود که در بسیاری از شهرهای آزربایجان جنوبی اقدام به برچیدن چادرهای منتسب به فعالین حرکت ملی و دستگیری آنان نمودند.

القای وارداتی بودن اندیشه خودمختاری ایالت آزربایجان و عدم استقبال مردممان از حکومت ملی و صدها دروغ ازاین‌دست پاسخ‌های قاطعی در همان سال‌های ۱۳۲۴-۱۳۲۵ دارد که بایستی توسط فعالین حرکت ملی خصوصاً دانشجویان در بین ملت آزربایجان رواج داده شوند.

با دقت در پایگاه فکری و اجتماعی تخریب‌کنندگان حکومت ملی آزربایجان می‌توان آنان را به سه دسته عمده تقسیم کرد؛ وابستگان به تفکر نژادپرستانه پان فارسیسم، کادرهای فکری رژیم ایران، منتسبین جبهه تورک ستیزی.

پان فارس‌ها که درنتیجه تبلیغات نژادپرستانه روشنفکران خود حول محور کشور پارس (ایران)، کوروش کبیر، شاهنامه فردوسی و ایران باستان روزبه‌روز بر خودبرتربینی‌هایشان اضافه می‌شود، تمام غیر فارس زبانان را همچون موجوداتی مزاحم می‌بینند که مانع نشئگی نژادپرستانه آن‌ها در کشور دیرینه‌شان شده‌اند. گویی از ازل کشوری با مرزهای کنونی ایران تحت حاکمیت فارس‌ها وجود داشته و از چند ده سال گذشته ملت‌های ترک ،عرب، کرد، بلوچ و… وارد این کشور شده‌اند و خواب پارس‌ها را آشفته‌اند. به‌عبارت‌دیگر حقیقت برایشان وارون جلوه‌گر گشته است.

مسئولین رژیم ایران در سایه پول‌های بادآورده نفتی  در حق ملت ترک ساکن در جغرافیای ایران ظلم مضاعف می‌کنند. صدها نویسنده، تاریخ‌نگار، روزنامه‌نگار، استاد دانشگاه، پژوهشکده و تئوریسین در برنامه‌های انکار و آسیمیلاسیون ملت‌های ساکن ایران ازجمله ترک‌ها اجیرشده‌اند. هدف اصلی این مأموران مزدور مبارزه با واقعیت‌های تاریخی و برنامه‌ریزی برای مواجه با حوادث حال و آینده در آزربایجان جنوبی است. در کتاب‌های اینان همه خودفروش و جاسوس بیگانگان‌اند، پیشه‌وری و پیشگامان فرقه دموکرات آزربایجان جای خوددارند.

کم نیستند نویسندگانی که ضدیتشان با حق‌وحقوق ترکان ساکن در ایران نه از روی پان فارسیسم و یا ایرانی گرایی است که ریشه در وابستگی‌شان به جبهه ترک ستیزی غربی و تا حدودی شرقی دارد. این افراد انگشت همان دست‌هایی هستند که موجب جنگ امپراتوری ترک صفوی با امپراتوری ترک عثمانی شدند.

هرچه شناختمان از این سه دسته افراد مغرض بیشتر باشد راحت‌تر می‌توانیم برنامه‌های مقابله‌ای را طراحی و اجرایی نماییم. مطالعه نوشته‌های این قبیل افراد ازجمله وظایف مهم طیف دانشجوی حرکت ملی به شمار می‌آید.

ملت ما در ۲۱ آذر سال ۱۳۲۴ ه.ش. یک‌بار حکومت ملی خود را تأسیس و میوه‌های آن را در مدت کوتاه یک‌ساله چید. امروز این مسئله دورنمایی است برای آینده‌مان، در مقابله با حکومتی که پایه‌های خود را بر انکار همه‌جانبه سایر ملل تحت حاکمیت خود قرار داده است، هرگونه برگشتی به هویت ملی سرآغاز فروپاشی و تجزیه به شمار می‌آید. چراکه ذهن انسان آزربایجانی تحت ستم که به فکر چاره‌ای برای رهایی از یوغ استثمار و استعمار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رژیم دیکتاتور است، به‌سوی حکومت و مجلسی ملی خواهد رفت.

اشتراک گذاری

نامه سرگشاده حجت‌الاسلام عظیمی قدیم به وزارت اطلاعات رژیم ایران

بزرگداشت سالروز تأسیس «حکومت ملی آزربایجان» در سایین قالا + ویدئو

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.