آخرین مطالب:  

صدای بلند جنبش دانشجویی حرکت ملی آزربایجان

اؤیرنجی سسی: دانشجویان منتسب به جنبش دانشجویی حرکت ملی آزربایجان در مراسم دوشنبه ۲۰ آذرماه در دانشگاه اورمیه علی‌رغم ممانعت حراست دانشگاه توانستند نماینده خود را برای سخنرانی به روی صحنه بفرستند.

به گزارش اؤیرنجی سسی در مراسم برگزارشده توسط تشکل اصلاح‌طلب دانشگاه اورمیه در تاریخ ۲۰\۹\۹۶ به مناسبت روز دانشجو، علیرغم اخطار حراست دانشگاه مبنی بر ممانعت از اعطای تریبون آزاد به دانشجویان منتسب به حرکت ملی آزربایجان، تحت‌فشار اعتراض‌ها و شعارهای مداوم دانشجویان ترک، مسئولین برگزاری مراسم عقب‌نشینی کرده و مجبور شدند علی درگاهی، نماینده دانشجویان حرکت ملی را به تریبون دعوت کنند. رسول منتجب نیا، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی و مشاور دولت خاتمی، مهمان این برنامه بود.

علی درگاهی به نمایندگی از دانشجویان حرکت ملی آزربایجان در دانشگاه اورمیه پشت تریبون قرارگرفته و با جملات زیر سخنرانی خود را آغاز نمود:

«باسلام خدمت حاضرین محترم؛

دانشجو به آرمان‌طلبی و آزادی‌خواهی خود زنده است. دانشجویی که به خاطر روح تعهد به جامعه و حساسیت به مشکلات آن، همواره در ردیف تاریخ سازان بزرگ قرارگرفته و بار سنگین بسیاری از جنبش‌های اجتماعی سراسر تاریخ را بر دوش کشیده است.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه دغدغه دانشجوی آزربایجانی مشکلات و مسائل جامعه آزربایجان است، خطاب به مهمان برنامه گفت:

«آقای منتجب نیا نزدیک چهل سال است که ما شاهد تبعیض جنسیتی و نزدیک ۱۰۰ سال است که شاهد تبعیض‌های قومیتی هستیم. بعضی وقت‌ها باورم نمی‌شود جایی وجود دارد که خانم‌ها نمی‌توانند پوشش خودشان را خود انتخاب کنند.

آقای منتجب نیا برای شما  یک خبر کهنه داریم که احتمالاً برایتان تازگی داشته باشد؛

دریاچه اورمیه نفس‌های آخرش را می‌کشد!

هنوز نماینده اصلاح‌طلب مجلس به نقل از بزرگان رژیم می‌گوید: نام فراکسیون ترک باید عوض شود؛ به نام تورک حساسیت وجود دارد.

و سازمان آموزش‌وپرورش کل کشور فرمان ممانعت از استخدام معلمینی که در زبان فارسی لهجه‌دارند را صادر می‌کند.

درد ما درد کودکانی است که هرسال اول مهر، زبان مادری خود را در خانه گذاشته و به مدرسه‌ها می‌روند.

درد ما وعده‌های پوچ سیاستمدارانی است که هر بار قول رفع تبعیض‌ها را می‌دهند اما آنچه نصیبمان می‌شود مهاجرت اجباری، وابستگی و فقر و بیکاری است.

آقای منتجب نیا، آقای جهانگیری، گفته بودند ما به هشت هزار سازمان مردم‌نهاد مجوز دادیم. ما میگوییم فقط هشت‌تا از این تعداد را نام ببرید که متعلق به ترک‌ها باشد؟»

در پایان وی بابیان اینکه حساب جنبش دانشجویی حرکت ملی آزربایجان از هر دو جناح سیاسی مرکز جداست، اتمام‌حجت نمود:

«همان‌طور که بارها گفته‌ایم دانشجویان آزربایجانی به بوی تعفن نژادپرستی نهادینه‌شده‌ای که از اردوگاه هر دو جناح سیاسی کشور به مشام می‌رسد، به‌شدت حساس‌اند.

آقای منتجب نیا به مرکز و مرکزگراها بگویید جنبش دانشجویی آزربایجان باوجود تمام فشارها، تحدیدها و ارعاب‌ها همچنان روی پای خود ایستاده است و برای بقای خود به تکریم و مداحی دولتمردان سر خم نکرده است. قلم خود را برای بیان دردهای مردم آزربایجان به کار می‌گیرد و مشت گره‌خورده‌ی خود را رو به‌سوی شوونیسم می‌گیرد.»

در طول مراسم، دانشجویان حاضر با در دست داشتن نوشته‌هایی چون “آزربایجان بیدار است”، “زبان مادری” و “دریاچه اورمیه” و نیز سردادن مداوم شعارهای “آذربایجان وار اولسون، ایسته‌مه‌ین کور اولسون”، “یاشاسین آزربایجان” و “تورک دیلینده مدرسه اولمالی‌دیر هرکسه” حمایت جدی خود را نشان داده و بیداری ملی دانشجویان آزربایجانی را به نمایش گذاشتند.

دانشگاه ارومیه مراسم روز دانشجو در ۲۰ آذر ۹۶
دانشگاه اورمیه مراسم روز دانشجو ۲۰ آذر ۹۶

اشتراک گذاری

کاهش ۲۱ سانتی‌متری تراز دریاچه اورمیه نسبت سال قبل

نامه سرگشاده حجت‌الاسلام عظیمی قدیم به وزارت اطلاعات رژیم ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.