آخرین مطالب:  

بیانیه مشترک احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی آزربایجان به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تشکیل «حکومت ملی آزربایجان»

اؤیرنجی سسی: احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی آزربایجان با صدور بیانیه‌ای مشترک به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد تشکیل «حکومت ملی آزربایجان»، «روز دولتمدارای آزربایجان جنوبی /گونئی آزربایجان دؤلتچلیک گونو» را گرامی داشته و بر تداوم مبارزه ملی برای تعیین سرنوشت ملی – سیاسی ملت تورک آزربایجان جنوبی تأکید کردند. متن بیانیه عیناً درج می‌شود.

ملت تورک آزربایجان٬

بیست‌ویک آذر (۱۳۲۴) سالروز تأسیس حکومت ملی آزربایجان، تجلی اراده یک ملت و تبلور مقاومت ملی در مقابله با ظلم و تبعیض آپارتایدی هرساله به‌عنوان «روز دولت‌مداری آزربایجان جنوبی/ گونئی آزربایجان دؤلتچلیک گونو» توسط ملت تورک آزربایجان گرامی داشته می‌شود. رهبران حکومت ملی آزربایجان علیرغم مشقت‌های فراوان داخلی و بین‌المللی باتحمل زندان‌ها و تبعیدها توانستند به همت مبارزات و فداکاری فرزندان قهرمان ملت تورک آزربایجان در ۲۱ آذر ۱۳۲۴ پایه‌های حکومتی مدرن و دمکراتیک را بنانهاده و در زمانی که منطقه تحت حکومت دیکتاتورها در جهالت و خفقان گرفتارشده بود حکومت ملی آزربایجان به رهبری شهید سید جعفر پیشه‌وری با پایه‌ریزی نهادهای مدنی و بسط آزادی‌های اجتماعی همچون «آزادی پوشش»، «حق رأی برای زنان»، «رسمیت زبان تورکی» و همچنین تأسیس دانشگاه ملی تبریز و نوسازی زیربناهای شهری و انجام اصلاحات ارضی در روستاها و ایجاد امنیت اجتماعی فصل نوینی را در بین ملل تحت ستم پدید آورد.

بااینکه عمر حکومت ملی آزربایجان بیش از یک سال طول نکشید و حکومت منتخب ملت تورک آزربایجان جنوبی قربانی توطئه و تبانی‌های رژیم ایران و قطب‌بندی سیاسی – ایدئولوژیک قدرت‌های بزرگ قرار گرفت؛ اما شهید سید جعفر پیشه‌وری و هزاران فرزند آزربایجان با قرار گرفتن در پای جوخه‌های اعدام نظام متجاوز پهلوی و تبعیدگاه‌های استالین، دومین تجربه تشکیل دولت ملی بعد از حکومت ملی«محمدامین رسول‌زاده» در اراضی شمالی آزربایجان را به ملتمان میراث گذارده و بعد از هفتادودو سال از تأسیس حکومت ملی آزربایجان ما فعالین ملی و احزاب و گروه‌های سیاسی حرکت ملی میراث دار «حکومت ملی آزربایجان» می‌باشیم.

طبیعتاً در شرایط حساس و پرفرازونشیب سیاسی بین‌المللی و منطقه‌ای و بحران‌های موجود حفاظت و تداوم راه مبارزان ملی بر عهده پیش‌آهنگان سیاسی و احزاب و گروه‌های حرکت ملی آزربایجان می‌باشد. عبور از توطئه دشمنان ملت تورک آزربایجان و تعیین سرنوشت ملی – سیاسی تورک‌های آزربایجان جنوبی مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد منشورهای بین‌المللی با تأمل بین تشکلی و دوری از غوغا سازی‌های هیجانی مسیر و همگرایی سیاسی و دیالوگ و احترام به اندیشه‌ها را می‌طلبد.

ما تشکل‌های امضاکننده بیانیه مشترک، با احترام به هزاران شهید «حکومت ملی آزربایجان» که اعدام و یا در تبعیدها جان سپردند، هفتاد و دومین سالروز تأسیس حکومت ملی آزربایجان را با فلسفه مدرن سیاسی «روز دولتمدارای آزربایجان جنوبی /گونئی آزربایجان دؤلتچلیک گونو» گرامی داشته و بر تداوم مبارزه ملی برای تعیین سرنوشت ملی – سیاسی ملت تورک آزربایجان جنوبی تأکید می‌کنیم.

 

امضا:

۱۳۹۶/۰۹/۱۱

 

امضاء کنندگان:

۱- آذوح – جنبش دانشجویی آزربایجان

۲- آ م د ت – تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان

۳- بیرلیک – اتحادیه دمکراتیک آذربایجان

۴- تشکیلات راه ملی

۵- داک – کنگره آذربایجانی های جهان

۶- گادتب – اتحادیه دمکراتیک ترک آزربایجان جنوبی

۷- گآیپ – حزب استقلال آذربایجان جنوبی

۸- شورای حقوق بشر آذربایجان جنوبی – ایالات‌متحده آمریکا

۹- مرکز حقوق بشر آذربایجان جنوبی

۱۰- گآدپ – حزب دمکرات آذربایجان جنوبی

۱۱- جبهه واحد مستقل آزربایجان

۱۲- حزب سوسیال دمکرات آذربایجان جنوبی

۱۳-  حزب رهایی آذربایجان جنوبی

۱۴- حزب لیبرال دمکرات آذربایجان جنوبی

اشتراک گذاری

برچیدن نوشتار صحیح «اورمیه» از تابلوی شورای شهر

اندیشه «یک دولت-یک ملت» و «حکومت ملی آزربایجان جنوبی»

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.