آخرین مطالب:  

پژوهشگران سوئدی: ایران دومین کشور جهان در تبعیض نژادی و مذهبی است

اؤیرنجی سسی: اغلب مردم جهان بر این باورند که نژادپرستی خطرناک‌ترین آفت عصر حاضر و یکی از عوامل عقب‌ماندگی در کشورهای گرفتار تبعیض نژادی یا دینی – مذهبی به شمار می‌رود. ازنظر جامعه شناسان و کارشناسان علوم اجتماعی این آفت به‌عنوان نخستین مانع برای توسعه در همه کشورهای جهان تلقی می‌شود اما درعین‌حال تشخیص دقیق میزان آن بسیار دشوار به نظر می‌رسد، چراکه نژادپرستی در موارد بسیاری به شکل غیرعلنی انجام می‌شود؛ زیرا برخی در نظرسنجی‌ها هم به نژادپرست بودن خود اقرار نمی‌کنند، افرادی هستند که اصلاً نمی‌دانند که نژادپرست هستند.

درباره ایران که یکی از کشورهای مهم در خاورمیانه است خیلی‌ها این سؤال را مطرح می‌کنند که چرا ایران از قاتلی جنایتکار همچون بشار اسد علناً دفاع می‌کند مگر نه اینکه ایران با حزب بعث عراق در جنگ و ستیز بود؟ یا چرا در عراق به هرج‌ومرج و کشتار قشر بزرگی از عراقی‌ها دست‌زده است؟ یا اینکه دخالت ایران در یمن و کشورهای عربی خلیج از کجا ریشه می‌گیرد؟ چه‌بسا پاسخ همه سؤال‌ها را می‌توان در مسئله نگاه نژادپرستانه و سیاست تبعیض مذهبی دولت ایران یافت.

نسبت دادن تبعیض نژادی یا تبعیض مذهبی در عملکرد سیاسی ایران تنها یک ادعا خالی از حقیقت یا یک ترفند تبلیغاتی نیست بلکه تحقیقات و نظرسنجی‌های معتبر طی گزارش‌هایی پرده از این واقعیت تلخ برداشتند.

به گزارش اؤیرنجی سسی، روزنامه «واشنگتن‌پست» برای تعیین شاخص نژادپرستی به شناخت ارزش‌های جهانی پرداخته که بدین‌وسیله میزان بردباری و گذشت ساکنین با افرادی با نژادهای گوناگون در یک کشور مشخص شود.

این نظرسنجی توسط گروهی از پژوهش گران سوئدی انجام‌شده که شامل پرسش‌هایی درباره میزان نژادپرستی ملت‌هاست. یکی از مهم‌ترین پرسش‌های مطرح‌شده درباره ملیت افرادی است که پرسش‌شوندگان تمایل دارند در همسایگی آنان زندگی کنند.

بنا بر نتایج نظرسنجی که در ۸۰ کشور انجام‌شده مردم هندوستان نژادپرست‌ترین ملت‌ها هستند. این در حالی است که ایران دومین کشور و نیجریه در مرتبه‌های نخست در این نظرسنجی شناخته‌شده است.

یکی از بارزترین نمونه نژادپرستی در ایران که هم حکومت و هم قشر بزرگی از جامعه ایران آن را به‌عنوان یک فرهنگ به آن عادت کرده، عرب ستیزی و ترک ستیزی است که در معاملات و برخوردهای روزمره در زندگی ایرانیان مشاهده می‌شود. مثلاً ترک‌ها که به اذعان مقامات دولتی ایران بیش از ۴۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند نمی‌توانند به زبان مادری خود آموزش ببینند و همواره از سوی حاکمیت به‌عنوان شهروند درجه سوم با آنان برخورد می‌شود.

دولت مدرن ایران که باروی کار آمدن پهلوی‌ها بنانهاده شد و به‌تبع آن جمهوری اسلامی همه نام‌های تاریخی ترکی، عربی، بلوچی و … شهرها، محله‌ها، روستاها و اسم استان را به فارسی تبدیل کرد. ایران در مؤسسات آموزش عالی نیز علیه اتنیک‌ها تبعیض قائل می‌شود و مانع ورود آن‌ها به مراکز آموزش عالی یا تعیین آن‌ها برای پست‌های کلیدی مانند پست‌های قضایی و غیره هست.

اشتراک گذاری

آغاز به کار «مرکز اسناد حرکت ملی آزربایجان»

ترکیه از اولویت‌های دیپلماسی شهری تبریز است

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.