آخرین مطالب:  

مشاجره تند وزیران خارجه تهران و عربستان و مداخله لاوروف

اؤیرنجی سسی: درگیری شدید لفظی بین وزیران خارجه عربستان سعودی و تهران در «گفتگوهای مدیترانه‌ای» وزیر امور خارجه روسیه را به دخالت واداشت. سرگئی لاوروف خواستار مذاکره دو نظام برای حل اختلافات آن‌ها شده است.

به گزارش اؤیرنجی سسی در جریان نشست بین‌المللی موسوم به «گفتگوهای مدیترانه‌ای» که با شرکت مقامات شماری از کشورهای جهان در رم، پایتخت ایتالیا برگزارشده، عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، با حمله به سیاست منطقه‌ای رژیم ایران، این کشور را به داشتن «تأثیر منفی در سراسر منطقه» متهم کرد و گفت که «آنان عملاً بی‌محابا مرتکب قتل در منطقه ما و جهان می‌شوند.»

وزیر خارجه عربستان سعودی افزود: «از سال ١٩٧٩ [انقلاب اسلامی] ایران حامی اصلی تروریسم در سراسر جهان بوده است، به تروریست‌ها پناه داده، تسهیلاتی را برای تحرکات آن‌ها فراهم آورده و با استقرار حزب‌الله در لبنان، این گروه را برای پول‌شویی و قاچاق مواد مخدر به کار گرفته است.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه رژیم ایران در پاسخ گفت که هرچند مایل نیست این نشست را به «محلی برای ضربه زدن به عربستان سعودی» تبدیل کند اما «عربستان سعودی هرگونه اقدامی برای برقراری آتش‌بس در سوریه و لبنان را رد کرده است.»

آقای ظریف متقابلاً عربستان سعودی را به حمایت از داعش متهم کرد و گفت که هدف آن کشور «سرنگونی دولت قانونی سوریه در سه هفته بود» و پرسید «چه کسی پشت تحریم کامل قطر قرار داشته است؟».

وزیر خارجه رژیم ایران گفت که «به نظر ما، لازم است تمامی کشورهای جهان در کنار هم زندگی و همکاری کنند اما کسانی درصدد انزوای ما هستند.»

عادل جبیر متقابلاً اقدامات و سیاست جمهوری اسلامی را عامل انزوای آن معرفی کرد و گفت که «این عربستان سعودی نیست که باید تلاش کند در منطقه و خارج از منطقه دوستان و متحدانی بیابد و حکومت ایران هم باید درصدد کشف و بررسی علت انزوای خود برآید.» وی افزود: «ما با تقریباً تمامی کشورهای جهان، به‌استثنای رژیم ایران و کره شمالی روابط نزدیک و دوستانه داریم اما به‌جز [بشار] اسد و حکومت کره شمالی، دوستان تهران چه کسانی هستند؟»

با ادامه درگیری لفظی بین وزیران خارجه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه «با لحنی حاکی از کسالت» از هر دو طرف خواست تا به‌جای مبادله ناسزا، با یکدیگر مذاکره کنند و افزود: «ما بارها و بارها شاهد مطرح‌شدن اختلافات عربستان سعودی و ایران بوده‌ایم که واقعاً باعث تأسف است. آن‌ها باید مذاکره باهم را آغاز کنند.»

از زمان انقلاب اسلامی و استقرار رژیم جمهوری اسلامی در ایران، روابط بین حکومت‌های روحانیون شیعه در ایران و خاندان سلطنتی در عربستان معمولاً سرد و در مواردی بحرانی و متشنج بوده است.

در سال‌های اخیر مواضع متعارض دو کشور در قبال وضعیت عراق، جنگ داخلی سوریه، اختلافات سیاسی بحرین و اخیراً جنگ در یمن باعث تشدید اختلاف بین دو طرف شده است. به‌خصوص در مورد یمن، ناظران درگیری داخلی آن کشور را “جنگ نیابتی” عربستان و رژیم ایران توصیف کرده‌اند.

از ژانویه سال ٢٠١۵ و در پی حمله نیروهای به اصطلاح خودسر به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، دو کشور روابط دیپلماتیک نداشته‌اند.

اشتراک گذاری

استفاده ابزاری و سیاسی مانعی برای احیا دریاچه اورمیه

اسرائیل: پایگاه نظامی ایران در دمشق را بمباران کردیم

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.