آخرین مطالب:  

راهکارهای پیشگیری از گسترش نفوذ گروه‌های تروریستی در غرب آزربایجان – نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

اؤیرنجی سسی: معضل حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در غرب آزربایجان و ادعاهای ارضی این گروه‌ها به یکی از مهم‌ترین دغدغه و نگرانی‌های فعالین حرکت ملی بدل گشته و بخش عظیمی از پتانسیل مبارزات ملی در حرکت ملی به خنثی نمودن این غده سرطانی معطوف شده است.

طبیعتاً فعالین ملی به‌عنوان پیش‌قراول عرصه مبارزات ملی، سکان مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان را در دست دارند و تلاش می‌کنند با توجه به شرایط و امکانات حرکت ملی و فاکتورهای منطقه‌ای، سیستم لازم برای خنثی نمودن توطئه‌ها و دفاع مشروع از اراضی تاریخی آزربایجان را مهیا کنند.

تجربیات تلخ سال‌های ۱۹۱۸-۱۹۲۰ در غرب آزربایجان و کشتار ترک‌های مسلمان به دست جیلوها و اشرار اسماعیل سیمیتقو، اشغال اراضی آزربایجان در قاراباغ و همچنین تصفیه نژادی ترکمن‌های شمال عراق تابلوی ناخوشایندی را پیش روی ملت ترک آزربایجان گذاشته تا با چنگ و دندان از اراضی تاریخی خود دفاع و غده سرطانی تروریسم فعال در غرب آزربایجان را خنثی کند.

مبارزه و خنثی نمودن توطئه‌ها و شبکه تروریستی در غرب آزربایجان که به میمنت حمایت سرویس‌های استخباراتی منطقه‌ای، اروپایی و آمریکایی عقبه‌ی سیاسی، مالی، نظامی، امنیتی و جاسوسی نسبتاً قوی دارد، صرفاً با تلاش فعالین حرکت ملی آزربایجان میسر نخواهد بود و مستلزم:

۱ – کار تشکیلاتی

۲ – کار اطلاعاتی و میدانی

۳ – تبیین عقیدتی و سیاسی

۴ – تبیین استراتژی و تاکتیک

۵ – رسانه

۶ – لابی‌گری داخلی و بین‌المللی

۷ – تشکیل هسته‌های مقاومت

۸ – تجمیع مردمی

است.

هرکدام از موارد فوق‌الذکر بخش جدایی‌ناپذیر راهکار مقابله و پیشگیری از گسترش تروریسم در غرب آزربایجان هست که می‌تواند سد دفاعی در مقابل ادعاهای واهی و تمامیت‌خواهی جریان‌های تروریستی باشد. در این مقاله به‌صورت اجمالی به بررسی موارد فوق می‌پردازیم و در آینده تلاش خواهیم نمود که به‌صورت عینی‌تر وارد بحث سازمان‌دهی جبهه مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان شویم.

 

کار تشکیلاتی

در یک جامعه، تشکیلات تنها ابزاری است که می‌توان پتانسیل نیروها را در آن کانالیزه کرده و در بستر مناسب به هدف رهنمون ساخت. حتی کارهای روزانه یک شخص نیز نیاز به برنامه و هدف‌گذاری دارد و یک شخص بدون داشتن برنامه و هدف‌گذاری نمی‌تواند کاری را به سرانجام برساند.

متأسفانه حرکت ملی آزربایجان به دلایل مختلف که موردبحث این مقاله نیست نتوانسته از مرحله تشکیلات سازی عبور کند و تشکیلات‌های موجود با معیار تشکیلات حرفه‌ای همخوانی ندارند.

اگر به بحث غرب آزربایجان برگردیم، بااینکه همه فعالین ملی صادقانه برای دفاع از اراضی غرب آزربایجان تلاش می‌کنند ولی این فعالیت‌ها محفلی و قهوه‌خانه‌ای بوده و به سرانجامی نرسیده است.

تجربه گران‌قدر و بازدهی عالی کمیته مردمی دفاع از غرب آزربایجان نمونه عینی تأثیر کار تشکیلاتی در مقابله با جریان خزنده تروریسم در غرب آزربایجان است که متأسفانه بنا به دلایل مشخص امنیتی مجبور به انحلال شد.

اگر حرکت ملی آزربایجان نتواند از این مرحله مبارزاتی عبور کند به‌هیچ‌عنوان نخواهد توانست پرتگاه‌های سیاسی، امنیتی، بین‌المللی و… پیش روی جبهه مبارزه با تروریسم را پشت سر گذارده و سیستم دفاع از اراضی تاریخی آزربایجان را طراحی و اجرا کند.

ناگفته نماند که برخی جریان‌های خاص موجود در حرکت ملی آزربایجان که با برخی از گروه‌های هوادار تروریسم در غرب آزربایجان پیوند عقیدتی داشته و یا توافقات و شراکت پشت پرده ‌در پروژه‌های منطقه‌ای دارند با مرحله کار تشکیلاتی مخالفت خواهند نمود و کار تشکیلاتی به‌سختی انجام خواهد گرفت ولی تنها ابزار رهایی و مقاومت در مقابل جریان‌های مدعی و توسعه‌طلب تروریستی، کار تشکیلاتی است و فعالین باید هزینه تخریبات و سنگ‌اندازی‌ها را بپردازند.

 

کار اطلاعاتی و میدانی

داشتن اطلاعات از اردوگاه دشمن و اشراف اطلاعاتی برگ برنده و ضامن پیروزی هر تشکیلات و نیروی است. مبارزه با دشمن بدون اطلاع و آگاهی از اندیشه، جایگاه سیاسی و اجتماعی و عقبه آن، جز فرسایش انرژی و به هدر دادن پتانسیل چیزی به ارمغان نخواهد آورد و تلاش برای خنثی نمودن تاکتیک‌های دشمن علیه نیروی عمل‌کننده تبدیل خواهد شد.

حرکت ملی آزربایجان در سال‌های اولیه به دلیل عدم تجربه مبارزه میدانی، آشنایی و اطلاعات کاملی از پروژه تغییر ترکیب جمعیتی، عقبه فکری و سیاسی جریان‌های تروریستی در آزربایجان نداشت و فعالیت‌های پراکنده‌ای در حول این محور انجام می‌گرفت. بعد از تشکیل کمیته مردمی دفاع از غرب آزربایجان و انتشار محصولات نوشتاری، دیداری و شنیداری این کمیته بحث حضور و فعالیت جریان‌های تروریستی در غرب آزربایجان و مبارزه با آن حالت منسجم‌تری به خود گرفته و برخی از نیروهای حرکت ملی به‌صورت تخصصی بر این موضوع متمرکز شدند.

در سال‌های اخیر با رصد و آنالیز مواضع و حتی برخی اقدامات مطالعاتی حرکت ملی آزربایجان در خصوص کار اطلاعاتی، پیشرفت ملموسی درزمینهٔ آگاهی از عقبه، ساختار و تاکتیک‌های طرف مقابل حاصل‌شده است.

متأسفانه در حرکت ملی آزربایجان برخی از دوستان ادبیات ناخوشایندی را حاکم نموده‌اند و از مردم می‌خواهند که اگر اطلاعات و معلومات خاصی از سران و فعالیت عناصر جریان هوادار تروریسم دارند فوراً آن را به منابع امنیتی دولت ایران اعلام کنند. این شیوه بدترین شیوه مبارزاتی با تروریسم فعال در غرب آزربایجان است؛ زیرا برگ برنده اطلاعاتی در خصوص فعالیت سران و گروه‌های جریان تروریستی باید در دست جریان‌ها و تشکیلات‌های حرکت ملی آزربایجان باشد و افشا و خنثی آن از تریبون‌های حرکت ملی صورت بگیرد تا بدین شکل با تمرین کار اطلاعاتی در چارچوب انسجام تشکیلاتی راه برای مبارزات سازمان‌یافته آینده هموارتر شود.

در شرایط کنونی تک‌تک نیروهای فعال در حرکت ملی آزربایجان که به‌عنوان عنصر مقاومت ملی در مقابل تروریسم فعال در غرب آزربایجان محسوب می‌شوند باید هرگونه معلومات و اطلاعاتی، هرچند ناچیز و کوچک را صرفاً در کانال‌های مرتبط با حرکت ملی و تشکیلات‌ها جاری سازند.

از دیگر ضعف‌های عینی عناصر فعال حرکت ملی در مبارزه با تروریسم، پخش اطلاعات و تصاویر مربوط به فعالیت‌ها، سران و عناصر آن در فضای مجازی و سوزندان اطلاعات و هوشیارتر کردن دشمن و طرف مقابل است. بدبختانه برخی از دوستان در فضای مجازی با شیوه غلط و آماتوری و با مبالغه بی‌حدوحصر موجب وهم عمومی شده و این گروه‌های تروریستی را در دید مردم به یک غول ترسناک تبدیل می‌کنند. همان کاری که گروه تروریستی داعش به آن متوسل شد و کنترل بسیاری از روستاها و شهرها را بدون مقاومت اهالی به دست گرفت.

پس بنابراین همت نیروهای ملی در جمع‌آوری اطلاعات، معلومات و تصاویر از سران و عناصر جریان‌های تروریست در غرب آزربایجان و جاری ساختن آن به کانال‌های تشکیلاتی مهم‌ترین نقش در جبهه مبارزه ملی را بازی خواهد نمود.

 

تبیین عقیدتی و سیاسی

هر جنبش و جریانی برای تحکیم و تداوم مبارزه نیاز به بنیان‌های عقیدتی و فکری مشروع و مقبول دارد و نخبگان جنبش باید در هر مقطعی بنیان‌های فکری جنبش را به بطن جنبش و جامعه منتقل و آن را به‌روز کنند.

ما در غرب آزربایجان وقتی از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی سخن می‌گوییم، صرفاً یک کلمه یا یک گروه یا یک پرده نمایش نیست. ما در غرب آزربایجان با بحران عمیقی روبرو هستیم که ابعاد پیدا و پنهانی دارد و تا تاروپود جامعه و معادلات بین‌المللی و تجارت جهانی گسترش پیداکرده است.

اگر ما به‌عنوان حرکت ملی آزربایجان، نتوانیم ابعاد و مشکلات پیدا و پنهان بحران غرب آزربایجان را آنالیز و پروژه برون‌رفت از آن را طراحی کنیم نه‌تنها اراضی تاریخی خود را از دست خواهیم داد بلکه جنبش ملی آزربایجان زیر چرخ این بحران له خواهد شد.

تبیین عقیدتی و سیاسی علل مبارزه ملی با گروه‌های تروریستی در غرب آزربایجان با ادبیات حرکت ملی آزربایجان برای تقویت روح مبارزه ملی و وطن پروری بسیار مهم و حیاتی هست. با تزریق شیعه‌گری فارسی در بطن حرکت ملی یا استفاده از ادبیات حکومتی نمی‌توانیم روح مقاومت و مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان را تقویت کنیم.

روح وطن‌پرستی با ادبیات حرکت ملی آزربایجان و تبیین علل مقاومت و مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان باید در روح جوانان وطن تقویت شود و علل دفاع مشروع از وطن و شهادت در راه وطن با ادبیات مستقل حرکت ملی بیان شود تا اراده مبارزه و وطن‌پرستی در جبهه مبارزه با تروریسم زنده بماند.

 

تبیین استراتژی و تاکتیک

علیرغم اینکه برخی تشکیلات‌های حرکت ملی ازجمله کمیته مردمی دفاع از غرب آزربایجان استراتژی و تاکتیک‌های خاصی را در بحران غرب آزربایجان دنبال می‌کردند متأسفانه بسیاری از گروه‌های سیاسی حرکت ملی آزربایجان در مسئله بحران غرب آزربایجان فاقد استراتژی و تاکتیک مبارزاتی می‌باشند و صرفاً با هیاهو و ادبیات غیرمعقول و هیجانی وارد مبارزه شده‌اند.

گروه‌های تروریستی در غرب آزربایجان با ترسیم خطوط استراتژیک اشغال و استفاده از ابزار و تاکتیک‌های میدانی در سطوح داخلی و بین‌المللی مظلوم‌نمایی می‌کند و با ارائه‌ی آمارهای ساختگی و ادبیات حق‌طلبانه خود را صاحب‌خانه و ملت آزربایجان مدعی ارضی نشان می‌دهند.

استراتژی ما در مسئله بحران غرب آزربایجان باید استراتژی دفاع مشروع از تمامیت ارضی باشد و لازم است در این مبارزه با تاکتیک آمادگی میدانی و ادبیات سیاسی مستقل وارد گود شویم. پنهان شدن در پشت سیاست‌های تهران و ادبیات دولتی اشتباه‌ترین استراتژی و تاکتیک هست زیرا تهران و محافل خاص تهران یکی از بازیگران اشغال نرم اراضی تاریخی غرب آزربایجان است.

 

رسانه

رسانه‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک جنبش و جریان هستند که تفکر و اندیشه را به بطن جامعه منتقل می‌کند. برای مبارزه‌ی حرفه‌ای باید رسانه‌ای حرفه‌ای داشت و بدون رسانه‌ای حرفه‌ای نمی‌توان ایده و راه‌کارهای مبارزاتی را به لایه‌های جامعه انتقال داد و جریان لازم برای بسیج عمومی را پدید آورد.

متأسفانه حرکت ملی آزربایجان از وجود رسانه‌های حرفه‌ای دیداری، شنیداری و نوشتاری رنج می‌برد و این ضعف در حالی به جبهه ملی مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان انتقال‌یافته است که با رسانه‌های پارالل وابسته به ارگان‌های اطلاعاتی و امنیتی در داخل حرکت ملی روبرو می‌شویم.

رسانه‌های پارالل وابسته به دوایر اطلاعاتی و امنیتی با ادبیات حاشیه‌ای و خارج از عقاید ملی افکار عمومی جامعه را آن‌گونه که می‌خواهند مهندسی می‌کنند و مسئله مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان را استحاله و تخلیه فکری کرده و چیزی عروسک گونه و به‌دوراز منطق با ادبیاتی سخیف تحویل جامعه می‌دهند تا در زمان مقتضی اهداف و ایده‌های خود را پیش ببرند.

متأسفانه برخی رسانه‌های غیرحرفه‌ای حرکت ملی آزربایجان نیز دچار لغزش شده و نخواسته وارد ادبیات و تئوری‌های رسانه‌های پارالل شده و مبارزه با تروریسم را دچار لغزش می‌کنند.

بنابراین راه‌اندازی رسانه‌ای حرفه‌ای برای مبارزه با تروریسم که بر پایه اصول رسانه‌ای و عرف و حقوق بین‌المللی به تبیین اندیشه‌های مبارزه با تروریسم بپردازد لازمه دیگر مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان است.

 

لابی‌گری داخلی و بین‌المللی

ما هرچقدر هم از بعد کار تشکیلاتی، عقیدتی و رسانه‌ای موفق عمل کنیم ولی نتوانیم مطالبات و اندیشه‌های خود را در سطوح حقوقی و بین‌المللی مطرح و از آن مدافعه کنیم، یقیناً مبارزاتمان با چالش و نوسان روبرو خواهد شد.

در دنیای امروزی نقش مجامع بین‌المللی و قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی غیرقابل‌انکار است و مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان نباید خارج از منطق و حقوق باشد. درعین‌حال نشان دادن واقعیت‌های موجود غرب آزربایجان در خصوص فعالیت‌های تروریستی و عواقب ناشی از حضور تروریست‌ها در غرب آزربایجان به افکار عمومی و مجامع بین‌المللی بخش مهم دیگری از کار است. ارتباط با مسئولان سیاسی و حقوق بشری کشورهای مختلف و تبیین مطالبات و مبارزات و نشان دادن به‌حق بودن مطالبات و مبارزات در مقابل تروریسم در غرب آزربایجان با راهکارهای حقوقی بخشی از مبارزات است که شاید به چشم ملموس نباشد.

لابی ارمنی، لابی یهودی و… از موفق‌ترین لابی‌های جهانی می‌باشند و البته لابی گروه‌های تروریستی کُرد نیز با مظلوم‌نمایی رسانه‌ای و حقوقی توانسته جایگاه خود را پیدا کند ولی متأسفانه حرکت ملی آزربایجان به دلایل مختلف از بابت لابی‌گری ضعیف و نحیف مانده است.

اگر بخواهیم مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان را باقدرت پیش ببریم لابی‌گری بین‌المللی از ضرورت‌ها و لازمه‌های مهم است و در کنار آن لابی‌گری داخلی بااحتیاط‌های لازم بخش دیگری از این مبارزه است.

 

تشکیل هسته‌های مقاومت

تشکیل هسته‌های چندنفره مقاومت و آموزش تئوریک و پراتیک آن موتور دینامیک مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان خواهد بود. اعضا هسته‌های مقاومت ملی با آموزش و مطالعه شیوه‌های فعالیت میدانی، توسط نخبگان سیاسی و ملی برای فراگیر کردن مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان در بین توده آماده‌شده و مدافع حریم وطن خواهند بود.

 

تجمیع نیروی‌های مردمی

توده تنهاترین ابزار پیروزی و رمز بقا جنبش‌هاست. هیچ جنبشی با هر تفکر و عقیده‌ای بدون داشتن پشتوانه مردمی نمی‌توانند پایدار باشند. حرکت ملی آزربایجان علیرغم ضعف‌های مختلف به دلیل ماهیت مردمی‌اش تنهاترین جریان سیاسی موجود هست که در بطن جامعه ترک آزربایجانی فراگیر شده و توانسته در مقابل هجمه‌ها و حملات مختلف مقاومت کند.

با تلاش فعالین صادق حرکت ملی آزربایجان، تهدیدات ارضی و عمق بحران غرب آزربایجان به تمام لایه‌های اجتماعی جامعه ترک آزربایجان منتقل‌شده و شاهد مقاومت مردمی در مقابل جریان‌های تروریستی فعال در غرب آزربایجان هستیم؛ ولی به خاطر عدم سازمان‌دهی و تجمیع نیرو، این مقاومت‌ها نمی‌تواند رهگشا بوده و کشتی مبارزه با تروریسم را در دریای طوفان‌زده غرب آزربایجان به سرمنزل مقصود برساند.

تجمیع نیروی مردمی بدون حضور هسته‌های آموزش‌دیده مقاومت ملی در بین مردم و سازمان‌دهی محلات و هدایت نیروی مردمی امکان‌پذیر نخواهد بود؛ بنابراین هسته‌های آموزش‌دیده مقاومت ملی که نیروی خود را از مولدشان یعنی کار تشکیلاتی می‌گیرند باید اصل تجمیع نیروی مردمی را بسیار جدی تلقی کرده و با حضور مردمی در عرصه مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان این غده سرطانی را جراحی کنند.

امیدواریم با تلاش صادقانه نیروهای حرکت ملی آزربایجان، جبهه مبارزه با تروریسم در غرب آزربایجان بتواند در راه دفاع از تمامیت ارضی آزربایجان گام‌های مثبتی برداشته و زندگی آرام و بدون دغدغه را برای همه انسان‌های ساکن در غرب آزربایجان فراهم آورد.

اشتراک گذاری

عیادت و دیدار یوروش مهر علی بیگلو با عزیز پور ولی

ایجاد هسته‌های مسلحانه در خاورمیانه توسط سپاه پاسداران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.