آخرین مطالب:  

یادداشتی بر تعطیلی «فضولی مجلسی» در تبریز

اؤیرنجی سسی: جان گرفتن یاد فضولی و به زبان افتادن شاعران ترک موجب قوت در تپش هویت ترکی در جامعه و مانع بزرگی بر سر راه سیاست‌های فاشیستی رژیم ایران است. ازاین‌رو فاشیست‌ها از نام  امثال فضولی ها به وحشت می‌افتند.

از ابتدای برپایی «فضولی مجلسی» در تبریز، مورد رصد و محل پرسه زنی نیروهای اطلاعاتی رژیم قرار داشت و از روز اول بنای برچیدن آن را داشتند اما چند صباحی فرصت دادند تا مگر از محتوای نشست‌ها مواردی به ظن آنان ضد امنیت ملی! استخراج نموده و به گردانندگان آن حکم‌های قضایی سنگینی ابلاغ نمایند. ماهیت ادبی نشست‌ها نه‌تنها نیروهای امنیتی را به اهدافشان نرساند بلکه استقبال جوانان از «فضولی مجلسی» و همراهی ادیبان پا به سن گذاشته با ایشان، فاشیست‌ها را از دایره تأثیرگذاری این مجلس به هراس افکند تا درنهایت اقدام به تعطیلی آن نمودند.

بر اساس سیاست‌های فاشیستی رژیم هر هویتی جز هویت ساخته‌وپرداخته فارسی (در محافل دینی شیعه فارسی) می‌تواند ارکان نظام را به مخاطره بیندازد. ازاین‌رو دست‌اندرکاران نظام برای تضعیف، انکار و نابودی سایر هویت‌ها (ترکی، عربی، بلوچی و …) خصوصاً در بین نسل جوان، دست به هر کاری می‌زنند.

دراین‌بین اما هویت ترکی به علت سابقه جامعه ترک در حکومت‌داری و همسایگی آذربایجان جنوبی با کشورهای بزرگ ترک از دید سردمداران رژیم می‌تواند بسیار پرمخاطره‌تر از سایر هویت‌ها باشد؛ بنابراین سیاست هم‌زمان بایکوت و قلب هویت ترکی باقدرت هرچه بیشتر پیش می‌رود. با این بینش فاشیستی نشست‌های صرفاً ادبی همچون «فضولی مجلسی» به دلیل قدرت آن‌ها در یادآوری و برجسته ساختن هویت ترکی آزربایجانیان تمام رشته‌های نظام را پنبه خواهد کرد.

فرمان فرضی کارشناس برنامه «فضولی مجلسی» و از گردانندگان آن، دیروز با انتشار ویدئویی در صفحه فیس‌بوک خود با عنوان اینکه «این برنامه تا اطلاع ثانوی به دلایل معین برگزار نخواهد شد.» خبر تعطیلی آن را اعلام کرد. «فضولی مجلسی» سلسله نشست‌هایی است که به قرائت، تحلیل و تفسیر اشعار شاعران کلاسیک آزربایجان می‌پردازد. این نشست‌ها روزهای سه‌شنبه هر هفته در محل مجتمع فرهنگی هنری تبریز (تالار شهید آوینی) برگزار می‌شد.

یکی از رسالت‌های ما دانشجویان آزربایجانی، در غیبت سیستم آموزش‌وپرورش ملی، شناساندن شاعران و نویسندگان جهان ترک به جامعه خودمان است. برپایی کانون‌های شعر و ادبیات ترکی در دانشگاه‌ها، شب‌نشینی‌های ادبی در خوابگاه‌ها، برپایی مسابقات مشاعره در بین دانشجویان، کمک گرفتن از ناشران برای تخفیف در فروش یک جای کتاب‌های ادبی ترکی به دانشجویان، برقراری ارتباط با اساتید ادبیات ترکی و استفاده از نشریات ترکی همچون «وارلیق» نه‌تنها سنگ بزرگی بر سر راه سیاست‌ها آسیمیلاسیون و فاشیستی رژیم است بلکه موجب تقویت و رشد هر چه بیشتر هویت ترکی خواهد شد.

اشتراک گذاری

مفهوم شناسی نظری اعتراضات خیابانی ترکان در ایران در سال‌های اخیر- سلیم خورشیدی

پوتین: در سایه ترکیه و ایران، داعش در سوریه شکست خورد

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.