آخرین مطالب:  

ستاد احیاء باید در آزربایجان‌‌ مستقر می‌‌شد

اؤیرنجی سسی: سیامک هاشمی یکی از فعالان محیط زیست در آزربایجان در رابطه با نقش ستاد احیا در بحران خشکی دریاچه اورمیه گفت: باید ستاد احیاء را در اورمیه و یا تبریز مستقر کنند و با لمس مشکلات از نزدیک، برای حل آن‌‌ها راهکار بیندیشند.

وی ادامه داد: آقای تجریشی باید بیایند در بندرشرفخانه زندگی کنند، تشنگی بکشند و مریضی بدنشان را ببینند؛ از نزدیک روستاهای بناب را متر به متر مشاهده کنند، آن موقع دلشان برای دریاچه اورمیه می‌‌سوزد و برنامه‌‌هایشان را عملیاتی می‌‌کنند.

این فعال محیط‌زیست بابیان اینکه اگر این رویه احیاء دریاچه اورمیه ادامه یابد وضع دریاچه از این هم بدتر خواهد شد، توضیح داد: بیست سال پیش در روزنامه مهد آزادی نوشتند که دریاچه اورمیه خشک خواهد شد ولی هیچ‌کس قبول نکرد، گفتند آب دریاچه تا جاده‌‌ها و ریل‌‌ها هم بالاآمده و چنین چیزی امکان ندارد اما این اتفاق رخ داد؛ بنده هم‌الان می‌‌گویم مسائل زیست‌محیطی در ایران بیداد می‌‌کند و اگر مردم و دولت همت نکنند تا ۱۰ سال دیگر فلات ایران کویر خواهد شد.

هاشمی افزود: بنده اخیراً فیلمی را از مدخل اولیه تصفیه‌خانه آب‌‌های خاکستری و بازچرخانی این آب‌‌ها مشاهده کردم که در حال اجراست و امیدوارم که این را هم نیمه‌تمام نگذارند، چون طرح خوبی است.

وی با ابراز تأسف از ورود تنها یک متر دهم مکعب از ۴٫۶ مترمکعب آب شرب تبریز در هر ثانیه به تصفیه‌خانه‌ها، خاطرنشان ساخت: پس ۴/۵ مترمکعب این کجا می‌‌رود؟ بازچرخانی آب ما کجاست؟ ما چرا باید این‌قدر از دنیا عقب باشیم و این فقط تقصیر مدیرانی است که چیزی نمی‌‌دانند.

وی تصریح کرد: احیاء دریاچه اورمیه خیلی راحت‌‌تر از این حرف‌‌هاست، مگر نه اینکه انتقال آب رود آراز به تبریز نزدیک شده است، پس از آب آراز به‌عنوان آب شرب استفاده نمایند و آب رودخانه جیغاتی را به دریاچه اورمیه انتقال دهند؛ انتقال آب از دریای خزر هم سخت نیست، می‌‌گویند آب دریایی خزر اکوسیستم دریاچه اورمیه را به هم میزند! این فقط شانه از زیر مسئولیت خالی کردن مدیران را نشان می‌‌دهد.

کارشناس حوزه آب و محیط‌زیست با اعلام اینکه ما می‌‌توانیم با دو پمپاژ آب خزر را به آجی چای سراب انتقال دهیم، بیان داشت: آجی چای آب خزر را همان آب خودش می‌‌کند و بعد راحت می‌‌شود به دریاچه اورمیه انتقال داد.

وی در پایان گفت: می‌‌گویند در این صورت نمی‌‌توان انرژی تولید کرد، بنده هم می‌‌گویم که انرژی هم مهم است پس به همین خاطر استارت اولیه را با آب ملی می‌‌زنیم و بعدازآن از آب‌‌های بین‌‌المللی استفاده می‌‌کنیم، به این صورت که در مسیر انتقال آب یک سد بزنیم و از آن‌هم انرژی بگیریم و آب دریاچه اورمیه را نیز تأمین کنیم.

اشتراک گذاری

داستان مسعود و تحلیلی بر مسائل روز حرکت ملی

قطبی‌سازی حرکت ملی آزربایجان مانع توسعه است – نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.