آخرین مطالب:  

قطبی‌سازی حرکت ملی آزربایجان مانع توسعه است – نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

اؤیرنجی سسی: هرچه فضای حرکت ملی آزربایجان به‌سوی سیاه – سفیدی پیش برود، نقد فعالیت تشکل‌ها و افراد، قربانی جبهه‌بندی‌ها شده و فرصت توسعه و بالندگی را از حرکت خواهد گرفت.

تاریخ و فرهنگ آزادی‌خواهی آزربایجانیان امکان رشد تک‌صدایی را نمی‌دهد ازاین‌رو حرکت ملی آزربایجان جنوبی با گستره انسانی وسیعش محل بروز آرا و اندیشه‌های مبارزاتی مختلف و متفاوتی است؛ بنابراین سوای ملیت تورک، زبان تورکی و اراضی آزربایجان جنوبی، تمامی موضوعات مطرح‌شده در ادبیات سیاسی – فرهنگی حرکت ملی می‌تواند محل بحث و مناقشه قرار گیرد.

به همین جهت درحرکت ملی جاده دیدگاه یا «بامن» یا «برمن» چندان دراز نبوده و در بهترین حالت به بن‌بست می‌رسد!

متأسفانه غفلت از حقایق ذاتی حرکت ملی و تلاش برای به خط کردن فعالین و تشکل‌های مختلف در راستای اندیشه و تفکری واحد، صرف‌نظر از نیت انجام دهندگان، افراد را به خودی و نا خودی تقسیم نموده و خواسته یا ناخواسته قطبیت جبهه‌بندی‌ها را افزایش می‌دهد.

در چنین فضایی هرگونه نقدی به‌حساب همین جبهه‌بندی گذاشته‌شده، انتقادها و حتی تشویق‌ها برای افراد هزینه‌بر می‌شوند. طبیعتاً این مسئله امکان توسعه و نقدپذیری را از حرکت ملی سلب می‌کند. افراد بایستی با درک روحیات انسان آزربایجانی، پذیرش اصول دموکراتیک و ارزش دادن به چندصدایی درحرکت ملی جهت‌گیری نمایند.

نباید وجود افکار و ایده‌های مختلف برای احقاق حقوق و سعادت ملت تورک به‌عنوان معضل تلقی شود تا چه رسد به جستجوی راه‌حل برای رفع آن. در بطن پذیرش چندصدایی و تفاوت تاکتیک‌های مبارزاتی فرهنگ برقراری گفتگو وجود دارد نه تخریب.

اشتراک گذاری

ستاد احیاء باید در آزربایجان‌‌ مستقر می‌‌شد

تبعیض گسترده علیه تیم تراختور در فدراسیون فوتبال ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.