آخرین مطالب:  

بهبود موقعیت استان‌های فارس نشین با پیش‌فرض تجزیه ایران – ابراهیم رشیدی

اؤیرنجی سسی: می‌توان گفت همه اقدامات و مصوبات دولت‌های احمدی‌نژاد با مخالفت صریح و آشکار اصلاح‌طلبان مواجه می‌شد، اما زمانی که احمدی‌نژاد در فروردین هشتادوشش نام شهرستان گاوبندی در استان هرمزگان را به پارسیان تغییر داد همه جناح‌ها به تحسین وی پرداخته حتی الحاق آن شهرستان به استان فارس را نیز خواستار شدند.

اعتراض مردمی به انضمام این شهرستان به استان فارس به‌اندازه‌ای بالا گرفت که احمدی‌نژاد را از پیگیری آن منصرف ساخت، اما حسن روحانی درست در نخستین ماه تصدی دولت مصوبه معطل‌مانده احمدی‌نژاد را اجرا کرده و پنج روستای شهرستان گاوبندی را به استان فارس منضم نمود. روحانی با این کار باریکه‌ای به عرض شش کیلومتر ایجاد نمود که هم استان فارس را به خلیج وصل کرده و هم هم‌جواری استان‌های بوشهر و هرمزگان را از بین برده باشد.

مگر در داخل ایران دسترسی و عدم دسترسی یک استان به دریاهای آزاد چقدر حائز اهمیت است که هر دو رئیس‌جمهور خود را به تحقق آن متعهد می‌دانستند؟ مگر قرار است استان‌های هم‌جوار مرزهای خود را بروی همدیگر ببندند و استان‌هایی را که راهی به دریا ندارند مجبور به تسلیم کنند که استان فارس می‌خواست منفذی برای خود دست‌وپا کند؟

جعفر قادری نماینده استان فارس در مجلس در پاسخ به اعتراضات مردمی گفته بود که این الحاق بحثی فراتر از بحث‌های محلی و منطقه‌ای است و نتیجه سال‌ها کار کارشناسی دقیق دستگاه‌های امنیتی، نظامی و سیاسی کشور بوده است و با پیگیری مستمر این نهادها به سرانجام رسیده است.

چرا منضم نمودن پنج روستا به یک استان نیاز به سال‌ها کار دقیق دستگاه‌های امنیتی دارد؟

فراموش نکنیم دلیل عمده پهلوی دوم برای الحاق آستارا به گیلان در سال سی‌و‌نه قطع ارتباط استان آذربایجان شرقی با دریا بود و همین ضرورت بعد از انقلاب نیز از طرف قانون‌گذار اسلامی به قوت خود باقی ماند. درحالی‌که ماده دهم قانون تقسیمات کشوری دولت را موظف کرده است که هر شهرستان را به نزدیک‌ترین مرکز استان منضم نماید و فاصله آستارا با اردبیل هفتاد کیلومتر و با رشت صدوهشتاد کیلومتر است اما دولت‌ها ماندگاری آستارا در گیلان را به جهات سیاسی ضروری می‌دانند. چند روز پیش هم امیر دریادار حبیب اله سیاری؛ فرمانده نیروی دریایی ارتش تأکید کرد که باید با اجرای سیاست‌های مهاجرتی جمعیت سواحل مکران بلوچستان افزایش داده شود.

شواهدی مانند این نشانگر آن است که بالانشینان احتمال تجزیه ایران در آینده را منتفی نمی‌دانند و می‌خواهند برای آن روز مبادا حائلی بین استان‌های آذربایجان و ترکیه ایجاد نموده و پیوستگی سرزمینی بوشهر و هرمزگان را قطع نموده باشند. آذربایجان و بلوچستان را از دریا دور نگه‌داشته و استان فارس را به دریا وصل کرده باشند

چنین سیاست‌هایی در شوروی نیز سابقه داشت باریکه‌ای که به ارمنستان اعطاشده هم مسیر ترکیه به آذربایجان را مسدود کرد هم نخجوان را از بدنه اصلی کشور جدا کرد و هم ارمنستان را با ایران هم‌مرز نمود.

*برگرفته از کانال تلگرامی ابراهیم رشیدی

** لازم به ذکر است که اسامی روستاهای الحاقی عبارت‌اند از: صورباش، فارسی، اکبری، تمبو جنوبی و تمبو شمالی تابعه بخش کوشکنار شهرستان گاوبندی

اشتراک گذاری

لاوروف از توافق مهم با ترکیه و ایران خبر داد

ضرورت احیاء کمیته مردمی دفاع از غرب آزربایجان – تایماز اورمولو

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.