آخرین مطالب:  

مخالفت ترکمن‌های عراق با بازگشت نیروهای کرد به کرکوک و طوزخورماتو

اؤیرنجی سسی: ترکمن‌های عراق امروز (یکشنبه) با ورود نیروهای کرد حتی اگر وابسته به نیروهای فدرال باشند به دو شهر کرکوک و طوزخورماتو مخالفت کردند.

به گزارش اؤیرنجی سسی، به نقل از سایت ایلاف، هیئت هماهنگی ترکمن‌ عراق که شامل نمایندگانی از نیروها و نهادهای ترکمنی است در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، اخیراً شایعه‌ شده که بنا به درخواست برخی وزیران کرد، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق با ورود هنگ ریاست جمهوری به دو شهر کرکوک و طوزخورماتو موافقت کرده و ممکن است از نیروهای موجود در جنوب و غرب عراق هم کمک گرفته شود.

در این بیانیه آمده است، ترکمن‌ها مخالف ورود این نیروها به دو شهر مذکور هستند، زیرا ورود این نیروها به این دو شهر خفقان را بار دیگر حاکم کرده و از نو فتنه را میان کرد و ترکمن برمی‌انگیزد. طبق این بیانیه، عقب‌نشینی نیروهای داوطلب ترکمن به خارج از طوزخورماتو آرامش و امنیت را در میان دیگر گروه‌ها برقرار می‌کند و ورود این نیروهای کرد، موجب می‌شود نیروهای داوطلب ترکمن بار دیگر به داخل این شهر بازگردند و ممکن است این امر موجب پیچیده و بدتر شدن مسائل شود. بر اساس این بیانیه، این هیئت از نخست‌وزیر خواست، در صورت درست بودن این شایعات، اعزام این نیروها را به تأخیر اندازد، چراکه حضور آن‌ها موجب خفقان در این دو شهر می‌شود.

همچنین هیئت هماهنگی ترکمن طرف‌های کرد را به ربودن کارمندان شرکت نفت در شمال عراق متهم و تهدید کرد، در صورت آزاد نشدن آن‌ها تنش افزایش‌یافته و واکنش نشان خواهند داد. این هیئت از دولت مرکزی خواست، از سرنوشت ربوده‌شدگان این شرکت آگاهی یابد و تأکید کرد، کارمندان ربوده‌شده از سوی طرف‌های کرد و در منطقه مورد تردد نیروهای پیشمرگ و آسایش صورت گرفته است.

هیئت مذکور تصریح کرد، پیش‌ازاین هم برخی از کارمندان عرب کرکوک ربوده‌شده و این اقدام ممکن است تکرار شود. هیئت هماهنگی ترکمن خواستار آزادی کارمندان و عدم افزایش تنش شد و هشدار داد، افزایش تنش و نشان دادن واکنش به نفع طرف‌های کرد نیست.

در این راستا، ارشد صالحی، رئیس جبهه ترکمن، حسن توران، معاون وی به همراه علی فاضل، فرمانده عملیات کرکوک در مقر فرماندهی این شهر درباره تحولات امنیتی استان و برقراری امنیت در آن پس از بازگرداندن یگان‌های ارتش عراق به موقعیت‌های پیشین خود باهم گفت‌وگو کردند. صالحی و توران تأکید کردند، بازگشت ارتش عراق به کرکوک اهمیت فراوانی دارد و در نابودی تروریسم نقش خواهد داشت.

سرلشگر فاضل نیز بابیان اینکه هدف ارتش عراق حفظ مردم و اطمینان خاطر دادن به آنان در خصوص امن بودن اوضاع است، تصریح کرد، تلاش‌های ارتش برای نابودی تروریسم و ناقضین قانون، کسانی که امنیت و ثبات این استان را برهم می‌زنند، ادامه دارد.

نیروهای عراق ۱۶ اکتبر بر دو شهر کرکوک و طوزخورماتو کنترل یافتند که پیش‌ازاین تحت کنترل نیروهای پیشمرگ قرار داشتند و این دو شهر از مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی و اربیل بودند.

پیش‌تر منبع امنیتی گزارش داد، در طوزخورماتو به هنگام ورود نیروهای عراق درگیری‌هایی رخ‌داده و در پی حمله نیروهای داوطلب ترکمن به ایست بازرسی پیشمرگ در ورودی جنوب شهر دو تن از نیروهای پیشمرگ کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

در این راستا، هفته گذشته، عبدالله علیاوی، مشاور فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق گفته بود، العبادی با اعزام نیروهای کرد به شهرستان طوزخورماتو موافقت کرده است. علیاوی در اظهارات مطبوعاتی خود گفت، پس از درخواست رسمی دو وزیر کرد از العبادی مبنی بر تأمین امنیت طوزخورماتو توسط نیروهای کرد برای حفظ جان شهروندان و بازگشت‌ آن‌ها به منازلشان وی با درخواست آن‌ها موافقت کرد. وی تصریح کرد، پس از اربعین حسینی، تعدادی از نیروهای هنگ ریاست جمهوری وارد این شهرستان خواهند شد.

خاطرنشان می‌شود اکثر ساکنان دو شهر طوزخورماتو و کرکوک ترکمن‌ هستند.

 

اشتراک گذاری

تبلیغ «پ.ک.ک» و «پژاک» با اجرای نمایش‌نامه «عیشا» در اورمیه

شماره جدید نشریه دانشجویی وطن منتشر شد

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.