آخرین مطالب:  

درآمد میلیاردی دلاری آزربایجان شمالی وایران از کریدور شمال-جنوب

اؤیرنجی سسی: مسئولان راه‌آهن ۴ کشور ( آزربایجان شمالی ،ایران، روسیه،و بلاروس) در یک نشست دوروزه در باکو تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه ظرفیت‌های دالان شمال-جنوب را امضا کردند. این کریدور ریلی خلیج‌ را به اروپا متصل خواهد کرد.عباس نظری، مدیرکل بین‌الملل راه‌آهن ایران می‌گوید، در نشست (۱۶ و ۱۷ آبان برابر ۷ و ۸ نوامبر)مسئولان راه‌آهن ۴ کشور در باکو تأسیس یک خط ریلی در دالان شمال-جنوب و رقابتی کردن آن با خط دریایی بررسی‌شده است.

به گزارش اؤیرنجی سسی ،دالان شمال-جنوب می‌تواند توسعه اقتصادی مناطق شمالی آزربایجان جنوبی را نیز موجب شود. به گفته مقامات ایرانی قرار است برای تکمیل دالان شمال- جنوب قطعه قزوین-رشت به آستارا به‌زودی به بهره‌برداری برسد. طرح احداث خط ریلی قطعه رشت به آستارا هم با همکاری ایران و جمهوری آزربایجان شمالی به‌زودی به کار خود آغاز خواهد کرد.

دالان شمال-جنوب عمدتاً برای ترانزیت کالا باصرفه‌ترین و کوتا‌ه‌ترین راه از ایران و هند به کشورهای آزربایجان شمالی، روسیه و بلاروس خواهد بود. سفیر ایران در گفت‌وگوی گفته است که با عملی شدن پروژه دالان ریلی شمال- جنوب، ایران و آزربایجان شمالی حدود یک میلیارد دلار از آن درآمد خواهند داشت. جواد جهانگیر زاده، سفیر ایران در باکو، گفته است که بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر سالیانه بین ایران و جمهوری آزربایجان شمالی رفت‌وآمد می‌کنند. با توجه به افزایش شمار گردشگران امکانات ریلی هم در آینده در خدمت گردشگران قرار خواهد گرفت.

بر اساس مفاد تفاهم‌نامه‌ قرار شده است تا ۲۵ دسامبر سال جاری در خصوص نرخ حمل‌ونقل برای سال ۲۰۱۸ میلادی ازجمله شرایط حمل‌ونقل محموله‌ها در کانتینرهای ۲۰ و ۴۰ فوت با وزن ۳۰ تن تبادل‌نظر کنند. نهادهای راه‌آهن جمهوری آزربایجان شمالی، ایران، روسیه و بلاروس همچنین توافق کردند که مسئله دست‌یابی به ظرفیت محموله‌ها از خلیج برای حمل‌ونقل ترانزیتی از طریق خاک ایران، جمهوری آزربایجان شمالی و روسیه و بلاروس به اروپا ازجمله اروپای شمالی و بالعکس را بررسی کنند.

اشتراک گذاری

«شهید‌لر اؤلمز، وطن بؤلونمز»، کدام وطن؟ – شامیل چچنی

ایران موشکهای حوثی ها را برای شلیک به عربستان تامین میکند

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.