آخرین مطالب:  

دانش‌آموزان عرب اهوازی در روز دانش‌آموز به دلیل صحبت به زبان مادری تنبیه شدند

اؤیرنجی سسی: همزمان با بزرگداشت روز دانش‌آموز در ایران، دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی دخترانه در حومه اهواز به دلیل صحبت کردن به زبان عربی در کلاس، از سوی معلم تنبیه و ناچار به صد بار نوشتن جمله از “صحبت کردن در کلاس به زبان عربی پرهیز کنیم” شدند.

به گزارش اؤیرنجی سسی به نقل از العربیه فارسی فعالان اهوازی گزارش کردند که در روز شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ و همزمان با بزرگداشت روز دانش‌آموز، دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی دخترانه حمزه در روستای بیت‌ محارب در حومه شهر اهواز به دلیل عربی صحبت کردن با یکدیگر، از سوی معلم مدرسه که از او با نام “خانم شوشتری” یاد شده مورد اهانت و تنبیه قرار گرفته و از آنها خواسته شد که صد بار بنویسند از “صحبت کردن در کلاس به زبان عربی پرهیز کنیم”.

در پی این حادثه، اهالی بیت محارب به مدرسه مراجعه کرده و خواستار پیگیری این موضوع از سوی مسئولان مربوطه و اخراج این معلم از روستا شدند. ساکنان این روستا می‌گویند که دانش‌آموزان پیش از این نیز از سوی این معلم محبور به صحبت به زبان فارسی شده و به دلیل صحبت‌کردن به زبان عربی، از سوی او تنبیه شده بودند. یکی از اهالی روستا که نخواست نامش فاش شود به “العربیه.نت” گفت: «دانش‌آموزان حتی در کلاس قرآن که خدا تصریح می‌کند ” إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِیًّا” از صحبت کردن به زبان عربی منع شده‌اند و معلم قرآن از آنها خواسته که “الذی” را به صورت “الزی” تلفظ کنند. تکرار این رفتارها از سوی کادر این مدرسه و به ویژه خانم شوشتری غیرقابل قبول است و برخی از اهالی تصمیم گرفته‌اند تا زمان اخراج این معلم، مانع حضور دختران دانش‌آموز خود در این مدرسه شوند.»

منی سیلاوی، معاون دبیرکل سازمان سازمان ملت‌های بدون نماینده (UNPO) در امور آزادی عقیده و مذهب در این‌باره گفت: «سازمان یونسکو تاکید کرده توسعه پایدار از طریق زبان مادری قابل تحقق است و اتفاقی که در مدرسه بیت‌محارب اهواز رخ داده علاوه بر اینکه با تاکیدات یونسکو درباره زبان مادری منافات دارد، با قوانین موجود در جمهوری اسلامی ایران نیز در تعارض بوده و یک کار غیرقانونی به شمار می‌رود. در هیچ‌ جایی از قوانین ایران صحبت کردن به زبان مادری منع نشده است.»

سیلاوی درباره تبعات چنین اقداماتی نیز توضیح داد: « تحمیل یک هویت اجباری و جدا کردن فرد از هویت واقعی خودش، یک اقدام غیر انسانی و غیرقانونی است که می‌تواند یک اقدام تنبیهی روانی نیز محسوب شود. از آنجا که اینگونه رفتارها می‌توانند فرد را از محیطی که در آن مورد آزار و اذیت روحی قرار گرفته، منزجر کنند و با در نظر گرفتن این نکته که روند ترک تحصیل در میان دختران مناطق حاشیه شهرها بیشتر است، آنچه در مدرسه بیت‌محارب اهواز و نمونه‌های مشابه رخ داد، می‌تواند روند ترک تحصیل دختران را سرعت داده و به افزایش جمعیت بی‌سواد این مناطق بیانجامد.»

او در ادامه افزود: «این اولین نمونه مشابه نیست و احتمالا آخرین نمونه هم نباشد. تنبیه، تحقیر و آزار دانش‌آموزان دوزبانه دهه‌هاست در ایران و سیستم آموزشی این کشور رخ می‌دهد ولی در حال حاضر به دلیل نقش پررنگ شبکه های اجتماعی و بالارفتن سواد رسانه‌ای مردم و همچنین درک صحیح آنها از نقش رسانه‌ها، روند اطلاعات رسانی درباره این مشکلات سرعت گرفته است.»

سال تحصیلی جدید در ایران که یک ماه و نیم از آغاز آن می‌گذرد، در حالی شروع شد که به مانند سال‌های گذشته دانش‌آموزان غیرفارس از حق تحصیل به زبان مادری محروم شدند.  پیش از این حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش ایران تعداد دانش‌آموزان دو زبانه این کشور را ۷۰ درصد مجموع دانش‌آموزان ایران اعلام کرده بود.

اشتراک گذاری

معنای وطن در شعار «شهیدلر اؤلمز، وطن بؤلونمز»

دانشجویان ‌‌‌دانشگاه اورمیه با امضای طوماری خواستار احیاء دریاچه اورمیه شدند

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.