آخرین مطالب:  

حضور جواد طباطبایی در دانشگاه تبریز و یادآوری چند نکته

اؤیرنجی سسی: سید جواد طباطبایی از تئوریسین‌های نظریه ایران‌شهری، قرار است در روز ۱۶ آبان در دانشگاه تبریز به سخنرانی بپردازد. نظریات وی درباره زبان تورکی و هویت تورک آزربایجان موجب گشته او به یکی از چهره‌های جنجالی در نزد روشنفکران و دانشجویان آزربایجانی تبدیل شود. حضور وی برای سخنرانی در دانشگاه تبریز نیز به این جنجال و تنش میان او و دانشجویان آزربایجانی دامن زده است. سایت آذری‌ها، نشریه وطن یولی و کانال‌های وابسته به این گروه از هم‌اکنون در پی ایجاد تنش ساختگی در این جلسه و متهم کردن دانشجویان تورک به ایجاد اغتشاش هستند. آنچه موردبحث این نوشته هست یادآوری چند نکته برای حضور و شرکت در این سخنرانی و بحث‌های پیرامون آن است.

۱ – عدم حرکت از روی احساس و هیجان: حرکت از روی احساس و عکس‌العمل هیجانی موجب می‌شود که این شخص و حامیان وی با استفاده از فضای روانی به وجود آمده نظرات خود را به کرسی بنشانند و مخالفان این نظریه را افرادی کم‌سواد و جو گیر معرفی نمایند. همان‌گونه که در سال‌های اخیر با استفاده از این ترفند سعی در تثبیت تفکرات خود داشته‌اند.

۲ – بحث علمی با اثبات و ادله مستند: نظریات پان ایرانیستی، ایران‌شهری و تفکراتی ازاین‌دست بیشتر از آنکه بار علمی و تاریخی داشته باشند، بار ناسیونالیستی و در بیشتر اوقات فاشیستی و شوونیستی دارد. نبود اسناد علمی و تاریخی برای اثبات درست بودن این نظریه‌ها باعث شده تئوریسین‌های این تفکرات بیشتر به تحریک افکار و احساسات ناسیونالیستی بپردازند تا ارائه سندی محکم و تاریخی بر ادعاهای خود. ازاین‌رو در بحث با این افراد باید بر وجود مستندات تاریخی و علمی تأکید کرد تا از همان ابتدای بحث نتوانند به تحریک احساسات بپردازند.

با توضیحات فوق و با در نظر گرفتن فضای بحث یک‌طرفه که برگزارکنندگان این مراسم آن را ترتیب داده‌اند اعتراض مدنی و منطقی به حضور طباطبایی در دانشگاه تبریز بهترین راه ممکن برای مخالفت با تفکرات وی و دوستانش است.

اشتراک گذاری

رئیس دانشگاه اورمیه: طرح احیای دریاچه اورمیه شکست خورده است

شهادت ۸ تن از مرزبانان غرب آزربایجان در چالدران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.