آخرین مطالب:  

بازداشت مژگان صیامی توسط نیروهای امنیتی ایران

اؤیرنجی سسی: مژگان صیامی روزنامه‌نگار و نویسنده آزربایجانی که با شعار استراتژیک جدایی دین از سیاست و دفاع از حق تحصیل به زبان مادری کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده بود توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شد.

به گزارش اؤیرنجی سسی مژگان صیامی از سوی شورای نگهبان به خاطر زن بودن رد صلاحیت شده بود. این نویسنده و روزنامه‌نگار آزربایجانی خالق آثاری چون «سون سکانس»، «ساوالانین گؤز یاشی»، «اردبیل نامه» و مدیرمسئول مجله سارای است.

سئویل سلیمانی فعال حقوق زنان در صفحه فیس‌بوک خود درباره دستگیری خانم صیامی می‌نویسد: «او با این اقدام خود (جدایی دین از سیاست و دفاع از حق تحصیل به زبان مادری) عملاً تمام سیستم جمهوری اسلامی و ادعاهای آن مبنی بر آزادی و برابری را از دو جنبه مهم نابرابری جنسی و عدم آزادی اندیشه زیر سؤال برده بود. مژگان صیامی وارد دو حوزه غدغن دایره قدرت در ایران شده بود؛ دایره مردسالارانه قدرت و دایره حاکمیت یک طبقه مذهبی که شعارش «دیانت ما عین سیاست ماست» شده بود.»

دوست داشته باشیم یا نه انقلاب خاورمیانه این بار انقلابی زنانه خواهد بود، یا بهتر است بگویم انقلابی بدون زنان غیرممکن خواهد بود. این مسئله به‌قدری حکومت‌های خاورمیانه را برآشفته که یکی مانند عربستان به کنار آمدن با آن پرداخته، دیگری مثل جمهوری اسلامی همچنان با مسئله زنان چون تابو برخورد می‌کند. مسئله زنان و فعالیت زنان همچنان مسئله‌ای امنیتی برای جمهوری اسلامی باقی‌مانده است.

مژگان صیامی هم یکی از افرادی است که دستگاه جمهوری اسلامی متوجه عمق فعالیت‌هایش برای آگاهی سازی نسل جوان زنان ایران و خصوصاً آذربایجان برای اعاده حقوق خود شده بود.

اشتراک گذاری

فاشیست‌های تهران تاب پیشرفت اعراب را ندارند

اشتباهات محاسباتی بارزانی در برگزاری رفراندوم استقلال

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.