آخرین مطالب:  

بارزانی ملت کرد را قربانی اهداف سیاسی خود کرد

اؤیرنجی سسی: سیاستمداری همچون بارزانی از واکنش دولت مرکزی عراق، کشورهای همسایه، مردم ترکمان و عرب کرکوک در برابر توسعه‌طلبی‌هایش به‌خوبی مطلع بود اما دل درگرو قربانی شدن مردمش داشت. وی که در کارنامه خود قتل‌عام چند هزار کرد طالبانی را دارد. آینده و غرور ملی هم‌وطنانش را فدای جاه‌طلبی‌های سیاسی و توسعه‌طلبی ارضی خود کرد.

ملت کرد عراق از سال‌های اولیه فروپاشی امپراتوری عثمانی درراه دست‌یابی به استقلال مصائب و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌اند، به‌گونه‌ای که ترمین استقلال و داشتن کشوری مستقل، برایشان به آرزویی بزرگ بدل شده است. تا جایی که سران احزاب مختلف کردی و حتی تروریستی به‌ظاهر مدافع حقوق مردم کرد همواره در تلاش برای بهره‌گیری هر چه بیشتر از این احساسات بوده‌اند و هرسال بخشی از خاک کشورهای همسایه را به‌عنوان کردستان بزرگ در نقشه مجعول خود به نمایش می‌گذاشتند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق یکی از موج‌سواران این احساسات ملی بود. وی که از ضعف ارتش عراق مطلع بود سعی کرد ضمن جلب حمایت گروه تروریستی پ ک ک با شعارهای پوپولیستی احساسات ملی مردمش را به جوش آورد تا بلکه بتواند با ضمیمه کردن منطقه ترکمان نشین و نفت‌خیز کرکوک به خاک اقلیم کردستان عراق، کشور مستقل کردی به ریاست خودش را تأسیس کند.

وی انتظار داشت مردم کرد در سرزمین‌هایی که متعلق به آن‌ها نیست در برابر تانک‌های ارتش عراق باجان خود مقاومت کنند تا از این طریق خواسته‌هایش را به کرسی بنشاند. تصاویر فرار مهاجران کرد از کرکوک نقشه‌های بارزانی را نقش بر آب کرد. هیچ ملتی از خاک خودش به این راحتی فرار نمی‌کند.

وقایع تلخ امروز بار دیگر ملت کرد و سردمداران احزاب سیاسی آن‌ها را به این نکته متذکر کرد که دل بستن به شعارهای تبلیغاتی کردستان بزرگ جز کینه و نفرت همسایگان نه یک وجب خاک عاید آن‌ها خواهد کرد نه استقلال سرزمین‌هایی که در آن ساکن هستند. بارزانی که در شبکه تلویزیونی اربیل آب‌وهوای تبریز را به‌عنوان بخشی از کردستان بزرگ بیان می‌کرد، حتی یک وجب از خاک استان هم‌جوار خودش یعنی کرکوک را نیز نتوانست تصاحب کند.

وقت آن رسیده است تا ملت کرد راه را بر سوءاستفاده سیاست‌مداران فاشیست و پوپولیست از احساسات ملی‌گرایانه اشان ببندند و درراه صلح و دوستی با مردم منطقه گام بردارند. افسران و سربازان پیش‌مرگ که در برابر داعش تا پای جان جنگیده بودند در برابر ارتش عراق هیچ انگیزه و توجیه دفاعی از شهری که اشغال کرده‌اند نداشتند. گویی تازه به خود آمده بودند که ما اینجا چه می‌کنیم؟!

ملت کرد باید بدانند که نتیجه ادبیات توسعه‌طلبانه و متجاوزانه احزاب به‌ظاهر مدافع آن‌ها جز دشمن‌تراشی و دور کردن آن‌ها از خواسته‌هایشان چیزی عایدشان نخواهد کرد. از خود بپرسید ازاین‌پس ترکمان‌ها و اعراب کرکوک، کردها را به چه چشمی خواهند دید؟ آیا این دشمنی و نفرت به این زودی از بین خواهد رفت؟ آیا دولت عراق و کشورهای همسایه بار دیگر به اقلیم اعتماد خواهند نمود؟ حوادث رخ‌داده در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال و تلاش برای تصرف کرکوک، استقلال اقلیم کردستان را سال‌ها به تعویق انداخت.

اشتراک گذاری

شورای امنیت ملی عراق: استقرار پ.پ.ک در کرکوک به مثابه اعلان جنگ است

نتانیاهو برای اقلیم کردستان لابی‌گری می‌کند

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه برای این نوشته ثبت شده است.

  1. از آزادی کرکوک خوشحالیم ولی از شکست استقلال کردستان نه . چون فردا این بلا ممکن است سر ما هم بیاید. باید مسائل را با دقت تحلیل کنیم و از اشتباهات تاریخی کردها درس بگیریم.نخبگان ملی باید به سوالات پاسخ دهند و تجزیه تحلیل درستی از جریانات داشته باشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.