آخرین مطالب:  

ارتش عراق در آستانه ورود به شهر کرکوک

اؤیرنجی سسی: ضرب‌الاجل تعین شده از سوی دولت عراق برای لغو نتایج رفراندوم شمال عراق تمام‌شده و نیروهای ارتش عراق در حال ورود به شهر کرکوک هستند.

به گزارش اؤیرنجی سسی به نقل از منابع خبری منطقه، از ساعات آغازین امروز نیروهای ارتش عراق به همراه شبه‌نظامیان حشد الشعبی و نیروهای مردمی تورکمان در حال پیشروی در مناطق مختلف استان کرکوک هستند. در ساعات اولیه شب در منطقه دیبیس تعدادی از خودروهای زرهی و مقادیر زیادی مهمات پیشمرگه های کرد به تصرف نیروهای ارتش عراق درآمد و پس‌ازآن ارتش عراق توانست بدون هیچ مقاومتی از سوی نیروهای پیشمرگه پایگاه نظامی k1 را در شمال غرب کرکوک تحت کنترل درآورد.

در نیمه‌های شب ۲۰۰ پیشمرگه مستقر در پایگاه هوایی کرکوک همراه با ادوات نظامی خود تسلیم ارتش عراق شدند. با تسلیم نیروهای پیشمرگه، ارتش عراق انبارهای نفت باباقرار و بای‌حسن را به کنترل خود درآورد.

هم‌زمان با پیش روی نیروهای تحت امر ارتش عراق به‌سوی کرکوک عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک که از سوی آمریکا و اروپا مجهز شده‌اند در خیابان‌های شهر تورک نشین کرکوک آماده جنگ خیابانی و شهری هستند.

به گزارش اؤیرنجی سسی،حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق درباره شروع عملیات به رسانه‌ها اعلام کرد: عملیات آزادسازی کرکوک آغازشده و این شهر به‌زودی به کنترل ارتش عراق درخواهد آمد. هم‌زمان با این خبر، ‏آلا طالبانی نماینده حزب اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق گفت: نجم‌الدین کریم، استاندار معزول کرکوک به سمت اربیل گریخته است.

به گزارش رسانه‌های عراقی، بیش از ۵ هزار نیروی نظامی ترکمان و ۱۰ هزار نیروی حشدالشعبی ارتش عراق را در عملیات آزادسازی کرکوک همراهی می‌کنند. هم‌زمان جوانان تورک کرکوک سلاح به دست در خیابان‌های شهر در انتظار پیوستن به ارتش عراق برای آزادسازی کرکوک هستند. این در حالی است که برخی از منابع خبری از وقوع جنگ خیابانی میان نیروهای ترکمان و تروریست‌های پ.ک.ک/پیشمرگه در خیابان‌های کرکوک خبر می‌دهند.

پس از شروع درگیری شدید میان نیروهای حشدالشعبی و تروریست‌های پ.ک.ک/پیشمرگه در طوزخورماتو، کریم نوری، از فرماندهان بلند رتبه حشدالشعبی عنوان کرد: با هر نیرویی که با نیروهایی عراقی به مقابله بپردازد، همچون داعش تلقی خواهند شد.

پس از درگیری دیشب در طوزخورماتو، منابع آگاه اعلام کردند صبح امروز نیروهای عراقی، کنترل شهر «طوزخورماتو» واقع در ۸۸ کیلومتری جنوب کرکوک را به دست گرفتند.

ارشد صالحی، رئیس حزب جبهه ترکمان‌ائلی عراق در کرکوک، از ترکمان‌های این شهر خواست تا سلاح در دست گرفته و از شهر خود دفاع کنند. هم‌زمان عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک که دراثنای رفراندوم به شهر کرکوک گسیل‌شده بودند در حال سنگربندی در شهر و سازمان‌دهی هواداران خود هستند؛ اما وزارت پیشمرگ اقلیم حضور پ.ک.ک در کرکوک را تکذیب می‌کند، این در حالی است که تروریست‌های وابسته به این گروه با انتشار تصاویری از آمادگی خود برای مقابله با نیروهای ارتش عراق خبر می‌دهند.

به گزارش اؤیرنجی سسی به نقل از آناتولی فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد: نیروهای عراقی با سیطره بر چاه‌های گاز طبیعی شمال کرکوک، پاسگاه‌های پلیس و اداره برق کرکوک به پیشروی خود ادامه می‌دهند. همچنین نیروهای عراقی موفق شدند در ادامه مأموریت تحت کنترل گرفتن استان کرکوک، میدان نفتی بزرگ بابا کرکر در این استان را تحت کنترل درآورند.

در این میان نیروهای ائتلاف به‌اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا باهدف حمایت از اشغالگران پیشمرگه و گروه تروریستی پ.ک.ک، پرواز هواپیماهای جنگی عراق بر فراز کرکوک را ممنوع اعلام کردند.

اشتراک گذاری

انتخاب استاندار جدید و عملکرد نمایندگان و طیف‌های هویت گرا

شورای امنیت ملی عراق: استقرار پ.پ.ک در کرکوک به مثابه اعلان جنگ است

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.