آخرین مطالب:  

انتخاب استاندار جدید و عملکرد نمایندگان و طیف‌های هویت گرا

اؤیرنجی سسی: انتخاب استاندار جدید برای غرب آزربایجان و موضع نمایندگان این استان در قبال این انتخاب باعث تعجب همگان، بخصوص طیف هویت گرایان شد. اما آنچه در میان بیشتر از همه به چشم آمد عدم تأثیرگذاری گروه‌های مختلف هویت گرا بر نمایندگان در انتخاب و تائید استاندار بود.

اگر نگاه کوتاهی به فصل انتخاب مجلس در استان آزربایجان غربی و منحصراً شهر اورمیه بیندازیم خواهیم دید هنگام انتخابات گروه‌های مختلفی از هویت گرایان به‌صورت قارچ گونه رشد کرده و پس از انتخابات عرصه مطالبه و پیگیری را خالی می‌کنند. گروه‌هایی که بدون داشتن پشتوانه تئوریک از حرکت ملی و شناخت خواسته‌های ملت آزربایجان در جو احساساتی انتخابات گیرکرده و وارد گود می‌شوند، نه‌تنها هیچ دستاوردی برای ملت و گفتمان حرکت ملی ندارند بلکه بیشتر تبدیل به آلتی برای گرم نگه‌داشتن تنور انتخابات و اعتباربخشی به رژیم ایران می‌شوند.

رشد قارچ گونه این گروه‌ها در بحبوحه انتخابات باعث تشتت آرا شده و تمرکز هویت گرایان واقعی بر روی گزینه‌های بهتر را برهم می‌زند. این گروه‌ها با اعمالی پوپولیستی و ادبیاتی لمپنیستی، روشنفکران و تئوریسین‌های هویت گرایی را به‌عنوان خائنین به وطن معرفی کرده و خود را میدان‌دار این جریان می‌بینند. اما باید از این گروه‌ها و بازی‌گردانان آنان پرسید چطور می‌شود جریانی که خود را تأثیرگذارترین جریان در انتخابات می‌داند نمی‌تواند بر نظر نمایندگان منتخب اعمال‌نفوذ کرده و آنان را از دادن رأی اعتماد به یک استاندار غیربومی منصرف کند؟

کوتاه‌سخن اینکه نباید خود و ملت را فریفت. جریانی که به‌واسطه هوچی گری برخی‌ها می‌تواند به بازیچه تبدیل شود و در عین زمان نمی‌تواند خواسته‌های خود را بر کرسی بنشاند نه‌تنها جریانی مستقل و تأثیرگذار نیست بلکه ابزاری برای اعتباربخشی به رژیم ایران و تأمین منافع شخصی برخی افراد از داخل همین جریان و نمایندگان است. با این روند لازم است فعالین حرکت ملی و هویت گرایان با زدودن این‌چنین گروه‌هایی از عرصه جریان هویت گرایی زمینه را برای تأثیرگذاری و اعمال‌نفوذ در سیاست‌های منطقه‌ای و کشوری را فراهم کنند.

اشتراک گذاری

شرط جدید بغداد برای مذاکره: اربیل علاوه بر لغو همه‌پرسی باید از کرکوک خارج شود

ارتش عراق در آستانه ورود به شهر کرکوک

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.