آخرین مطالب:  

دریاچه اورمیه در «سراشیبی مرگ»

اؤیرنجی سسی: دریاچه اورمیه در سومین سال اجرای راهکارهای احیاء به‌جای جان گرفتن، در سراشیبی مرگ واقع‌شده و دستگاه‌های مجری راهکارهای نجات آن به‌جای پاسخگویی روزه سکوت گرفتند.

به گزارش اؤیرنجی سسی، تابستان امسال سومین سال از آغاز به فعالیت برنامه‌های ۲۷‌گانه احیای دریاچه اورمیه گذشت و اکنون در همان نقطه آغاز کار واقع‌شده‌ایم و در ظاهر دریاچه اورمیه هیچ اثری از اجرای چنین برنامه‌هایی دیده نمی‌شود.

دریاچه اورمیه اکنون دقیقاً در وضعیتی به‌مراتب بدتر از ۳ سال قبل خود واقع‌شده است؛ همان وضعیتی که در آن شرایط مسئولان به‌واقع احساس خطر کردند تا شاید چاره‌ای برای ممانعت از این روند خشکی اندیشیده شود.

از پاییز سال گذشته زمزمه‌های عملکرد ناموفق دولت درباره اجرای پروژه‌های احیای دریاچه اورمیه به گوش می‌رسد که مهم‌ترین علت آن از نبود منابع مالی و اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه‌ها ناشی می‌شود.

 

سوء مدیریت باعث خشک شدن دریاچه شد

شهروز برزگر، نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی، سوء مدیریت را سبب قرار گرفتن دریاچه اورمیه در شرایط بحرانی کنونی خواند و اظهار داشت: سوء مدیریت‌های گذشته سبب شده که امروزه دریاچه اورمیه در وضعیت بحرانی قرار گیرد و به‌منظور نجات این دریاچه و جلوگیری از خشک شدن آن ستاد احیاء تشکیل دهیم.

وی از تأثیر پل میان‌گذر دریاچه اورمیه در خشک شدن آن گفت و تصریح کرد: پل میان‌گذر دریاچه اورمیه در روند خشک شدن دریاچه اورمیه تأثیر داشت و آن کوهی که به‌صورت غیر کارشناسی کنده شد و در دریاچه اورمیه و چاه‌های آن ریخته شد، آب دریاچه را از جریان انداخت و همین از جریان افتادن آب یکی از دلایل خشک شدن دریاچه اورمیه بود.

برزگر می‌افزاید: سدسازی‌های بی‌رویه و بدون مطالعه که در حوضه آبریز دریاچه اورمیه اتفاق افتاد از دلایل خشک شدن دریاچه اورمیه به شمار می‌روند و از دیگر دلایل خشک شدن دریاچه اورمیه به کشاورزی بی‌رویه در این منطقه می‌توان اشاره کرد.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به‌عنوان فردی که حالش برای حال دریاچه اورمیه می‌سوزد می‌گویم که این صندوق توسعه ملی پس چه زمانی باید به داد ما برسد و چه زمانی باید از این صندوق استفاده کرد؟ چرا ۳ میلیارد دلار برای احیای دریاچه اورمیه اختصاص داده نمی‌شود و ما باید دست رو دست گذاشته و خشکی دریاچه اورمیه را نظاره‌گر باشیم و بعد به سراغ صندوق برویم؟

 

اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه اورمیه ناکافی است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد مجتهد شبستری، نماینده مردم آزربایجان غربی در مجلس خبرگان نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه اورمیه اظهار داشت: در این راستا تلاش‌هایی انجام‌گرفته اما خروجی قابل قبولی از این اقدامات به دست نیامده تا جایی که می‌توان گفت نسبت به بودجه صرف شده برای این طرح بسیاری از فعالیت‌ها نتیجه‌بخش نبوده است.

وی در ارتباط بااهمیت تشکیل ستاد احیای دریاچه اورمیه برای پیگیری هرچه تخصصی‌تر موضوع گفت: هم‌زمان با تشکیل ستاد احیای دریاچه اورمیه در تهران عیسی کلانتری به‌عنوان دبیر آن معرفی شد که با توجه به تخصص وی در امور آب، کشاورزی و محیط‌زیست انتظار می‌رفت با اجرای راهکارهای منطقی دریاچه اورمیه بتواند جانی دوباره بگیرد.

شبستری خاطرنشان کرد: اما متأسفانه آنچه امروز در ارتباط با دریاچه اورمیه مشاهده می‌شود این است که نه‌فقط تراز آب دریاچه روند مثبتی نشان نمی‌دهد بلکه مقدار آب آن نیز در مقایسه با سال گذشته کاهش‌یافته است.

مجتهد شبستری در ارتباط با مانورهای سیاسی که هنگام انتخابات روی دریاچه اورمیه انجام می‌شد، اظهار داشت: متأسفانه در ایام انتخابات دولت با بهره‌برداری تبلیغاتی از دریاچه اورمیه تراز مثبت آب آن در مواقعی از سال را که بیشتر به علت بارندگی‌های منطقه بود، به عملکرد ستاد احیای دریاچه و دولت نسبت می‌داد.

وی افزود: واقعیت قضیه این است که اقدامات لازم صورت نگرفته و یا اگر تلاشی انجام‌شده نتیجه مطلوبی نداشته است چراکه امروز شاهدیم که دریاچه اورمیه همچنان با بحران بی‌آبی روبه‌روست و خطرات جدی زیست‌محیطی ساکنان اطراف دریاچه را تهدید می‌کند.

 

«انتقال آب از ارس» کذب محض است

در اینجا یادآوری می‌شود که از آغاز اجرای برنامه‌های ۲۷ گانه ستاد احیای دریاچه اورمیه، مسئولان مربوطه انتقال آب از ارس به دریاچه اورمیه را در احیای دریاچه اورمیه نقطه امید می‌خوانند.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه به کذب بودن اخبار منتشر‌شده مبنی بر انتقال آب ارس به دریاچه اورمیه اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه انتقال آب مربوط به دشت شبستر است و باهدف توسعه و ترویج کشاورزی در آن منطقه و تأمین آب شرب سالم و موردنیاز بهداشت و صنعت کلان‌شهر تبریز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز جمعیتی و صنعتی کشور و سایر شهرها و روستاهای واقع در مسیر خط انتقال در شهرستان‌های تبریز، شبستر، مرند و جلفا انجام می‌گیرد.

فرهاد سرخوش گفت: انتقال آب از ارس به دشت شبستر و دراثنای آن به دریاچه اورمیه توسط مدیرعامل آب منطقه‌ای آزربایجان شرقی مطرح‌شده و هدف از آن مجاب کردن دفتر مرکزی ستاد احیای دریاچه اورمیه به تخصیص اعتبار برای این طرح است.

سرخوش با تأکید بر اینکه قرار نیست هیچ آبی در خلال اجرای این طرح به دریاچه اورمیه انتقال یابد، عنوان کرد: سهم دریاچه اورمیه از آب منتقل‌شده در طرح انتقال آب از ارس مجموعاً ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال آن‌هم از پساب بازیافتی صنایع درگیر در طرح است و با توجه به ناچیز بودن این مقدار هیچ صرفه اقتصادی برای اجرای طرح توسط ستاد احیای دریاچه اورمیه مترتب نیست.

 

گزارش از ژیلا علیقلی نیا

اشتراک گذاری

آمارهای ساختگی سعادت برای ابقا در پست استانداری

بحران زیست‌محیطی اورمیه را تهدید می‌کند

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.