آخرین مطالب:  

اتمام‌حجت مولوی عبدالحمید با خامنه‌ای

اؤیرنجی سسی: یک ماه پس از ارسال نامه مولوی عبدالحمید به خامنه‌ای به‌عنوان رهبر و مسئول نظام، وی با نوشتن «همه ارکان جمهوری اسلامی موظف‌اند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند»، به بخشی از نامه ایشان پاسخ داد. پاسخ ناقص و کلی خامنه‌ای به نامه مولوی عبدالحمید مبنی بر رفع تبعیض از قومیت‌ها و مذاهب، به برگی برای اتمام‌حجت با دولت، مجلس و قوه قضائیه تبدیل‌شده است.

مولوی عبدالحمید به‌عنوان امام‌جمعه زاهدان و یکی از شخصیت‌های اهل سنت که در ایران و منطقه شناخته‌شده است به‌خوبی از ساختار تبعیض‌آمیز نظام و همچنین روحیات رهبر آن آگاهی داشته و می‌داند که با این نامه‌نگاری‌ها و افاضات کلی هیچ تغییری رخ نخواهد داد.

مراسم تحلیف حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور این نظام تصویر این تبعیض را به‌خوبی نمایش داد تا جایی که خود مولوی در گفتگو با سایت سنی آنلاین در این زمینه گفت « در کشور ما متأسفانه باوجود شعارهای فراوانی که درزمینهٔ وحدت اسلامی مطرح می‌شود، اما در عمل اقدام چندانی برای این منظور صورت نمی‌گیرد و بعد از ۳۸ سال هنوز اهل سنت از حضور در مدیریت‌های کلان کشور و حتی در سطح استاندار محروم بوده است، درحالی‌که رهبران اقلیت‌های دینی در مراسم و مجالس مانند «تحلیف ریاست‌جمهوری» حضور دارند، شخصیت‌های ملی اهل سنت به این‌گونه مراسمات دعوت نمی‌شوند و جایگاه آنان دیده نمی‌شود».

اما برجسته ساختن پیام خامنه‌ای از سوی مولوی عبدالحمید به‌نوعی مانعت از بهانه آوردن روحانی به شمار می‌آید. چراکه روحانی همواره درزمینهٔ انتخاب وزیران و مدیران سنی مذهب اعلام کرده است که تحت‌فشار قرار دارد. مولوی عبدالحمید در مصاحبه با روزنامه شهروند می‌گوید: قبلاً می‌گفتند که فشار وجود دارد و پیش‌تر می‌گفتند از طرف نهادها و ارگان‌های انقلابی فشار می‌آوردند که از شخصیت‌های اهل سنت استفاده نشود اما الآن شخص اول مملکت، رهبر معظم انقلاب، فرمانی صادر کردند که محتوای قانون اساسی و شرع اسلام است… اگر کسی اعتراض کرد، این فرمان مقام معظم رهبری را نشان دهند» (شهروند، ش. ۱۲۲۲).

از سوی دیگر اما این شخصیت صاحب نفوذ در بین اهل سنت، ابراهیم رئیسی، نامزد اصول‌گرایان و اصلی‌ترین رقیب حسن روحانی را به گرمی مهمان خود کرد و اعلام داشت: اگر بدانیم اصولگرایان برنامه‌شان خوب است، در انتخابات (ریاست جمهوری) آینده این امکان وجود دارد که از آن‌ها حمایت کنیم» (شهروند، ش. ۱۲۲۲).

شیخ عبدالحمید که امکان تهدید مستقیم خامنه‌ای را ندارد اصلاح‌طلبان و روحانی را تهدید به روی‌گردانی می‌کند ازآنجاکه بکار گیری اهل سنت و اقوام بدون تأیید خامنه‌ای میسر نیست بدین ترتیب تلویحاً خامنه‌ای نیز شامل این تهدید می‌شود. وی در مورد عدم دعوت از ایشان به مراسم تحلیف ضمن ابراز گلایه از دولت و مجلس بیت خامنه‌ای را نیز مسئول می‌داند آنجا که می‌گوید «اهل سنت از بیت مقام معظم رهبری که متعلق به یک گروه نیست، بلکه متعلق به شیعه و سنی و امید همه است، انتظار داشتند».

شاید تمامی این اقدامات برای اتمام‌حجت با نظام جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد. روزی که کلیت نظام نیاز به تأیید و حمایت امثال مولوی‌ها داشته باشد نامه‌ها و اقدامات امروزین مسئولان، علتی بر عدم‌حمایت و رویگردانی شیخ خواهد بود.

اشتراک گذاری

مسعود بارزانی طرح جایگزین همه‌پرسی را پذیرفت

شروط بارزانی برای تعلیق همه پرسی استقلال

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.