آخرین مطالب:  

عزل والی کرد کرکوک و پیامدهای احتمالی آن

اؤیرنجی سسی: والی استان کرکوک عراق که اصالتاً کرد و نزدیک به گروه تروریستی پ.ک.ک بود، امروز بارأی اکثرت مجلس عراق از مقام خود عزل شده است.

به گزارش اؤیرنجی سسی به نقل از رسانه‌های عراقی دلیل این کار درخواست نخست‌وزیر این کشور از مجلس عراق برای بررسی صلاحیت نجم الدین کریم بوده است. مجلس این کشور نیز با توجه به اظهارات اخیر آقای کریم و تصمیمات یک‌جانبه‌ای که گرفته بود، رأی به عدم صلاحیت وی داده و او را از این مقام عزل کرد.

آقای نجم الدین کریم که به پیشنهاد حزب دمکرات کردستان عراق بر این مسند منصوب‌شده بود در طی دوران استانداری خود همواره سیاست‌هایی نزدیک به گروه تروریستی پ.ک.ک داشت، به‌طوری‌که در هفته گذشته و در آستانه رفراندوم کردستان عراق برای استقلال، ۲۰۰ نفر از عناصر گروه تروریستی پ.ک.ک را وارد این شهرکرد.

وی همچنین به‌صورت یک‌جانبه و بدون توجه به درخواست اعراب و ترکمن‌ها، خواستار شرکت کرکوک در رفراندوم استقلال کردستان عراق گردید.

آنچه در اینجا حائز اهمیت هست واکنش‌های احتمالی حزب دموکرات کردستان عراق و شخص آقای نجم الدین کریم به این رأی مجلس عراق خواهد بود. آن‌گونه که از شواهد مشخص است نجم والدین کریم پیش‌بینی چنین واکنشی را از سوی حکومت مرکزی عراق داشت و به همین دلیل بود که ۲۰۰ نفر از افراد گروه تروریستی پ.ک.ک را وارد این شهرکرد تا شاید بتواند در مقابل این تصمیم ایستادگی کند.

احتمال می‌رود نه حزب دمکرات کردستان عراق و نه شخص نجم الدین کریم این رأی‌گیری را قبول بکند و بر ادامه والی گری خود اسرار بورزد. در این صورت بایستی منتظر ماند و دید حکومت مرکزی عراق که هم‌اکنون هم حمایت ترکیه و هم ایران را در پشت خود احساس می‌کند، چه حرکتی خواهد کرد.

گرچه احتمال درگیری نظامی در این مقطع به‌دوراز انتظار هست اما اگر حزب دموکرات کردستان عراق همچنان به‌صورت تک جانبه بر تصمیم‌های خود اصرار ورزد با یک سری تدابیر از سوی حکومت مرکزی عراق و کشورهای ایران و ترکیه مواجه خواهد شد. از سویی نیز شمار زیادی از شهروندان اقلیم کردستان عراق که خود را به جنبش گوران و اتحادیه میهنی کردستان نزدیک احساس می‌کنند، با تصمیم رفراندوم استقلال کردستان عراق مخالف هستند. به همین سبب آقای بارزانی بایستی در اقدامات آتی خود این موارد را در نظر داشته باشد.

اشتراک گذاری

آمارهای احمدی‌نژادیستی در حرکت ملی

مصاحبه با آقای حبیب‌الله سربازی فعال حقوق اهل سنت و مدیر کمپین فعالین بلوچ

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.