آخرین مطالب:  

جنون مرکزگرایی و تبعات آن

اؤیرنجی سسی: حلقه بسته سیاست‌گذاری‌های مرکزگرا هرروز تنگ‌تر شده و حوزه تأثیرگذاری خود را فراخ‌تر می‌کند. تا جایی که رایزنی برای انتخاب استانداران نیز بدون توجه به فضای سیاسی-اجتماعی استان‌ها در محافل و لابی‌های تهران انجام می‌شود.

به‌رغم انتقادات فراوان از معایب و ناکارآمدی مدل فاشیستی مرکزگرایی و اعتراض به تبعات آن، رژیم ایران نه‌تنها اعتنایی به آن نکرده بلکه هرروز بر ابعاد موضوع می‌افزاید. سلسله مدیران شماره اموال خورده نظام با مارک انقلابی و پیرو ولایت سال‌هاست در مناصب گوناگون حقیقتاً به چپاول اشتغال دارند.

هرازگاهی که اختلاف بین چپاول گران چپ و راست و میانه باعث افشای فساد مالی، اداری و اخلاقی مسئولان و مدیران همیشه منتصب می‌شود، چهره چرکین این عناصر و در رأس آن‌ها شخص ولی مطلق بیش‌ازپیش در برابر ملل ساکن در جغرافیای ایران به نمایش درمی‌آید.

استان‌های غیر فارس زبان خصوصاً آزربایجان جنوبی در این گرداب فساد بیشتر از دیگران آسیب‌دیده است. سیاست معاشان تهران نشین پس از تقسیم تمامی پست‌های ریزودرشت در بین افراد منتصب به خود با اولویت فارس زبانی و ولایت مداری! چند سالی است که در آزربایجان جنوبی به دنبال تصدی مناصب نان‌وآب‌دار هستند.

بدین ترتیب سیاست‌گذاری‌های مرکزگرایان پان فارسی با مدیران فاسد و چپاول گر فلات مرکزی، درهم‌آمیخته و هشت پایی در عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شده است. زندگی فلاکت‌بار مردمان تحت اداره این رژیم، آمار بالای بیکاری، فقر، فحشا، طلاق و بیماری‌های روحی و روانی در کنار ژن‌های خوب و لاکچری های فرزندان مدیران نام‌برده از تبعات چنین سیستمی می‌باشد.

روزی مدیرکل شهرسازی غرب آزربایجان را از شهر لار استان فارس منصوب می‌کنند، روزی دیگر فردی از کرمانشاه را برای امور ورزش و جوانان منصوب کرده و… امروز به دنبال استانداری غیربومی برای غرب آزربایجان هستند. جایی که مرز بین تروریست و باربر مرزی در غوغا سالاری حامیان پژاک باریک‌تر از مژه شده است. ازاین‌رو علاوه بر خسارات نام‌برده تبعات چنین سیستمی برای غرب آذربایجان می‌تواند بستری برای ورود تروریست‌ها به خاک آن و یا مسئول شدن عناصر وابسته به تروریسم در مناصب مختلف بشود.

اشتراک گذاری

بنیان‌گذار «منطق فازی» درگذشت

استاندار کرد برای آزربایجان غربی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.