آخرین مطالب:  

وقتی قاچاقچیان کاسب‌کار می‌شوند – یادداشت سیاسی

اؤیرنجی سسی: چند روزی است افکار عمومی متوجه حوادثی در برخی از شهرهای کردنشین شده است. گویا مأموران مرزبانی ایران چند کولبر را در هنگام کولبری در مرز به ضرب گلوله کشته و در پی آن عده‌ای از مردم بانه در اعتراض به این عمل به خیابان‌ها آمده و دست به اعتراض زده‌اند. بلافاصله خبر این اعتراضات رسانه‌ها را فراگرفت، از نمایندگان مجلس این مناطق و گروه‌های تروریستی کُردی گرفته تا بی‌بی‌سی فارسی به پوشش لحظه‌به‌لحظه این حوادث پرداختند اما حقیقت ماجرا چیست؟ آیا واقعاً کشته‌ها کاسب‌کاران کُرد بوده‌اند؟

بحث پیرامون کاسب‌کاران و کولبران کُرد مدتی است که تبدیل به ابزار عده از رسانه‌ها و گروه‌های تروریستی شده است، از طرفی سابقه حکومت ایران در برخورد نژادپرستانه و سرکوب ملل به حدی سیاه و سنگین است که هر قدمی را می‌توان به این سیاست‌ها نسبت داد اما آنچه در مورد مرگ افرادی که آن‌ها را کولبر و یا کاسب‌کار می‌نامند باید بدان توجه کرد این است که این افراد هیچ‌یک کاسب‌کاران و یا کولبران کُرد که برای امرارمعاش دست به کولبری می‌زنند نیستند، چراکه در پس هوچی گری گروه‌های تروریستی و مافیای سیاسی هوادار آنان حقایق دیگری وجود دارد.

آیا برخورد با عابری غیرقانونی که در مبادی غیرقانونی مرزهای کشورها تردد می‌کنند فقط مختص ایران است؟ چرا هیچ‌یک از این رسانه‌ها به این موضوع اشاره نمی‌کنند افرادی که به نام کولبر و کاسب‌کار کشته می‌شوند چه کالایی را با خود منتقل می‌کنند که شبانه و خارج از معابر کولبری دست به انتقال آنان می‌زنند؟ و هرگز در مورد واقعیت‌های موضوع سخن نمی‌گویند؟ زیرا بر کسی پوشیده نیست که مرزنشینانی که برای امرارمعاش دست به کولبری می‌زنند به‌راحتی قادرند از طریق معابر خاص طی ساعات مشخص کالاهای معینی را بدون دخالت نهادهای نظامی و انتظامی جابجا کنند.

اما گروه‌های تروریستی و جریان‌های حامی آن‌ها از وارونه نگاری حقایق در مورد مرگ قاچاقچیان چه اهدافی را می‌توانند پیش رو داشته باشند؟ در نگاه اول می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که ین گروه‌ها با استفاده از خبر مرگ قاچاقچیان و تهییج افکار عمومی کُردها آن‌ها را برای انجام تحرکات خیابانی و اعمال فشار به حاکمیت مورداستفاده قرار دهند. گروه‌های تروریستی در این مورد در ماه‌های اخیر به هدف خود رسیدند که نمود اولیه آن را به‌وضوح می‌توان در حوادث اخیر بانه مشاهده کرد کما اینکه احتمال سرایت اعتراضات به سایر شهرهای کُردنشین نیز کم نیست اما هدف ثانویه گروه‌های تروریستی در پرداخت و وارونه نگاری مرگ قاچاقچیان موضوعی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود و آن نیز فشار بر حاکمیت برای ایجاد شرایطی که طی آن عبور مرور افراد را از مرز تسهیل کنند که در این صورت تروریست‌ها به‌راحتی در قالب کولبر موفق به گذشتن از مرز می‌شوند. لذا به‌راحتی می‌توانند برای پیشبرد اهداف تروریستی خود سلاح و مهمات جابجا کنند و از طرف دیگر با ورود بی‌رویه کالاهای قاچاق و عرضه انحصاری آن در شهرهای کُردنشین مرزی نظیر بانه، پیرانشهر و سردشت اقتصاد شهرهای غرب آزربایجان بدون شک فلج و نابود خواهد شد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ورود کالاهای قاچاق به شهرهای کُردنشین و فروش آزادانه آن اکنون نیز اقتصاد آزربایجان را کم‌وبیش از پای درآورده است.

همان‌طور که مشخص است پرداخت و مانور رسانه‌ای به این مسئله از هر طرف در جهت منافع گروه‌های تروریستی است و آنان نیز به طبع برای نیل به اهداف خود دست به بزرگنمایی و دروغ‌پراکنی می‌زنند. گروه‌های تروریستی برای استفاده حداکثری از حوادث اخیر دست به ایجاد جبهه سیاه‌وسفید زده و سعی در نشان دادن مخالفین خویش در این موضوع با حاکمیت در یک جبهه دارند. علی‌هذا نگاه واقع‌بینانه به حوادث اخیر شهرهای کُردنشین و مرگ قاچاقچیان و مخالفت با گسترش قاچاق را نباید موازی و هم‌جهت سیاست‌های حاکمیت دانست و در پرداخت به این مسئله نیز اولویت را منافع آزربایجان در نظر گرفته و از افتادن در دام پروپاگاندای رسانه‌ای گروه تروریستی کردی و حامیان سیاسی آنان پرهیز کرد.

بی‌شک وقتی سلاح‌های تحویلی امریکا به گروه تروریستی ی.پ.گ در سوریه، در محموله‌ی بار به‌اصطلاح کولبران در شهر اورمیه کشف می‌شود. باید اندیشید که این به‌اصطلاح کولبران در شب و در معبرهای غیرمجاز چه چیزی را به کول کشیده بودند؟

اشتراک گذاری

تلقی مکانیکی از تاریخ و انسان

دختر ۱۲ ساله توسط عناصر مسلح پژاک در چالدران ربوده شد

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.