آخرین مطالب:  

بازی با احساسات، سرپوشی بر افتضاحات نظامی سپاه پاسداران

اؤیرنجی سسی: تبلیغات احساسی و تهییج مردم روی شیوه کشته شدن ستوان یکم پاسدار حججی، تنها راه برای رژیم ایران است تا از تشریح وقایع و اشتباهاتی که منجر به کشته شدن او و ده‌ها نفر از پاسداران و نیروهای حشد‎الشعبی در عملیات داعش در منطقه «الجموعه» سر باز زند. متأسفانه عده بسیاری از مردم احساسی نیز فریب این موج‌سواری را خورده و به این پروپاگاندا پیوسته‌اند.

روز سه‏‌شنبه هفدهم مردادماه نیروهای داعش در عملیاتی به حشدالشعبی بسیج مردمی شیعیان عراق که تحت حمایت رژیم ایران است، حمله کردند و در منطقه الجموعه نزدیک گذرگاه مرزی «التنف» حوالی مرز سوریه و عراق با آن‌ها درگیر شدند.

رژیم ایران و حشد‌الشعبی مسئولیت این عملیات را متوجه آمریکا دانستند و اعلام شد در این حملات ۳۶ نفر کشته و ۷۵ نفر زخمی شدند. رسانه‎های غیررسمی گزارش دادند که از میان کشته‌شده‌ها هفت نفر پاسدار ایران بودند.

در روزهای بعد آمریکا هرگونه دخالت در این عملیات را رد کرد و در مقابل رسانه‎های عربی و منابع نزدیک به داعش گزارشی از این حمله منتشر کردند و اعلام شد که ۶۸ نفر از نیروهای حشدالشعبی کشته و ۱۰ نفر اسیر گرفته‌شده‌اند.

در میان کشته‌شدگان سپاه نام سرهنگ پورشلمانی (بانام مستعار قمی) از اعضای سپاه قدس، سردار علی پور و محسن حججی دیده می‌شد.

کمتر از یک روز بعد در فضای مجازی تصاویر و فیلم‌های مربوط به اسارت و صحنه‌های دل‌خراش مربوط به کشته شدن محسن حججی توسط نیروهای داعش در فضای مجازی منتشر شد. ازآنجایی‌که داعش او را سر برید، بسیاری نحوه‌‏ی کشته شدن وی را با روایت‌های کربلا و نحوه‌‏ی کشته شدن امام سوم شیعیان و همراهان او مقایسه کرده‌اند و مداحان در نوحه‌‏‌های تاسوعا و عاشورا برایش می‌خوانند.

در این بازی احساسی که رژیم به راه انداخته اصلاح‌طلبان و طرفداران شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» نیز صحنه‌گردانی می‌کنند. عدم پختگی معرفتی و سیاسی طرفداران این شعارها، در چنین معرکه‌هایی به‌وضوح خود را نمایان می‌کند.

اما کمی دورتر از این فضای احساسی و تأسف‌بار که همراه با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از فرزند و همسر و خانواده‌‏ی او در حال شیون و زاری بود، ابهاماتی در مورد شیوه‌‏ی کشته شدن این تعداد پاسدار در عراق و شکست سنگین نیروهای شبه‌نظامی شیعه از نیروهای داعش وجود دارد. این در حالی است که بر اساس گزارش‌های مختلف توان این نیروها پس از آزادی موصل به‌شدت کاهش‌یافته است.

ستوان یکم پاسدار حججی، عضو لشکر هشتم زرهی سپاه نجف‎آباد اصفهان یکی از صدها افراد سپاه پاسداران رژیم ایران است که ادعا می‎شود برای انجام مشاوره‌های مستشاری به سوریه و عراق اعزام‌شده‌اند.

عملیات داعش علیه یگان «کتائب سیدالشهدا» که گروهی از پاسداران رژیم ایران در آن عضو بودند با یک حمله انتحاری آغاز می‎شود و قدرت دفاع را از نیروهای شیعه می‎گیرد.

بعضی نیروهای سپاهی و شبه‌نظامیان حتی فرصت نکرده بودند پوتین و لباس نظامی به تن کنند. در تصاویر برخلاف ادعای رژیم ایران، نیروی هوایی آمریکا هیچ دخالتی نداشته و آثاری از بمباران نیست موضوعی که نخست‌وزیر عراق هم آن را تأیید کرده است

نیروهای داعش با تعدادی تویوتا و ماشین زرهی به‌پیش می‎روند و آتش توپ‌ها آن‌ها را از پشت حمایت می‌کند، شیوه‎ای که آن‌ها بارها در جنگ عراق و سوریه طی سال‎های گذشته پیاده کرده‌اند.

تصاویر منتشرشده از این درگیری‌ها نشان می‌دهد که امکانات داعش برای تدارک این عملیات تا چه اندازه سطحی و کم بوده و شیوه خاصی برای انجام آن پیاده نکرده و در مقابل ضعف نیروهای شبه‌نظامی موردحمایت حکومت ایران تا چه اندازه بوده که این حجم تلفات برجا گذاشته است.

یکی از مسائل مبهمی که در این عملیات مطرح است، رسته‎ی سردار علی پور حججی است؛ آن‌ها پاسداران لشکر زرهی بودند، اما چرا در منطقه‎ای حضور دارند که هیچ ماشین زرهی یا تانک در یگان آن‌ها نبوده است؟ آن‌ها با این شرایط و در آن منطقه به چه کسانی و درباره چه چیزی مشاوره می‌دادند؟!

ارتفاع کم خاکریزها، سنگر سازی غلط و عدم آمادگی برای دفاع، باعث شده نیروهای داعش به‌راحتی داخل مقرر آن‌ها بریزند و آن‌ها را بکشند یا اسیر کنند.

از این حیث غافل‎گیری در این عملیات را باید با خانطومان مقایسه کرد؛ فاجعه‎ای که در آن نیروهای سپاه مازندران با اشتباهات فردی و تاکتیکی گرفتار پاتک گروه‌های مخالف بشار اسد شده و ۱۰ نفر در این منطقه کشته و زخمی شدند.

نیروهای سپاهی بدون سنگر و تدارکات لازم در چادرهایی بودند که حتی اصول صحیح استتار و سنگر چینی در آن‌ها رعایت نشده بود، چیزی شبیه چادر در اردوهای تفریحی

 

اشتراک گذاری

مشاور استاندار آزربایجان غربی پ.ک.ک و پژاک را به مذاکره دعوت کرد

نقض گسترده حقوق بشر از سوی پ.ک.ک در شمال سوریه

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.