آخرین مطالب:  

نقض گسترده حقوق بشر از سوی پ.ک.ک در شمال سوریه

شبکه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است در گزارشی اعلام کرد: شبه نظامیان شاخه پ.ک.ک در سوریه (PYD) در مناطق کردنشین شمال سوریه که تحت کنترل این گروه قرار دارد بصورت گسترده اقداماتی خلاف مقررات بین المللی در زمینه حقوق بشر انجام داده اند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی Rojavanews که تحولات مناطق کردنشین سوریه را دنبال می کند، در گزارش شبکه نظارت بر حقوق بشر سوریه از اقداماتی همچون: بازداشت، ربودن و شکنجه فعالان سیاسی و منتقد به عنوان نمونه های نقض حقوق شهروندان کُرد در مناطق شمال سوریه نام برده شده است.
شبکه نظارت بر حقوق بشر سوریه در گزارش خود می افزاید: بر اساس اسناد و شواهد، شبه نظامیان پ.ک.ک از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا کنون ۱۶۹ نفر را با بکارگیری زور ربوده اند که اکثر آنها از فعالان سیاسی منتقد پ.ک.ک بوده اند و ۹۷ نفر از آنها یا در زندان بسر می برند و یا مفقودالاثر هستند.
در گزارش شبکه نظارت بر حقوق بشر سوریه می خوانیم: پ.ک.ک افراد دستگیر شده را تفهیم اتهام نکرده و خانواده های دستگیر شدگان از محل نگهداری آنها هیچ اطلاعی ندارند و درباره سرنوشت دستگیر شدگان و زنده بودن آنها هیچگونه شفاف سازی صورت نمی گیرد. افراد دستگیر شده تحت تدابیر شدید امنیتی و در وضعیتی بسیار نامناسب زندانی هستند و سلامتی آنها در معرض خطر قرار دارد و از آب آشامیدنی سالم، امکانات بهداشتی و تغذیه مناسب محروم هستند.
شورای میهنی کردهای سوریه موسوم به ENKS نیز در فروردین ماه ۱۳۹۶ با انتشار گزارشی اعلام کرد: از سال ٢٠١٢ تا ماه مارس ٢٠١٧ بیش از ٣١١ مورد نقض حقوق بشر از سوی پ.ک.ک در مناطق کردنشین سوریه صورت گرفته است.
برپایە گزارش شورای میهنی کردهای سوریه، نیروهای پ.ک.ک طی سە سال گذشتە موارد زیادی از نقض حقوق بشر نسبت بە مردم و نیروهای سیاسی مناطق کردنشین سوریه انجام دادەاند. در گزارش مذکور با شرح کامل بە هویت و تاریخ بازداشت و دستگیری فعالین سیاسی و هواداران احزاب منتقد و مخالف پ.ک.ک اشارە شدە است.
دستگیری چهره های سیاسی مخالف و منتقد پ.ک.ک در مناطق کردنشین سوریه ادامه دارد و در حال حاضر ۴۰ شخصیت سیاسی کُرد که عمدتاً عضو شورای میهنی کرد در سوریه موسوم به ENKS هستند در زندان های پ.ک.ک بسر می برند.
چندین سازمان و نهاد حقوق بشری در سوریه اخیرا با صدور بیانیه ای مشترک درباره رفتارهای شاخه پ.ک.ک در سوریه (PYD) با فعالان و احزاب سیاسی و سازمان های مدنی در مناطق کردنشین سوریه ابراز نگرانی کردند.
به گزارش کورد هوال به نقل از خبرگزاری باسنیوز در بیانیه سازمان ها و نهادهای حقوق بشری سوریه آمده است: شاخه پ.ک.ک در سوریه (PYD) هر حزبی را که تحت کنترل این گروه نباشد و در راستای افکار و خواست های پ.ک.ک عمل نکند ممنوع الفعالیت کرده و دفاتر سازمان های مخالف و منتقد را پلمپ کرده است و اعضا و سران این احزاب را دستگیر کرده است.
نهاد ها و سازمان های همچون: سازمان کردی برای حقوق بشر در سوریه، (DAD) ، سازمان عربی برای حقوق بشر، سازمان دفاع از دستگیرشدگان سیاسی و عقیدتی در سوریه (روانگه)، سازمان ملی حقوق بشر در سوریه، سازمان حقوق بشر در سوریه (ماف)، کمیسیون کردی حقوق بشر در سوریه (الراصد)، کمیسیون دفاع از آزادی های دمکراتیک و حقوق بشر در سوریه از جمله سازمان هایی هستند که این بیانیه را امضا کرده اند.
منبع :کورد هوال

اشتراک گذاری

بازی با احساسات، سرپوشی بر افتضاحات نظامی سپاه پاسداران

نتانیاهو: از استقلال کردستان حمایت می‌کنیم

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.