آخرین مطالب:  

چرایی عدم انتخاب وزیر تورک و لزوم فعالیت تشیکلاتی درحرکت ملی

اؤیرنجی سسی: سرنوشت انقلاب‌ها و تغییر رژیم در کشورهای مختلف نشان داده است که غالب اداره‌کنندگان حکومت‌های جایگزین از مسئولین (وزیران، سیاست‌مداران و مدیران) حکومت قبلی انتخاب‌شده‌اند.

در حکومت‌هایی که با کودتا ایجادشده‌اند به سبب اینکه کودتاگران از خود مسئولین نظامی و غیرنظامی سابق بوده‌اند، همین افراد اداره حکومت جدید را به عهده گرفته‌اند. در انقلاب‌های رخ‌داده نیز توده مردم و اکثر فعالان انقلابی منفرد یا شبه منفرد اغلب نقشی در حکومت جایگزین نداشته‌اند.

تنها در انقلاب‌هایی که تشکل‌های منظم و منسجم انقلابی مبارزه را در سطح داخلی و خارجی به‌پیش برده‌اند به سبب تجربه فعالیت‌های دیپلماتیک و ساختاری توانسته‌اند حکومت ایجادشده پس از انقلاب را خود مدیریت نمایند.

از دید مسئولین رده‌بالای رژیم ایران تمامی تورکان ایران خصوصاً کسانی که خود را تورک می‌دانند! به‌عنوان اپوزیسیون یا آلتیرناتیو احتمالی آینده به شمار می‌آیند ازاین‌رو رژیم هیچ اشتیاقی به پروراندن این افراد در سطح مدیریت دولتی ندارد.

تورکان ساکن در جغرافیای ایران نباید تجربه حکومت‌داری و فعالیت‌های دیپلماتیک در سطح بین‌الملل داشته باشند. با این منطق روحانی نباید وزیر تورک انتخاب نماید.

بر اساس همین منطق نیروهای امنیتی رژیم ایران برای جلوگیری از تربیت کادر دیپلمات، مدیر و منسجم، همواره در تلاش بوده‌اند تا حرکت ملی آزربایجان جنوبی نه‌تنها به سمت تشکیلات سیاسی سوق پیدا نکند بلکه از تشکیلات گریزان باشد.

با نگاهی به اوضاع کشورهای عراق، مصر، یمن، سوریه، لیبی و تونس در جریان انقلاب‌های بهار عربی مسئله قحط‌الرجال به‌وضوح دیده می‌شود. حکومت‌ دیکتاتوری که سالیان طولانی بر حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشورها سایه انداخته بود، امکان فعالیت مستقل سیاسی و شکل‌‌گیری احزاب یا شخصیت‌های مستقل غیر مرتبط با حاکمیت را به‌شدت محدود کرده بود. ازاین‌رو پس از موفقیت انقلاب مردم به‌ناچار دست به دامان سیاست‌مداران سابق می‌شدند.

به‌عنوان‌مثال چهره‌های حکومت انتقالی پس از قذافی از سیاستمدارانی تشکیل شد که از خود نظام جداشده بودند. سیاستمدارانی مانند مصطفی عبدالجلیل، محمود جبریل و عبدالرحمن شلقم که تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۱ با تعدادی از مخالفان لیبی «شورای ملی لیبی» را برای حکومت انتقالی پس از سقوط قذافی تأسیس کردند.

در تاریخ معاصر ممالک محروسه نیز این مسئله را می‌توان دید. عین الدوله در ابتدا مخالف سرسخت مشروطه بود و حتی در جریان محاصره تبریز وی از طرف محمدعلی شاه حمله نظامی به مشروطه‌چیان را فرماندهی می‌کند؛ اما پس از موفقیت مشروطه خواهان همین آقای عین الدوله به‌عنوان نخست‌وزیر کابینه مشروطه انتخاب می‌شود.

در شرایطی که رژیم ایران در تلاش است تا تورک‌ها را از عرصه‌های مدیریتی دورنگه دارد حرکت ملی آزربایجان بایستی همواره به فکر تربیت افرادی باشند که توانایی اداره امورات یک کشور مستقل را داشته باشند.

اشتراک گذاری

شرح وضعیت کنونی زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر از زبان اعظم پیرولی کندی همسر دکتر لطیف حسنی زندانی سیاسی تورک

پاکستان ۳۰ فروند بالگرد از ترکیه خواهد خرید

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.