آخرین مطالب:  

گفت‌وگو با حجت الهامی در رابطه با افزایش عملیات‌های تروریستی در غرب آزربایجان

اؤیرنجی سسی: گروه تروریستی پژاک در هفته‌های اخیر با حمله به اهالی مناطق غرب آزربایجان و باج‌گیری از آنان دوباره خبرساز شده است؛ گروه تروریستی حزب دموکرات کردستان نیز در آخرین بیانیه‌ی خود خبر از آغاز جنگ شهری می‌دهد.

به گزارش اؤیرنجی سسی، گروه تروریستی پژاک از بهار امسال با حمله به روستاها، گروگان‌گیری، باج‌خواهی و ترور اشخاص فضای رعب و وحشت، در نوار مرزی غرب آزربایجان با ترکیه را راه انداخته است؛ اما در این میان نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران و رسانه‌های مرکزگرا سکوت معناداری را در پیش‌گرفته‌اند، همزمان با این عملیات‌ها حزب دموکرات کردستان نیز در بیانیه‌ای از آغاز جنگ شهری خبر داده است، دراین‌باره با حجت الهامی، یکی از روزنامه‌نگاران شناخته‌شده غرب آزربایجان مصاحبه کرده‌ایم و نظرات وی را در این مورد جویا شدیم.

 

۱ – به نظر شما علت افزایش عملیات تروریستی این گروه‌ها در غرب آزربایجان چیست؟

با تشکر از شما. به نظر من شرایط اوضاع منطقه‌ای باعث جری‌تر شدن آن‌ها شده است. بعد از مدتی انزوای گروهک‌های تروریستی در غرب آزربایجان، پارسال گروهک دموکرات دوباره اعلام آتش کرد. پژاک نیز کماکان عملیات محدود خود را ادامه می‌داد، به این‌ها اضافه کنید قاچاقچیان مسلح را که به نظر من همگی از یک جوی آب می‌خورند.

اما علت افزایش عملیات آن‌ها در این اواخر را می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که با متشنج شدن شرایط منطقه آن‌ها هم جری‌تر شده، می‌خواهند در اینجا هم گردوغبار راه بیندازند. سیاست آن‌ها ماهیگیری از آب گل‌آلود است.

وقتی با این روش جنگ‌افروزی در عراق و سوریه تا حدودی، (البته با حمایت همه‌جانبه غرب، آمریکا و شریک منطقه‌ای عربستان) قرین به موفقیت شدند، در ایران، البته آن‌هم در نواحی غرب آزربایجان دوباره خود را محک زدند؛ اما خوشبختانه خواب آن‌ها برای ترکیه و ایران فعلاً تعبیر نشده است.

در اینجا البته من می‌خواهم این جمله شمارا که فرمودید تؤام با سکوت نیروهای امنیتی یا نظامی ایران بوده است را با سکوت رسانه‌های مرکزی اصلاح کنم. به‌هرحال نیروهای نظامی مقابله می‌کنند، سلاح کشف می‌کنند، درگیر شده و شهید هم می‌شوند.

 

۲ – البته موضوع سکوت رسانه‌ای که مطرح کردید بحثی جداست که به آن خواهیم پرداخت؛ اما در این میان چرا پژاک در عملیات‌های اخیر خود شهروندان را هدف قرار داده است؟ از آن‌ها باج‌گیری می‌کند، ضرب و شتم می‌کند و مراکز تجاری و شغلی آنان را تخریب می‌کند. هدف این گروه تروریستی از کارها چیست؟

واقعاً سؤال به‌روز و خوبى را مطرح کردید. کشاندن ابعاد قضیه به داخل شهرها، ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان عادى و درنهایت آشوب و جنگ داخل شهری هدف‌گیری جدید تروریست‌هاست.

آن‌ها در کوه‌ها و نقاط مرزی در جنگ با نیروهای نظامی عملاً مستأصل شدند. حتی دوستان خودشان نیز در مصاحبه‌های مختلف به بی‌ثمر بودن این‌گونه تحرکات کوچک و جسته-گریخته تأکید می‌کنند. لذا رویکرد عملیات تروریستی شهری را موردتوجه قراردادند.

در اینجا باید به این مهم هم توجه ویژه داشت که متأسفانه بسیاری از کردهای این منطقه هم اگر نگوییم با آن‌ها ارتباط شبکه‌ای سازمانی دارند به‌نوعی از تلویزیون‌های متعدد یا مدیاهای مختلف مجازی این گروهک‌ها تأثیر زیادی می‌پذیرند و ارگان‌های تروریستی هم به این قضیه خوب واقف بوده به فکر سوءاستفاده از این پتانسیل نیز می‌باشند.

ازآنجایی‌که مقصد اصلی تحرکات این گروهک‌ها استان بلاکش آزربایجان غربی است لزوم آگاهی‌رسانی عمومی و حفظ آمادگی مردم آزربایجان بسیار ضروری است. اگر هدف مبارزه آن‌ها واقعاً برای خلق کرد بود، استان کردستان و کرمانشاه را ناامن می‌کردند.

 

۳ – موضوع جنگ شهری، موضوعی است که گروه‌های تروریستی پ.ک.ک و پژاک آن را از چند سال پیش در برنامه خود گنجانده‌اند و امروز می‌بینیم که این روش را حزب دموکرات نیز در پیش‌گرفته است. آیا تجربه جنگ سوریه و عراق می‌تواند در تغییر روش این گروه‌ها تأثیر داشته باشد؟

بله پ.پ.ک در ترکیه از این روش استفاده می‌کند و در مقاطعی بسیار برجسته و خبرساز هم می‌شود؛ اما به‌هرحال در مقابل اقتدار کنونی دولت ترکیه کم می‌آورند. فقط فرقی که بین دو طرف مرز ایران و ترکیه وجود دارد این است که گروهک‌های پژاک و دموکرات و کومله در اینجا بیشتر در خاک آزربایجان و مناطق دو قومیتی ترک و کرد مانور می‌دهند تا با شعله‌ور کردن آتش اختلافات قومی و ایجاد اغتشاش و ناامنی، اراضی آزربایجان را هم مانند کرکوک مصادره به مطلوب کنند؛ یعنی دقیقاً می‌خواهند همان برنامه‌ها را در اینجا هم عملیاتی کنند. ناگفته پیداست آن‌ها از جنگ عراق و سوریه بسیار مشعوف و مسرور هستند.

به نظر من باید یک نگاه کلی هم به این قضایا داشته باشیم، پس از به دست آوردن خودمختاری در اقلیم عراق می‌بینیم که در آنجا برای استقلال کامل برنامه‌ریزی می‌کنند، در سوریه هنوز از خودمختاری صحبت می‌کنند و در ایران و ترکیه هم در پی ایجاد ناامنی، آشوب و جنگ داخلی هستند. هدف نهایی آن‌ها ایجاد کردستان بزرگ است؛ اما هدفمند و جزیره‌ای و سنگر به سنگر حرکت می‌کنند، البته با پشتوانه عمدتاً آمریکا، اسرائیل و عربستان.

اما در این مورد من تنها به تماشای کنش‌های گروه‌های مسلح کردی و نهایت تحلیل حرکات آن‌ها راضی نیستم عموماً حرکت ملی آزربایجان در این مورد ابتر حرکت می‌کند. سؤالاتی از طیف‌های مختلف حرکت ملی دارم، در این میان فارغ از شعارهای آرمانی، واکنش عملی و موضع تدافعی ما به‌عنوان یک‌طرف درگیر قضیه چگونه باید باشد؟

 

۴ – به موضوعی اشاره کردید که سال‌هاست در حرکت ملی نسخه جامعی برای آن پیچیده نشده است، شیوه برخورد حرکت ملی آزربایجان و فعالین آزربایجانی با این موضوع چگونه باید باشد؟

در این مورد من آنالیزها و پیشنهادهای صریح خودم را طی مقالات متعدد بیان داشته‌ام. شما و خوانندگان گرامی را به مطالعه آن‌ها ازجمله «اولویت‌های مهم حرکت ملی – بخش تروریسم کردی» ارجاع می‌دهم.

اما از شما تقاضا دارم لطفاً این سؤال را از تشکل‌های سیاسی و بزرگان حرکت ملی جویا شوید تا به یک جمع‌بندی برسیم و نتیجه اکثریت حاصل شود.

 

۵ – برگردیم به بحث بایکوت رسانه‌ای عملیات‌های تروریستی این گروه‌ها از سوی رسانه‌های مرکزگرا، به‌عنوان شخصی که سال‌ها در عرصه خبر فعالیت داشته‌اید دلیل این امر را در چه می‌بینید؟

اول دو مقایسه خدمت شما عرض کنم تا این ادعای ما ملموس‌تر باشد. هرازگاهی در شرق کشور هم عملیات تروریستی صورت می‌گیرد کافی است مقایسه جزئى کنید بین حجم اخبار و گزارش‌ها و تبلیغ شهدای آن ناحیه را با عملیات غرب کشور، گاه حتی تعداد و نام شهدای غرب، آزربایجان را تا زمانی که بر دوش مردم تشیع نشده مخفی نگه می‌دارند!

در عرصه مطبوعات ما اگر چند خبر و تحلیل را از کشورهای همسایه ترکیه و جمهوری آزربایجان درج کنیم بلافاصله انگ بیگانه گرا می‌خوریم و… اما عموماً مطبوعات کردی در نصف مطالبشان به کردهای ترکیه، عراق و سوریه می‌پردازند و محتوای آن‌ها هم عموماً مسئله‌دار هستند اما به کاکل کسى برنمی‌خورد!

در حادثه زلزله قاراداغ آزربایجان عملکرد صداوسیما را که دیدید! مصادیق بایکوت و سانسور خبری مربوط به آزربایجان بسیار است، حتی گاه خبرها و تحلیل‌های روزنامه‌های مرکزی یا سراسری منفی و آزاردهنده هم می‌شود.

در عرصه رسانه ازاین‌گونه قیاس‌ها و مصداق‌ها زیاد هست و با نگاهی کوتاه به این مسائل به‌راحتی مظلومیت مضاعف آزربایجان را می‌توانیم ببینم و البته وجود سمپات جریان خزنده کردی نیز با نگاهی دقیق‌تر قابل‌مشاهده است. دلیل این سمپاتی را هم در رسوبات شوونیسمى مراکز قدرت و درنتیجه سیاست رسانه‌های مرکزی می‌توانم بیان کنم.

این موضوع کوچکی نیست اصلاً یکی از علل ایجابی جنبش مدنی آزربایجان مقابله با شوونیسم فارسی است. تروریسم کردی و شوونیست فارسی معضلات بزرگ جامعه ترک و آزربایجانی است.

 

۶- … و سخن آخر

تروریسم کُرد، تنها وجهی از تهاجم خطرناک دشمن است. تغییر ترکیب جمعیتی با مهاجرت و زادوولدهای بدون حد، خرید املاک با پول‌های کثیف قاچاق، به دست گرفتن پست‌های مدیریتی و …، هم‌زمان به‌طور نرم و خزنده اجرایی می‌شوند. ادامه این روند آینده سیاسی منطقه آزربایجان را حتی بدون تصور تروریسم هم تهدید می‌کند.

لطفاً طیف‌های مختلف آزربایجان به‌جای درگیری با یکدیگر و فرسایش حرکت ملی فکری به حال این دردهای اساسی بکنند!

 

این مصاحبه از طریق فیس بوک و به صورت نوشتاری انجام شده است.

اشتراک گذاری

تاجیکستان رژیم ایران را به حمایت از ترورهای این کشور در دهه ۹۰ میلادی متهم کرد

کابینه جدید دولت روحانی؛ تمرکز دوباره بر مرکزگرایی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.