آخرین مطالب:  

چرا وزیر دفاع یک ارتشی معرفی شد؟

اؤیرنجی سسی: حسن روحانی لیست کابینه‏‌ی خود را اعلام کرد و سرتیپ امیر حاتمی در این لیست به‌عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح به مجلس شورای اسلامی رژیم ایران معرفی شده است.

به گزارش اؤیرنجی سسی، امیر حاتمی که تا پیش‌ازاین مقام جانشینی احمد دهقان وزیر دفاع رژیم را داشت، یک نظامیِ ارتشی است. از آخرین باری که یکی از اُمرای ارتش وزیر دفاع بود، ۲۰ سال می‌گذرد. در تمام این دوران وزارت دفاع تحت سلطه‌ی سرداران سپاه بوده که همگی آن‌ها با چراغ سبز و تأیید علی خامنه‎ای به این سمت منصوب می‌شدند.

برای پیشنهاد امیر حاتمی به‌عنوان وزیر دفاع از سوی حسن روحانی، سه دلیل عمده می‌توان برشمرد. اول، تشدید تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران؛ و دوم، حمایت علنی سپاه از ابراهیم رئیسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری دور دوازدهم؛ و سوم، چشم‌انداز یک جنگ احتمالی که در آن رژیم ایران به نیروی ارتش نیاز دارد و نمی‌تواند بی‌اعتنایی خود را نسبت به آن ادامه دهد و هر آنچه دارد، خرج عزیزدردانه‌ی خود، سپاه پاسداران، کند.

با تصویب مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده باید ظرف ۹۰ روز افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه را که در توسعه‌‏ی برنامه‎های موشکی رژیم ایران، حمایت از گروه‌های تروریستی منطقه و سرکوب فعالین سیاسی و اجتماعی مرتبط هستند را معرفی و در فهرست تحریم‌ها قرار دهد؛ بنابراین امکان اینکه نام یک وزیر دفاع پاسدار در لیست تحریم‌ها قرار بگیرد هم محتمل و هم برای دولت روحانی دردسرساز است.

اشتراک گذاری

اردوغان: در سوریه عملیات جدیدی انجام خواهیم داد

علی یئف: آزربایجان و ترکمنستان شرکای استراتژیک هستند

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.