آخرین مطالب:  

فصل جیرجیرک خوران در کرمان

اؤیرنجی سسی: جماعت پان فارس همواره برای تحقیر اعراب این بیت منتسب به ابوالقاسم فردوسی، شاعر شاهنامه را به کار می‌برند؛ «عرب در بیابان ملخ می‌خورد   سگ اصفهان آب یخ می‌خورد» غافل از اینکه همه‌ساله در کرمان فصلی به نام جیرجیرک خواران وجود دارد.

به گزارش اؤیرنجی سسی گونه‌ای از جیرجیرک‌ها که در بیابان‌های اطراف کرمان ازجمله شهربابک، زیدآباد و سیرجان دیده می‌شوند توسط مردم این استان شکار و خرده می‌شود.

مردم محلی و عشایری که به بیابان‌ها مسلط هستند در خردادماه به کسب‌وکار شکار و فروش جیرجیرک مشغول می‌شوند؛ به گفته مردم این حشرات گران‌بها با طبیعت گرمی که دارند درمان بسیاری از دردها ازجمله نفخ و گرفتگی و درد دست‌وپا و کمر هستند.

اینکه مردم هر منطقه برحسب شرایط آب و هوایی فرهنگ غذایی متمایز از دیگران داشته باشد امر عجیبی نیست و هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند بر این کار اهالی کرمان خرده‌گیری کند.

ازآنجاکه سال‌هاست این بیت لقلقه زبان جماعت پان فارس است: عرب در بیابان ملخ می‌خورد   سگ اصفهان آب یخ می‌خورد

باید دید این جماعت نسبت به حشره خوردن هم‌نژادان خودشان چه می‌گویند.

این حشرات که در کرمان خورده می‌شود، با تاریک شدن هوا، بر روی بوته‌های (قیچ) که در بیابان‌های این مناطق فراوان هستند می‌چسبند و روی برگ‌های بوته تخم‌ریزی می‌کنند؛ بارش باران موجب ریختن این تخم‌ها به زمین و فرورفتن آن‌ها در خاک می‌شود و پس‌ازآن دوباره از دل خاک رشد می‌کنند و به بوته‌ها می‌چسبند و هرسال که بارندگی بیشتر باشد تعداد جیرجیرک‌ها نیز افزایش می‌یابد.

اشتراک گذاری

توطئه‌ای جدید در شورای شهر اورمیه

سپاه دیرالزور سوریه را هدف موشک قرارداد

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.