آخرین مطالب:  

نقش آزربایجان جنوبی در انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در ایران

اؤیرنجی سسی: در پی اعلام سیاست «انتقال مسالمت‌آمیز» قدرت در ایران به‌عنوان سیاست کلی آمریکا توسط رکس تیلرسون، بررسی نقش آزربایجان جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین مخالف قدرت حاکم در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تیلرسون وزیر خارجه این آمریکا، سیاست کلی کشورش در قبال تهران را مقابله با «سلطه گری» این کشور، محدود کردن توانایی آن در تولید سلاح هسته‌ای و حرکت در راستای حمایت از عواملی در داخل ایران که به «انتقال مسالمت‌آمیز» قدرت منجر می‌شود، عنوان کرد.

آن‌طور که از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا برمی‌آید علت در پیش گرفتن چنین سیاستی تنها معطوف به رفتارهای خارجی رژیم ایران می‌باشد.

ازآنجاکه آزربایجان جنوبی همچون گذشته در تغییر و تحولات آینده رژیم ایران، نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت، غفلت از خواسته‌ها و استانداردهای فعالان مدنی و سیاست‌مداران آن، تمامی معادلات را به هم خواهد زد.

جمعیت حداقل ۳۵ میلیونی تورک‌های ساکن در ایران که نزدیک به ۸۰ درصد آن‌ها در آزربایجان جنوبی زندگی می‌کنند، تجربه حکومت خودمختار ملی در سال ۱۳۲۴ شمسی، نقش مؤثر در تمامی تغییرات و انقلاب‌های تاریخ معاصر ایران، نارضایتی کنونی از حکومت حاکم و فاشیست دانستن آن از طرف دیگر رشد روزافزون جنبش اجتماعی-سیاسی در آزربایجان جنوبی به نام حرکت ملی آزربایجان ازجمله مهم‌ترین فاکتورهای این بخش از ایران است که خودش را بر تمامی تصمیم‌گیری‌های آتی تحمیل خواهد کرد.

اگر سیاست‌گذاران آمریکایی رفتارهای داخلی رژیم ایران را نادیده گرفته و تنها با استناد به جهت‌گیری‌های خارجی رژیم، برای تغییر آن برنامه‌ریزی نمایند، بسیار بعید است که به نتیجه مطلوبی دست یابند.

به رسمیت شناختن حق‌وحقوق ملت‌های غیر فارس، حق تعیین سرنوشت ملل ساکن در ایران، جدایی دین از سیاست و پایبندی به ساختارهای دموکراتیک بین‌المللی از مهم‌ترین مؤلفه‌های داخلی قدرت حاکم در ایران خواهد بود.

اگر منظور تیلرسون از عوامل داخلی، مجموعه سیاست‌مداران و فعالان اصلاح‌طلب مخالف خامنه‌ای باشد، به بی‌راهه رفته است. قاطبه این مجموعه، از طرفداران ایده ایران‌شهری پان فارس‌ها می‌باشند که حقوق بشر را تنها برای بشری که در ذهن خوددارند، قائل هستند. حکومتی که ایشان در رأس آن باشند هیچ‌گونه جایگاه و وجهه قانونی برای آزربایجان جنوبی نخواهد داشت.

چنانچه اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور تنها برای جذب هرچه بیشتر بودجه برای وزارت خانه مطبوعش بیان ‌نشده باشد، نیاز به مطالعه بیشتری از طرف ایشان احساس می‌شود.

سخنان روز چهارشنبه ۲۴ خردادماه وزیر خارجه آمریکا در جلسه پرسش و پاسخ با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و برای دفاع از تخصیص بودجه سال آینده میلادی به وزارتخانه متبوعش ایراد شد.

اشتراک گذاری

۶ اشتباه رایج در پیدا کردن شغل مناسب

به هوش باشیم، “نیروهای دموکراتیک ایران” درراه است!

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.