آخرین مطالب:  

روحانی، معاونش و علی مطهری در پاسخ به خامنه‌ای

اؤیرنجی سسی: درحالی‌که حملات خامنه‌ای علیه روحانی و اطرافیانش شدت و وضوح بیشتری به خود گرفته است، روحانی، ابوطالبی و مطهری هرکدام در جای خود تلاش کرده‌اند پاسخی به حملات وی بدهند.

به گزارش اؤیرنجی سسی، پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت‌ماه و پیروزی دوباره حسن روحانی، به نظر می‌رسد خامنه‌ای به خاطر ترس از آینده، تلاش دارد روحانی و عقبه او را با حملات پی‌درپی و قاطعانه‌اش تحت کنترل خود درآورد.

خامنه‌ای پیش‌تر با اعلام فرمان «آتش به اختیار» به هوادارانش، نوعی حکم نافرمانی علیه دولت و جامعه مدنی صادر کرده بود.

دراین‌بین حسن روحانی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام تمامی مسئولان رژیم ایران را کارگزار نامیده که مرد «مسیر درست اصلاح امور» را نشانشان می‌دهند همچنین هماهنگی خامنه‌ای بارأی مردم را لازمه اعتماد عمومی مردم به حاکمیت دانسته است.

ابوطالبی، معاون سیاسی روحانی نیز در توییتر با اشاره به «مدافعان دوقطبی سازی ۵۹ و مخالفان آن» خامنه‌ای را متهم به دوقطبی سازی جامعه کرده و به او درباره «حرکت به‌سوی بحران‌زایی بیشتر» هشدار می‌دهد.

در طرف دیگر نیز علی مطهری نمایند مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، فرمان آتش به اختیار خامنه‌ای را علیه او و طرفدارانش تعبیر کرده و با بیان اینکه «درواقع دو طرف آتش به اختیارند» همین فرمان را به طرفداران خودشان داد.

هرچند دولت روحانی در مورد سند ۲۰۳۰ در عمل عقب‌نشینی کرد اما با اظهارات این‌چنینی به نظر می‌رسد تلاش دارند علاوه برخالی نکردن عرصه، حداقل در مقام سخن، مانع از یأس طرفدارانشان گردند.

روحانی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با انتشار تصویری از خود در ضیافت افطاری بیت رهبر نوشت: وقتی به تمام فراز و نشیب‌های چهار دهه گذشته نگاه می‌کنیم، هر جا توفیق و پیروزی بوده، درنتیجه حضور مردم حاصل ‌شده است؛ مردمی که در بزنگاه‌های مهم تاریخی، تصمیمات دست را اتخاذ کردند و به کارگزاران نظام، مسیر درست اصلاح امور را نشان دادند. کشور در شرایط امروز، نیازمند بالاترین سطح انسجام اجتماعی برای پیشبرد امور است. درحالی‌که بدون انسجام و همکاری نهادها و تریبون‌های مختلف نمی‌توان انتظار داشت که اعتماد عموم مردم به “حاکمیت” افزایش پیدا کند. در انتهای متن برچسب #مخاطب_ بایدها استفاده شده است.

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در توییتر خود نوشت: «تلاش دوباره برای تقسیم جامعه به مدافعان منافع ملی انقلابی و مخالفان؛ مدافعان دوقطبی سازی ۵۹ و مخالفان آن؛ آتش به اختیاران و آتش به قانونان؛ و… تعمیق شکاف‌های ملی، از طریق دوقطبی سازی ناصواب و هراس زایی اجتماعی است؛ از حرکت به‌سوی بحران‌زایی بیشتر که به نفع کشور نمی‌باشد، خودداری کنیم.»

علی مطهری درباره عبارت “آتش به اختیار” در فرمایشات اخیر خامنه‌ای گفت: فکر می‌کنم مقصود مقام رهبری از تعبیر “آتش به اختیار” این است که اگر مسئولان به وظایف خود عمل نکردند، دانشجویان و سایر اقشار موظف‌اند که خود اقدام کنند؛ این امر شامل همه حوزه‌ها می‌شود، اعم از فرهنگی، سیاسی و اقتصادی. مثلاً اگر در دانشگاهی مسئله نظارت بر پوشش اسلامی نادیده گرفته و منجر به ولنگاری شد، دانشجویان موظف‌اند خود وارد عمل شوند. یا اگر آزادی بیان مخدوش شد، در اینجا دانشجویان و بلکه سایر اقشار مردم آتش به اختیارند چون مسئولان به وظیفه خود عمل‌نکرده‌اند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خانه ملت تصریح کرد: فکر می‌کنم مقام رهبری برای حراست از احکام دین و استقلال فرهنگی و احترام به آزادی‌ها این تعبیر را به کار بردند که آثار آن، هم متوجه دولت و هم متوجه همه نهادهای حکومتی است؛ به‌عبارت‌دیگر مخاطب این دستور در دانشگاه‌ها، هم بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشگاهیان هستند که صرفاً از نظام دفاع می‌کنند و هم انجمن‌های اسلامی که انتقادهایی به‌نظام دارند. درواقع دو طرف آتش به اختیارند.

اشتراک گذاری

برنامه “پژاک” برای جذب نیرو از آزربایجان

شعار تیم فوتبال ایران کدام ملت را می‌گوید؟!

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.