آخرین مطالب:  

ترکیه نقش مهمی در تأمین آب منطقه در آینده دارد

محقق ایرانی: درباره سدسازی ترکیه در حوزه دجله و فرات اغراق می‌کنند

اؤیرنجی سسی: پرویز کردوانی، محقق ایرانی در حوزه محیط‌زیست در گفتگو با آناتولی از نقش مهم ترکیه در خصوص تأمین آب منطقه در آینده و تأثیر دشت تدمر سوریه در بروز ریز گرد در منطقه به‌عنوان یکی از کانون‌های این مشکل زیست‌محیطی سخن گفت.

به گزارش اؤیرنجی سسی، پرویز کردوانی، که از او به عنوان «پدر علم کویرشناسی ایران» یاد می‌شود در گفتگوی اختصاصی با «خبرگزاری آناتولی»، درباره سدسازی ترکیه در حوزه دجله و فرات گفت: برعکس آنچه برخی در این زمینه اغراق می‌کنند، به نظر من سدسازی ترکیه در حوزه دجله و فرات اتفاق خوبی است. چراکه پیش‌ازاین، طغیان دجله و فرات براثر بارش و سیلاب، خرابی‌های بسیاری به بار آورده و به مردم منطقه خسارات سنگینی تحمیل می‌کرد.

کردوانی ضمن اینکه طبیعت ترکیه را «استثنایی» دانست، اظهار داشت: با سدسازی ترکیه نه‌تنها از وقوع سیل جلوگیری می‌شود، بلکه از حیث ذخیره آب‌های سطحی نیز بسیار اهمیت دارد و در آینده کشورها، نیاز بیشتری به این سدها خواهند داشت؛ اما این مستلزم آن است که روابط کشورها صلح‌آمیز باشد.

وی تأکید کرد: کشورهای منطقه ازجمله عراق در آینده مشکلات بیشتری در حوزه آب خواهند داشت و ایران هم از هم‌اکنون این مشکل را دارد؛ بنابراین برای حل این مشکل کشورهای منطقه نیاز به همکاری بیشتر با ترکیه دارند و امروز دیگر اوضاع به‌گونه‌ای است که هر بحران زیست‌محیطی در منطقه جز از راه دیپلماسی و همکاری‌های چندجانبه رفع نمی‌شود و باید به موضوع محیط‌زیست در منطقه اهمیت بیشتری داده شود چراکه تنها یک مشکل ریز گرد، کل منطقه را درگیر کرده و بحرانی فراگیر است.

اشتراک گذاری

یادداشت روز؛ دولت مقاومت خامنه‌ای

ورود علنی سپاه به انتخابات ریاست جمهوری ایران

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.