آخرین مطالب:  

جنبش دانشجویی آزربایجان از پویایی تا انفعال – نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

اؤیرنجی سسی: از دیر باز دانشگاه و دانشجو به عنوان اتاق فکر حرکت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بوده است. امروزه با گسترش تبادل اطلاعات در فضاهای مجازی، رسانه‌های نوشتاری، شنیداری و دیداری بر حجم و کیفیت تولید فکر این بخش از جامعه افزورده شده است. با نگاهی کوتاه به تحولات سیاسی  چند ساله‌ی اخیر در منطقه به این موضوع پی خواهیم برد که دانشجو و دانشگاه چقدر می‌تواند در تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی یک جامعه نقش ایفا کند. دانشجویی که قدرت تفکر و تصمیم گیری و استقلال فکری داشته باشد می‌تواند بدون وابستگی به جریان‌های فکری خارج از دانشگاه، خود جامعه را به ایده‌آل‌های موجود در جهان امروز برساند و جریان‌های فکری خارج از دانشگاه را نیز مطیع خود سازد. همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم این امر زمانی رخ خواهد داد که دانشجو استقلال فکری داشته باشد و کورکورانه دنباله‌روی جریان‌های فکری خارج از دانشگاه نباشد که اگر اینگونه باشد حالت سیال و پویایی خود را در تولید فکر از دست خواهد داد و به حالت انفعال و غیر موثر در خواهد آمد.

جنبش دانشجویی آزربایجان به عنوان یکی از حرکت‌های سیال و پویای دانشجویی در دانشگاه‌های ایران شناخته می‌شود که از دو دهه پیش به صورت رسمی و علنی پا به عرصه فعالیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی گذارده است؛ اما با مرور زمان هر روز و هر روز شاهد افول و به انزوا رفتن این جریان هستیم. باید از خود پرسید که یک جریان پویا و سیال که هر روز باید پیشرفت کند چرا اینگونه افول کرده و به انزوا کشیده شده است. بایدها و نبایدهای این امر را در کجا باید جست؟

شاید بتوان دلایل زیادی را برای این امر ارائه نمود اما باید دلایل بیان شده به درستی و دقیق مورد کنکاش قرار گیرند و علت‌های اصلی به انزوا رفتن جنبش دانشجویی آزربایجان عنوان شوند. تا زمانی که این مسئله عیب‌یابی نشود، جنبش دانشجویی آزربایجان هیچگونه پیشرفتی نخواهد کرد که هیچ بلکه روز به روز به انفصال نیز کشیده خواهد شد.

از نظر نویسنده به عنوان یک دانشجو علت این امر را در موارد ذیل باید جست.

۱ – فارغ التحصیلی نیروهای کاری و مستقل از جریان‌های فکری خارج از دانشگاه

اگر جنبش دانشجویی آزربایجان را به چهار نسل پنج ساله تقسیم کنیم به وضوح شاهد این امر خواهیم بود که با خروج نسل اول و دوم از دانشگاه نسل سوم و چهارم با روندی نزولی مواجه گشت بطوری که این روند از اواخر نسل سوم سرعت سرسام آوری را به خود گرفت و نسل چهارم را بیش از پیش تحت تاثیر خود قرار داد. به گونه‌ای که نسل چهارم این جریان فکری امروز به واقع نتوانسته است برای نسل بعدی بستر فکری مناسبی را فراهم سازد.

۲ – شخصیت پروری در میان جنبش دانشجویی

اگر به بعد از نسل اول و اواخر نسل دوم بنگریم خواهیم دید که در این برهه شخصیت‌هایی در میان جنبش دانشجویی آزربایجان ظهور کردند که خود را صاحب اختیار و مالک بی چون چرای این جریان می‌دانستند. افرادی که با حمایت جریان‌های فکری خارج از دانشگاه پر و بال گرفتند و با جمع کردن دار و دسته در میان دانشجویان، خوابگاه‌گردی، تخریب اشخاص و تزریق افکار غلط و متحجرانه به دانشجویان آنچنان غرق در رویاهای پوچ خود شدند که ضربه‌ای جبران ناپذیر از لحاظ فکری و ساختاری بر پیکره‌ی جنبش دانشجویی آزربایجان وارد ساختند که به این زودی‌ها التیام نخواهد یافت مگر با حذف و پاکسازی این افراد و افکار غلط آنها و بنیان نهادن تفکری نو در میان دانشجویان جنبش دانشجویی آزربایجان.

۳ – دوری جستن از تحولات سیاسی کشور

پس از ظهور افرادی که در بند ۲ اشاره نمودیم‌، این افراد با ترویج افکار ناسالم و عقب مانده خود در میان دانشجویان جدیدالورود و عدم درک صحیح از مناسبات سیاسی کشور، بنا را بر عدم اشتراک در این مناسبات گذاردند و خود را در محافل دو نفر و نصفی و فعالیت‌های محفلی محصور کردند. ذهن دانشجوی جدید الورود نیز که آماده‌ی تاثیرپذیری از افکار سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه است ناخواسته با این جریان منحرف همسو شد و تا بخواهد عمق فاجعه را درک کند کار از کار گذشته بود.

حال آنکه برای پویا بودن و پیشرفت، همزمان با مبارزه برای احقاق حقوق خاصه خود، اشتراک در دیگر مناسبات سیاسی کشور نیز باید مد نظر قرار گیرد و از آنها برای احقاق حقوق خود استفاده گردد که اگر اینگونه نباشد دیگر هیچ حرفی برای گفتن در این مناسبات نخواهیم داشت و هیچ موقع نمی‌توانیم از باب تنقید بر آنها وارد شویم چرا که در پدید آمدن آن اعم از مثبت یا منفی هیچ نقشی نداشته ایم.

۴ – تخریب شخصیت‌ها و بت‌سازی از اشخاص دیگر

شاید یکی از عوامل مهمی که باعث انزوای جنبش دانشجویی آزربایجان شده است تخریب شخصیتی و کاری برخی از افراد فعال در این جریان باشد. افرادی که با خوابگاه‌گردی، تشکیل محفل و محفل‌گرایی، ایجاد اردوهای غیرضروری که هیچگونه بار فکری ندارند، تخریب و شانتاژ علیه افراد کاری، بت سازی از برخی افراد دیکتاتور ماب و بی‌سواد که خود را مالک جنبش دانشجویی آزربایجان می‌پندارند باعث شده نیروهای فعال به خاطر حفظ آبروی شخصی و جنبش دانشجویی آزربایجان در انزوا باشند. وقتی این افراد تفکری نو را در مقابل افکار پوسیده خود می‌بینند خیلی زود و به خاطر ترس از نابودی افکار کهنه‌شان صاحب فکر نو را تخریب کرده و به نوعی او را از میدان به در می‌کنند. نا گفته نماد در این چند سال افرادی نیز بوده‌اند که بدون ترس از تخریبات سرسختانه در مقابل این دوستان ایستاده‌اند و بسیاری از دانشجویان را از خواب غفلت بیدار کرده و مانع از اجرای برنامه‌های متحجرانه آنان در محیط دانشگاه شده اند.

همانگونه که اشاره کردیم امروزه لازمه‌ی هر حرکتی استقلال فکری حرکت و مجریان آن است. اگر برخی از دانشجویان حال حاضر جنبش دانشجویی آزربایجان کمی همت کرده و خود را از بند افکار متحجرانه افراد خارج از دانشگاه برهانند و با مطالعه و تحلیل مسائل مربوط به دانشگاه و جامعه قدم بردارند قطعاً به نتایج مطلوب‌تری دست خواهند یافت و بار دیگر شاهد شکوفایی و رشد جنبش دانشجویی آزربایجان خواهیم بود. البته اگر صاحبان بلامنازعه جنبش دانشجویی آزربایجان این اجازه را بدهند و وارد فاز تخریب و شانتاژ نشوند که صد البته عکس این امر خواهد بود.

آنچه را که خواندید تحلیل و نظر شخصی نویسنده می‌باشد. این نوشته می تواند شامل اشکالات و کاستی هایی باشد که قطعا با نکته نظرات شما عزیزان تکمیل تر خواهد شد؛ اما روی سخنم با افرادی است که پس از خواندن این مقاله بنده را مورد لطف تخریب و شانتاژ خود قرار خواهند داد. دوستان عزیز تاریخ مصرف برخی افکار گذشته است و امروزه باید با در نظر گرفتن مسائل روز، مناسبات سیاسی و اجتماعی کشور رو به جلو حرکت کنیم. آنهایی که امروز بر خلاف جریان آب شنا می‌کنند و دانسته در محافل دانشجویی و غیر‌دانشجویی به تخریب دیگران همت می ورزند بدانند که مرور زمان همه ی جوانب را آشکار خواهد ساخت و افراد را در مقابل مردم آزربایجان مجبور به پس دادن جواب خواهد کرد و ان روز بسیار نزدیک است.­­­

اشتراک گذاری

دانش‌آموز نخبه افغان به دلیل ملیتش از شرکت در جشنواره خوارزمی محروم شد

«هر کسی قیام کند، سیلی خواهد خورد»

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.