آخرین مطالب:  

مخالفت خامنه‌ای با تدریس زبان تورکی

اؤیرنجی سسی: رهبر ایران مخالفت خود را با سند ۲۰۳۰ یونسکو؛ شامل مفادی مانند برابری جنسیتی، ترویج آموزش‌های دوزبانه و چندزبانه در جوامع چندزبانه، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر ابراز داشت.

به گزارش اؤیرنجی سسی به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر ایران، او در دیدار جمعی از معلمان و دانشجویان این کشور ضمن انتقاد از اجرای «بی‌سروصدای» سندهای بین‌المللی گفت: این سند ۲۰۳۰ یونسکو و از این قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر آن‌ها شانه قرار بدهد و تسلیم شود.

وی در خصوص امضای سند ۲۰۳۰ یونسکو از سوی دولت ایران تصریح کرد: “مطلقاً مجاز نیست. بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم. آن‌ها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم. اینجا جمهوری اسلامی است.”

خامنه‌ای افزود: به چه مناسبت یک مجموعه به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست، این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا بافرهنگ‌های مختلف، تکلیف مشخص کند؟

گفتنی است رهبران کشورهای عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر ۲۰۱۵ در اجلاس عالی‌ این سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور کار جهانی توسعۀ پایدار ۲۰۳۰ را در سیاست‌گذاری کلان ملی خود از اول ژانویه ۲۰۱۶ اجرایی کنند.

در این سند به مواردی همچون دسترسی به آموزش عالی باکیفیت و برابر، بر ابرسازی فرصت‌های آموزشی و اجتماعی برای زنان و دختران، ترویج آموزش‌های دوزبانه و چندزبانه در جوامع چندزبانه، تأکید بر آموزش رایگان ۱۲ ساله در مدارس و اجباری بودن ۹ سال تحصیلی در مدارس اشاره‌شده است.

پیش‌ازاین سعد الله نصیری قیداری، دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران در خصوص سند مذکور گفته است:

“این سند به‌هیچ‌وجه محرمانه نبوده و از روز نخست تشکیل کارگروه‌ها تمام گزارش‌ها روی سایت کمیسیون بارگذاری شده است. البته هیچ‌کدام از بیانیه‌ها، توصیه‌ها و کنوانسیون‌های یونسکو اجباری و الزام‌آور نیست. در صورت مغایرت بیانیه‌ای باارزش‌ها و اهداف ملی و اسناد بالادستی کشور، عدم اجرای آن به‌صورت رسمی اعلام می‌شود.”

اشتراک گذاری

حبیب ساسانیان به دادگاه انقلاب تبریز احضار شد

مواجهه جدید «اصلاح‌طلبانه» با مسئله ترک – سعید متین پور

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.