آخرین مطالب:  

امروز کرکوک- اورمیه و فردا تبریز – علی اصغر حقدار

اؤیرنجی سسی: حوادثی که در شهر ترکمن نشین کرکوک اتفاق افتاد و هم زمان اورمیه صحنه نمایش رقص با پوشش رسمی پ.ک.ک شد، زنگ های هشدار را برای ساکنان و فعالین مدنی و ملی آذربایجان به صدا درآوردند؛

تردیدی نیست که رویدادهای فعلی ریشه در تحولات چندین سال اخیر منطقه دارند و برآمدی از تغییر جایگاه نیروهای فعال و منفعل در سیاست است. طرفه آن که چند سال گذشته بخشی از نیروها و کنشگران اقوام فعالانه در مسایل و رخدادها وارد شدند و توانستند جغرافیای سیاسی قدیم را بهم زده و سرزمین های قومی و سیاسی تازه ای را ایجاد کنند. بخش دیگری از سیاست مداران و کوشندگان منفعلانه به نظارت و حاشیه نشینی بسنده کردند و فرصت های تعیین کننده را از دست دادند. در هر صورت اقدامات کنشی و واکنشی، تعیین کننده روند مسایل و پدید آورنده موقعیت های آینده هستند.

رکن اصلی و پایه محوری مکانسیم قدرت و تلاش برای به دست گیری آن، کنش های فعالانه و اعمال خردمندانه فشارهای تاثیرگذار است و نیروها و افرادی که از این حقیقت دوری می کنند، در فردای نزدیک از صحنه فعالیت و زندگی توام با احترام و کرامت حذف شده و بیش از خاطره ای در تاریخ نوشته شده مردمان خاورمیانه به یاد نخواهند ماند؛ جابجایی نیروهای نظامی و دستیابی به اداره محلی در هر فضای جغرافیایی، تعیین کننده اعمال قدرت در فراسوی مرزهای فعلی بوده و تغییرات سیاسی و قومیتی را به دنبال خواهد داشت.

اینک بازی قدرت در شهرهای کرکوک و اورمیه به هویت ترکی ساکنانش زده است و با استمرار این تحرکات و بی تحرکی فعالین مدنی آذربایجان، تبریز و دیگر شهرها به سرنوشت تاسف بار و غیرقابل جبرانی دچار خواهند شد. تا زمان مساعد برای حفظ هویت ملی و مدنی از دست نرفته، تجددنظر در روش های مبارزاتی و تحول نگرش و کنش به تناسب شرایط به وجود آمده و دقت واقع بینانه در موقعیت استقرار نیروهای فعال منطقه، سرآغاز دگرگونی در حوادث آینده بوده و مقابله جدی با زیاده خواهی های قومی و هویتی را باید در دستور کار خود قرار دهد.

اشتراک گذاری

بیانیه فعالین حرکت ملی آزربایجان در خصوص خیمه شب بازی خیابانی با لباس تروریستهای پ ک ک در اورمیه

گوش شیطان کر، کردها قبول کردند که در اورمیه اقلیت هستند!

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.