آخرین مطالب:  

انتصابات مجلس شورای اسلامی و غرب آزربایجان – نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

[highlight][/highlight] [dropcap][/dropcap]

اؤیرنجی سسی : انتخابات! دوره دهم مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۴ و اردیبهشت ۹۵ برگزار خواهد شد. البته به رغم یدک کشیدن نام انتخابات، انتخابات نامیدن این مراسم سیاسی بسی سخت و حتی غیر ممکن است و نام “انتصابات” بیشتر برازنده این مانور سیاسی است. زیرا از روح و ذات دمکراسی و آزادی هیچ اثری در این مراسم دیده نمی‌شود. البته این خصیصه مختص مثلاً انتخابات پیش رو نیست و انتخابات‌هایی که در دوران حاکمیت نظام جمهوری اسلامی انجام شده، کما بیش به همین منوال بوده است.

بنظر می‌رسد بیت رهبری، حلقه تنگ اطرافش و فرماندهان رده بالای سپاه که رشته تمامی امور را در دست دارند این بار بسی مصمم‌تر و حریص‌تر از همیشه هستند چرا که در دوران پسابرجام رژیم از نظر سیاست خارجی در شرایط ایده‌آل به سر می‌برد و خیال سردمداران آن از بابت دشمنان خارجی راحت است. از نظر اقتصادی نیز نظام تا حد زیادی فشار و استرس دوران تحریم را پشت سر گذارده و به آرامش خیال دست یافته است. لذا در چنین شرایطی زمره حاکم چه نیازی به کوتاه آمدن و امتیاز دادن به مخالفین و منتقدین دارد؟! در دستگاهی که استبداد تمام و کمال برقرار است و هیچ مکانیزمی برای پاسخ گویی و حسابرسی تعریف نشده است و در شرایطی که تهدید بالفعلی وجود ندارد چرا باید امتیاز داد؟! در این شرایط است که آقای خامنه‌ای به عنوان فصل‌الخطاب و حاکم مطلق با طیب خاطر و اعتماد به نفس تمام می‌فرماید کسانی که ما را قبول ندارند بیایند رأی بدهند تا رژیم تحکیم شود ولی انتظار نداشته باشند که ما بگذاریم آنها وارد مجلس شوند!!!

بنابراین مخالفین و منتقدین خارج از سیستم مانند نامزدهای نزدیک به گفتمان حرکت ملی آزربایجان حتی نمی‌توانند از فیلتر قوه مجریه یعنی فرمانداری‌ها که در کنترل اصلاح‌طلبان است بگذرند زیرا اصلاح‌طلبان مرکزگرای ایران نیز به اندازه خطوط خودی و غیرخودی‌شان اصلاح طلب و دمکرات هستند و دمکراسی‌شان بیشتر از آن قد نمی‌دهد. ولی همین اصلاح‌طلبان که تقریباً تمام هم قطاران خود را تأیید صلاحیت کرده‌اند این بار در تهران و توسط جناح اصول‌گرای حاکم دچار برگ‌ریزان می‌شود تا ذات استبداد مطلقه نظام به خلوص بیشتری برسد.

واقعاً در این گیر و دار ارزش و جایگاه آرای مردم کجاست؟! برای مردم جز سیاهی لشکری که برای تبلیغات مشروعیت‌سازی نظام در مقابل دوربین‌ها صف می‌کشند جایگاهی متصور است؟! انتخاب بین گزینه‌هایی که به دقت هرچه تمام‌تر دست چین شده است و تمامی گزینه‌ها کپی برابر اصل است را می‌توان انتخاب نامید؟!

خیر!

این نمایش سیاسی یک انتصابات است و رأی دادن در آن نه تنها بیهوده و عبث است بلکه آب در آسیاب استبداد مطلقه ریختن است.

***

لیکن درد ملت مظلوم ترک در آزربایجان جنوبی یکی دوتا نیست. این ملت از سویی با رژیم ارتجاعی-شوونیستی و استبداد مطلقه تهران دست به گریبان است و از سویی نیز در غرب آزربایجان با مشکل گروه‌های تروریستی و حامیان و طرفدارانش مواجه است. این گروه‌ها که هر کدام به یک شرکت سهامی تبدیل شده‌اند و از سوی حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای‌شان مانند عروسک خیمه شب بازی گردانده می‌شوند دارای هدف مشترکی می‌باشند که آن، تغییر ترکیب جمعیتی مناطق ترک نشین به نفع اقلیت کرد ساکن این مناطق می‌باشد. یعنی همان چیزی که امروز در مناطق ترکمن نشین کرکوک در عراق و تل‌ابیض و جرابلس در سوریه شاهد آن هستیم. در حالی که هدف بلندمدت حامیان و صحنه گردانان اصلی این گروه‌ها تشکیل کردستان بزرگ و استفاده ابزاری از این کشور دست ساخته در راستای آمال امپریالیستی خود می‌باشد متاسفانه در ایران نیز برخی مراکز، محافل و جریان‌ها در راستای اهداف ایدئولوژیکی و یا سیاسی کوتاه‌مدت و مبهم، از این گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند که نمونه بارز آن حمایت همه جانبه رسانه‌های فارسی زبان از گروه تروریستی پ.ک.ک می‌باشد.

غرب آزربایجان و مشخصاً شهرهای کلیدی اورمیه و سولدوز (نقده) نیز از مناطقی است که از دیر باز در هدف گروه‌های تروریستی و حامیانش بوده. این گروهها که در میان اقلیت کرد ساکن در غرب آزربایجان نیز دارای طرفدارانی می‌باشند از هر فرصتی برای تغییر ترکیب جمعیتی غرب آزربایجان استفاده کرده و یا در این جهت تبلیغ می‌کنند. یکی از مهمترین ابزارهای این گروه‌ها و حامیان و طرفدارانشان انتخابات مجلس می‌باشد. اینان همیشه تلاش کرده‌اند با فرستادن نمایندگان کردتبار به مجلس در رسانه‌ها و مراجع مختلف برای ادعاهای ارضی خود مشروعیت سازی کنند. متاسفانه محافل و مراکزی در تهران نیز در راستای سیاست‌های ترک‌ستیزانه و به زعم خود برای خنثی کردن نیروی حرکت ملی آزربایجان از این گروه‌ها حمایت کرده و تا حد امکان راه آنان را هموار می‌کنند. چنانکه شاهد بودیم در این انتخابات در حالی که تمامی کاندیداهای نزدیک به حرکت ملی آزربایجان در فرمانداری‌ها قلع و قمع شدند ولی شخصی مانند آرمان سیمیتکو، نوه قصاب غرب آزربایجان اسماعیل سیمیتکو، که خود از حامیان شناخته شده گروه‌های تروریستی می‌باشد در فرمانداری اورمیه تایید صلاحیت شد! که خوشبختانه این نقشه شوم به اصطلاح اصلاح‌طلبان پان‌ایرانیست ضد ترک از تیغ بران نظارت استصوابی شورای نگهبان جان سالم به در نبرد!

در این شرایط متفاوت از سایر مناطق آزربایجان جنوبی که عملاً شرکت در انتخابات نه تنها به سود، بلکه به زیان مردم می‌باشد، ولی در غرب آزربایجان برای نقش برآب کردن توطئه‌های شوم گروه‌های تروریستی و حامیان و طرفدارانشان و جلوگیری از انتخاب کاندیداهای هوادار گروه‌های تروریستی ملت ترک بایستی به صورت حداکثری در انتخابات شرکت کرده و به کاندیداهایی رأی بدهند که حتی اگر مهره نظام هم باشند ولی حداقل در پی تجزیه خاک آزربایجان و به خاک سیاه نشاندن ملت ترک نیستند.

در این میان بسیار مهم است که ملت ترک در شهرهای غرب آزربایجان برای جلوگیری از پخش شدن آرا با اجماع بر روی کاندیداهایی که حداقل به طور ضمنی مدافع حقوق مردم آزربایجان می‌باشند و طرفدار تزهای ضد آزربایجانی نیستند از اتلاف انرژی جلوگیری کنند و بازی را برای محافلی که در این مرحله نیز در پی مهندسی انتخابات هستند سخت‌تر نمایند. و قاعدتاً پیش از همه این وظیفه فعالین حرکت ملی در این شهرها می باشد که با شناسایی و معرفی این کاندیداها زمینه و مکانیسم اجماع آرا مردم را فراهم آورند.

۹۴/۱۱/۰۵

اشتراک گذاری

یک میلیون تن سیب درختی مردم اورمیه در سردخانه مانده است

اظهارات مضحک نماینده اورمیه؛ وقتی شرایط جغرافیایی عامل عقب ماندگی می شود

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.