آخرین مطالب:  

در باب تبلیغات ضد ترکیه رسانه های ایرانی-فارسی؟!

در باب تبلیغات ضد ترکیه رسانه های ایرانی-فارسی؟!

نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

ضدیت با ترک و عرب در ذات ناسیونالیسم ایرانی-فارسی و ملت-دولت ایرانی-فارسی وجود دارد. این پدیده بحث دیروز و امروز نیست و درازایی به قدمت جنبش شعوبیه و شاهنامه فردوسی دارد. لهذا گرایش ضد ترکی و ضد عربی در نوشتار ایرانی-فارسی هیچ بعید و غیر عادی نیست. از کتابهای شعر و نثر قدیمی و معاصر گرفته تا کتابهای درسی مدارس و دانشگاههای ایران همه به صورت سنتی مملو از محتویات ضد ترک و ضد عرب است. طبعا مطبوعات و رسانه های ایرانی-فارسی نیز هیچ گاه از این اصل مستثنی نبوده اند. لیکن چنین به نظر می رسد که رویه این امر در سالها و حتی ماههای اخیر سیر تازه ای به خود گرفته است.

ناسیونالیسم و ذهنیت مدافع ملت-دولت ایرانی-فارسی به عنوان واکنشی به کنش های ملی در میان ترک ها و عرب های شهروند ایران که در سالهای اخیر به صورت تصاعدی در حال افزایش است اقدام به جبهه گیریهای جدید در مقابل عنصر ترک و عرب نه تنها در داخل ایران بلکه در کل منطقه کرده است. نحوه نگاه و برخوردی که حاکمیت و اپوزسیون ایرانی-فارسی در سالها و ماههای اخیر نسبت به کشورهای ترک و عرب منطقه از خود نشان می دهند نشان دهنده این سیر تازه است.

البته شاید استدلال شود که این برخوردها نتیجه کشمکش های فضای سیاسی تنش آلود و آشفته خاور میانه است و نه چیز دیگر. ولی در مقابل این استدلال این سوال مطرح است که در حالی که همگان می دانند رژیم جمهوری اسلامی به عنوان یک رژیم ضد مردمی بیشتر به دنبال منافع فرقه ای خود می باشد و مساعی آن بیش از آنکه دست آوردی برای ملت-دولت ایران داشته باشد به ضرر آن است پس چرا اپوزسیون و مخالفان رژیم جمهوری اسلامی به جای اینکه با منطق دشمن دشمن دوست است در کنار کشور های ترک و عرب قرار نمی گیرند و برعکس بیشتر از رسانه های رژیم به آنها حمله می کنند؟! چرا همین واکنش را در مقابل آمریکا و غرب نشان نمی دهند؟ و آیا اساساً همین تقابل امروزی جمهوری اسلامی با کشورهای عرب و ترک که هم اکنون شکل جنگ فرقه ای به خود گرفته، ریشه در ضدیت تاریخی ذهنیت ایرانی-فارسی با عنصر ترک و عرب ندارد؟!

به هر روی در حال حاضر هم حاکمیت و اپوزسیون ایرانی-فارسی در حال جنگ تبلیغاتی، روانی و نیابتی تمام عیار با کشورهای ترک و عرب منطقه به سر می برند. و شاید این جبهه تنها جبهه ای باشد که جمهوری اسلامی و دشمنان خونی اش با هم در یک سنگر قرار می گیرند!

با مقدمه فوق می خواهیم طی تحلیلی کوتاه به مورد ترکیه بپردازیم.

بعد از شروع جنگ داخلی در سوریه علائم پایان ماه عسل ظاهری بین دولتین ترکیه و ایران که بیشتر بر پایه منافع اقتصادی طرفین بنا شده بود پدیدار شد. با کاهش شدت تنش هسته ای و متعاقباً توافق هسته ای بین ایران و غرب هم نیاز اقتصادی ایران به ترکیه کمتر و کمتر شد و هم ترکیه دیگر نمی توانست از مواهب اقتصادی هنگفت تحریم های ایران مثل سابق استفاده کند. از طرفی نیز اقدام ترکیه برای حضور فعال و بالفعل در معادلات سوریه و عراق جمهوری اسلامی را عملاً نگران و سراسیمه کرد. بنا بر این کم کم ماه عسل اقتصادی جای خود را به رقابت آشکار و حتی تنش سیاسی داد زیرا خواستها و تمایلات و دیدگاههای دو کشور از اساس متفاوت است. رقابت و تنشی که یک رکن آن تقابل رسانه ای است.

ولی آنچه در این میان قابل تأمل و شایان دقت است سیاق رسانه های مخالف نظام است که در دشمنی با ترکها و عربها گوی سبقت را از رسانه های طرفدار رژیم ربوده اند. گو اینکه رژیم در همه جا و همه کار بد است جز ضدیت با ترک و عرب! اوج این سیاق رسانه های فارسی بعد از اسقاط هواپیمای جنگی روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه دیده شد. رسانه های فارسی چنان هیجانی و ذوق زده در حمایت از روسیه می نوشتند که گویی هر لحظه منتظر حمله نظامی روسیه مسیحی به ترکیه مسلمان و محو و نابودی ترکیه بودند. چنانکه در هزاران استاتوس و کامنت در شبکه های اجتماعی نیز این آرزو عملاً به زبان آورده شد.

یعنی همان جانبداری معکوسی که در جریان جنگ آزربایجان مسلمان شیعه اثنی عشری با ارمنستان مسیحی از ایرانیان دیده شد!

اخیراً نیز همان رسانه ها با پوشش جانبدارانه و حتی مغلوط و آمیخته به دروغ اخبار درگیریهای نیروهای مسلح ترکیه با تروریست های پ ک ک در جنوب شرق ترکیه باز منویات درونی خود را به نمایش گذارده اند. در حالی که درگیریها اساساً در چند محله جریان دارد و به عنوان مثال مشخصاً به غیر از محله سور در سایر محلات شهر دیار بکر زندگی عادی ادامه دارد و در حالی که حتی احزاب کرد عراق و ایران نیز به این نتیجه رسیده اند که جنگ افروزی پ ک ک جز آتش زدن به منافع و آینده خلق کرد نیست، رسانه های ایرانی-فارسی باز داغتر از آش گوی سبقت را ربوده و مثلاً  بی بی سی فارسی و یا رادیو فردا به نقل از “آگاهان” و “کارشناسان”ی که نامی از آنها برده نمی شود بیان می کنند که در ترکیه “جنگ داخلی” در جریان است. این در حالیست که کسی جز رهبران پ ک ک و ح د پ کسی ادعا نکرده است که در ترکیه جنگ داخلی در جریان است و در هیچ خبرگزاری مستقل و بی طرفی نیز چنین خبری و یا تحلیلی مخابره نشده است. اساساً نیز جز رهبران تروریست ها در قندیل و دیاربکر و البته کاتولیک تر از پاپ های آنها در تهران و محافل اپوزسیون خارج نشین کسی چنین آرزویی ندارد. زیرا هر عقل سلیمی می داند دود چنین آتشی به چشم همه می رود و اصولاً این آتش چنان آتشی نیست که به سادگی بتوان آنرا را خاموش کرد و پیش از همه نیز دامن برافروزندگان آن و حامیانشان را خواهد گرفت. واقعاً فقط یک ذهن بیمار و مالیخولیایی می تواند چنین آرزویی داشته باشد.

در هر حال آنچه جای تأمل دارد اینست که رسانه ها و قلم بدستان ایرانی-فارسی که به اقتضای تلنباری از عقده های تاریخی و معاصر در هر کجای جهان ترک و یا عربی می بینند بدون طعن و تلنگری نمی گذرند و بقول معروف راضی نیستند سر هیچ ترک و عربی به تنش باشد، آیا عواقب این منش خود در داخل مرزهای کشور ایران را هیچ میاندیشند؟

گویا این عزیزان فراموش کرده اند قوم فارس به زحمت نیمی از جمعیت کشور ایران را تشکیل می دهد و اینان چه دوست داشته باشند چه نداشته باشند نزدیک به ۴۰ درصد جمعیت کشور ایران از ترک ها و عرب ها تشکیل می شود. ترک ها و عرب هایی که هر کدام دارای شرایط و ظرفیتهای ژئوپلتیک خود هستند! و گویا همین آقایان فراموش کرده اند در سایه همین منش عقده گشایانه و تنگ نظرانه آنان و همفکران شان در دولت مرکزی غالب این جمعیت های ترک و عرب خیلی وقت هاست علائق عاطفی و وابستگی ذهنی به کشور ایران را از دست داده اند و فقط به جبر شرایط در چهار چوب کشور ایران مانده اند که زیاد هم استوار به نظر نمی رسد هر آینه می تواند تغییر کند.

البته همین عزیزان بهتر از هر کسی می دانند ولی باز ما به ایشان یادآوری بکنیم ترک ها و عربهای ایران نسبت به کشورهای هم تبار و هم زبان خود در منطقه احساس برادری و علائق عاطفی نزدیکی دارند و به همین دلیل نیز نگاه عقده گشایانه و دشمن وار قلم بدستان ایرانی-فارسی به این کشورها را هجمه با واسطه به خود قلمداد می کنند. سیاق ضد ترکی و عربی رسانه های فارسی نه تنها خدمتی به منافع سیستم مطلوب آنها نمی کند بلکه بنزینی است بر آتش مساله ملی در ایران که دودش بیش از همه به چشم خود ایشان خواهد رفت.

عزیزان کسی که خانه اش شیشه ایست نباید به همسایه ها سنگ پرانی کند!

 

۱۴ دی ۱۳۹۴

اشتراک گذاری

نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی؛ بازی کثیف انتخاباتی جمهوری اسلامی در غرب آزربایجان

وقتی در عرفه انتخابات حقیقت پور “آذربایجان سرداری” می شود!

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.