آخرین مطالب:  

نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی؛ بازی کثیف انتخاباتی جمهوری اسلامی در غرب آزربایجان

مقدمه
تحولات منطقه و تنش‌های ایجاد شده بین کشور روسیه و ترکیه باعث شده است ایران نیز به عنوان امربر و مطیع روسیه، مواضعی همسو با این کشور را در رابطه با تحولات منطقه اتخاذ کند. تحریک و پشتیبانی از گروه‌های ترویستی کُرد بر علیه ترکیه تا اتهام‌زنی‌های بی‌پایه و اساس به سیاست‌مداران ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان از جمله اقدامات فرومایه ایران، در قبال مواضع ترکیه است. دولت ایران در داخل کشور نیز با انجام تحرکاتی قصد دارد پیام‌های مهمی به کشور ترکیه ارسال نماید. مدیریت و برگزاری تظاهرات ارامنه در تهران بر علیه ترکیه، مدیریت و برگزاری تظاهرات ضد ترکیه‌ای در شهرهای کُردنشین و به آتش کشیدن پرچم این کشور و از همه مهمتر برگزاری تجمع نمایشی در شهر اورمیه بر علیه ترکیه حاوی پیام‌های امنیتی جمهوری اسلامی برای ترکیه است. جمهوری اسلامی که همواره در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌اللملی خود سیاست تنش را برگزیده است و به سبب آن همواره هیچ دست‌آوردی نداشته، این بار نیز با طرف‌گیری غیرمنطقی و غلط خود در سیاست‌های منطقه خاورمیانه کم کم طعم شکست را چشیده است و سعی دارد به هر نحو ممکن از بار این شکست‌ها بکاهد. حکومت جمهوری اسلامی برای کاهش بار منفی این شکست‌ها سعی دارد مثل همیشه این بار نیز آزربایجان و بالاخص غرب آزربایجان را وجه‌المصالحه بازی‌های کثیف خود نماید.

انتخابات مجلس خبرگان و موجه جلوه دادن چهره ولایت فقیه در ایران
با شروع نام‌نویسی از کاندیداهای مجلس خبرگان در ایران شاهد حضور چهره‌های متفاوتی در این انتخابات بودیم، از جریان‌های مرکزگرا و درون حکومتی که بگذریم، نمود بارز این تفاوت را در نام نویسی گسترده‌ی مراجع و طلاب اهل سنت در مناطق سنی نشین ایران می‌بینیم. در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، کردستان و گلستان روحانیت اهل سنت به شکل شگرفی در این انتخابات نام نویسی کرده‌اند. در استان آزربایجان‌غربی نیز که پذیرای نزدیک به ۱ میلیون از اکراد مهاجر عراقی که در جنگ‌های مختلف به سوی غرب آزربایجان روانه شده‌اند، است. روحانیون آنان حضور گسترده‌ای در نام‌نویسی این انتخابات داشته‌اند. حضور علما و روحانیت اهل سنت می‌تواند دو دلیل عمده داشته باشد که باید دلیل اولی را به کل کشور تعمیم داد و دلیل دومی را مختص غرب آزربایجان پنداشت.
۱- جمهوری اسلامی سعی دارد با فشار و تطمیع روحانیون اهل سنت برای نام‌نویسی در انتخابات مجلس خبرگان نشان دهد که اهل سنت در ایران هیچ مشکلی ندارند و همواره حکومت ولی فقیه شیعی را قبول کرده‌اند. این نوع انگاشت در برابر کشورهای عربی و به ویژه عربستان و گروه‌های تندوری سنی و داعش است که سعی می‌کند چهره موجه و قابل قبولی را از ولایت فقیه ارائه نماید و نوعی اعلام همبستگی اهل‌سنت با ولایت‌فقیه را در ایران به نمایش بگذارد. اما از این موارد بگذریم پرواضح است، حکومتی که حتی وجود یک مسجد اهل سنت را در پایتخت خود برنمی‌تابد چگونه می‌تواند روابط حسنه‌ای با علمای آن داشته باشد تا حدی که این روحانیون و علما برای حمایت از ولی‌فقیه پای در عرضه انتخابات بگذارند.
۲ – روحانیون کُرد سنی سعی دارند با مشارکت در انتخابات مجلس خبرگان در غرب آزربایجان این منطقه را منطقه‌ای سنی‌نشین کُرد معرفی نموده و از لحاظ مذهبی در ارکان حکومتی منطقه نفوذ نمایند. این افراد که حضور چندانی در نهادهای مذهبی تصمیم گیرنده در غرب آزربایجان ندارد سعی دارند به این طریق جایی برای خود دست و پا نمایند تا در مواقع لازم وارد عمل شده و از پست و مقام خود نهایت استفاده را بر له جریان‌های تروریستی کُرد، بنمایند.

انتخابات مجلس و پروژه‌ی تسویه حرکت ملی در غرب آزربایجان
حرکت ملی آزربایجان به عنوان یک حرکت مدنی و انسانی همیشه در تلاش بوده است که از مجاری مدنی و مسالمت‌آمیز، حقوق تضیع شده ملت تورک آزربایجان جنوبی را احقاق نمایند و این مسئله ابتکار برخورد خشن و سرکوب حرت ملی را از دست جمهوری اسلامی گرفته است. اما حکومت ایران این‌بار با طرح و برنامه‌ای متفاوت قصد دارد مبارزه مدنی و مسالمت‌آمیز ملت تور آزربایجان و در رأس آن حرکت ملی را به چالش کشیده و آن را سرکوب نمایند.
سکانس اول : کاندیداتوری آرمان سیمیتقو برای نمایندگی مجلس از شهر اورمیه
سینه تاریخ معاصر غرب آزربایجان پر از صحنه‌های تلخ و دردناکی است، که روزگاری زخمی سخت را پشت سر گذاشته است. روزی که مردمانش آرام وساکت بدون این که گناهی کرده باشند هدف تیرهای آشوب، طغیان و زیاده‌خواهی‌های گروهی قرار گرفته و طعمه حریق شده، سوخته، وخاکستری از گذشته در خورجین خاطرات خود به یدک می کشد. در آزربایجان کمتر کسی را می‌توان یافت که با نام اسماعیل سیمیتقو و جنایاتش آشنا نباشد و از وی به نیکی یاد نماید. اسماعیل سیمیتقو رئیس ایل شکاک در سال‌های جنگ جهانی اول و پس از آن با قتل عام ملت تورک آزربایجان قصد داشت در اراضی تاریخی تور‌ک‌ها حکومتی کُردی بنا نهد که هیچگاه این مالخولیا رنگ واقعیت به‌خود نگرفت. اما امروز پس از سال‌ها یکی از نوادگان وی با حمایت و ترغیب نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ایران قصد دارد از شهر اورمیه وارد مجلس شورای اسلامی ایران شود. آرمان سیمیتقو در جمع‌های خصوصی همیشه عنوان کرده است که ورژن نرم جدش است و سعی دارد آرمان‌های وی را زنده نگه دارد. بنابه گزارش وبسایت خبری، وی روز سه شنبه با حضور در فرمانداری اورمیه رسماً جهت کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.
سکانس دوم : دعوت به اغتشاش از سوی افراد مجهول‌الهویه با نام حرکت ملی آزربایجان در صورت تأیید طلاحیت سیمیتقوی جوان
پس از نشر اخبار ثبت نام آرمان سیمیتقو در انتخابات شورای اسلامی، شاهد عکس العمل های متفاوتی از سوی فعالین حرکتی ملی آزربایجان بودیم. اما در این بین چیزی که بیش از همه ی نظرها و ایده ها به چشم می‌خورد بیانیه گروه مجهول الهویه به نام “جنبش جوانان بیداری آزربایجان، شاخه ی ارومیه” بود. هر فرد حاضر در حرکت ملی آزربایجان کم و بیش با گروه ها و تشکیلات ها و جریان های فکری حرکت ملی آشناست اما چیزی که تا به امروز نه در عمل و نه برروی کاغذ شاهد آن بوده ایم گروه فوق الذکر است. این گروه که با اکانت هایی با نام مستعار به یک باره در فضای مجازی و بخصوص در گروه های تلگرامی ظهور کرد، تمامی گفتمان حرکت ملی آزربایجان را که استوار بر مبارزه مدنی و مسالمت آمیز است زیر پا گذاشت.
در بیانیه ای که این افراد مجهول الهویه در گروه های تلگرامی منتشر کرده اند آمده است ” به دنبال خبر ثبت نام نوه اسماعیل سیمیتقو، جانی بالفطره و ایادی صهیونیسم، جهت کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی ،از حوزه ی انتخابیه ی ، اورومیه
بدینوسیله به اطلاع عموم می رساند : چنانچه صلاحیت کاندیدا توری نوه ی اسماعیل سیمیتقو از حوضه ی انتخابی اورومیه تأیید گردد، ما جوانان جنبش بیداری ملی آزربایجان، دست به اغتشاش گسترده زده و تمام دفاتر تبلیغاتی فرد مذکور را به آتش خواهیم کشید. ”
جدای از ادبیات این بیانیه که خود جای بحث بسیاری دارد، باید اندیشید که ناشران این متن و اینگونه نظرات در پی چه چیزی هستند.
سکانس سوم : حذف فیزیکی فعالین ملی و سرکوب حرکت ملی آزربایجان
حکومت جمهوری اسلامی تاکنون در برخوردهای خود با حرکت ملی به واسطه عدم خشونت طلبی این جریان وارد فاز درگیری و سرکوب همانند دیگر حرکت‌های ملی‌گرای در داخل ایران نشده است. حرکت ملی آزربایجان با تکیه بر اصل مبارزه مدنی و مسالمت‌آمیز مانع از برخورد شدید یا همان مشت آهنین حکومت شده است. اما نیروهای اطلاعاتی و امنیتی این موضوع را خوب درک کرده‌اند، تا زمانی که حرکت ملی از آرمان‌های خود عدول نکرده است نمی‌توانند دست‌آویزی برای برخود سرکوب‌گرانه با این حرکت داشته باشند. لذا با طراحی بازی خطرناک و کثیف انتخاباتی در غرب آزربایجان سعی دارند این امر را محقق سازند.
سیستم اطلاعاتی ایران با پرده‌برداری از آرمان سیمیتقو و دیگر همفکرانش سعی دارد افکار آزربایجانیان را در آستانه انتخابات تحریک نماید و در این بین توسط نیروهای پرورش یافته خود در داخل شهر و ستادهای انتخاباتی این افراد اغتشاش و آشوب بیافریند. و سپس با نام مبارزه با اغتشاش آن هم در موقع انتخابات که یکی از خط قرمزهای حکومت محسوب می‌شود، فعالین حرکت ملی و این جریان فکری را در غرب آزربایجان و سپس کل آزربایجان قلع و قمع نمایند و با فرستادن نخبه‌گان حرکت ملی تا چوبه دار حرکت ملی آزربایجان به ورطه نابودی بکشاند.
بدیهی است که جریان فکری حرکت ملی آزربایجان هیچ اعتقادی به بکارگیری قوه قهریه و خشونت در این برهه‌ی زمانی در مبارزات خود، ندارد و با قاطعیت تمام در برابر عوامل خشونت‌طلب و تنش‌زا که وجود خود را در اینگونه معاملات می‌بینند خواهد استاد و با آنان برخورد کرد. برماست که با رصد دقیق و صحیح جریانات این روزها، ابرهای سیاهی که بر آسمان آزربایجان و حرکت ملی نقش بسته‌اند را خنثی نماییم.
پنجشنبه ۳ دی ماه نود و چهار

اشتراک گذاری

واقعیت “کشتار شیعیان مظلوم نارداران” چیست؟!

در باب تبلیغات ضد ترکیه رسانه های ایرانی-فارسی؟!

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.