آخرین مطالب:  

ماراتن انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه- کریم اصغری

اؤیرنجی سسی:۱۹مرداد ۱۳۹۳ یک روز تاریخی‌ برای مردم ترکیه و دستگاه دیپلماسی جمهوری ترکیه محسوب میشود. در این روز برای اولین بار در تاریخ جمهوری ترکیه مردم ترکیه با رفتن به پای صندوقهای رای  برای ۵ سال آینده رئیس جمهور منتخب خود را بر خواهند گزید.اکمل الدین احسان اغلو(نماینده فراکسیون مخالف )، رجب طیب اردوغان(نماینده حزب حاکم و نخست وزیر فعلی‌) و صلاح الدین دمیرتاش(نماینده اقلیت کرد) ۳ نامزد این انتخابات هستند که یکی‌ از آنها مجوّز ورود به کاخ ریاست جمهوری را دریافت خواهد کرد

به گفت برخی‌ تحلیلگران رقابت اصلی‌ در این انتخابات بین اکمل الدین احسان اغلو(نماینده فراکسیون مخالف ) و رجب طیب اردوغان( نماینده حزب حاکم) خواهد بود و آقای دمیرتاش از شانس بسیار کمی‌ برخوردار می‌باشد. لذا امکان به دور دوم کشیده شدن این انتخابات نیز مطرح می‌باشد. برخی‌ از تحلیلگران هم این انتخابات را رقابت بین میراث دارن ترکیه لایک و نسل جدید اسلام گرا میدانند.پیروزی هر یک از این دو تاثیر بسیار زیادی بر سیاستهأی داخلی‌ و خارجی‌ ترکیه خواهد گذشت. چرا که هر دو نامزد از پایگاههای فکری متفاوتی حمایت میشوند و ترکیهٔ قبل و بعد از سال ۲۰۰۰ گواه مستندی بر این ادعاست.

حزب عدالت و توسعه که در طیّ ۱۲ سال اخیر یکّه تاز سیاست داخلی‌ و خارجی‌ بوده است،  همواره به عنوان حزبی اسلام گرا و محافظه کار شناخته شده و توانسته است برخی‌ تابو شکنیهایی مثل محدود کردن قدرت ارتش، آزادی بیشتر به اقلیت کرد و فاصله گرفتن از غرب را در سیاست داخلی‌ و خارجی‌ ترکیه پیش ببرد که البته  این امر هم به آسانی‌ نبوده و مخالفان جدی به همراه داشته است. کسب حداکثری آرا  توسط این حزب چاره‌ای جز متّحد شدن مخالفان این حزب برای آنها باقی‌ نگذشته است. البته در صورتی که این انتخابات به دور دوم کشیده شود با توجه به سیاستهای اردوغان در قبال کردها احتمال حمایت کردها از اردوغان افزایش خواهد یافت و این مساله شانس مضاعفی برای شخص اردوغان و حزب مطبوعش خواهد بود.   

با توجه به شرایط بحرانی منطقه تمام کشورهای منطقه و حتی فرا منطقه‌ای از نزدیک تحولات داخلی‌ ترکیه و روند انتخابات را از نزدیک دنبال میکنند چرا که نامزد فراکسیون مخالف چهره آشنایی در خارج از ترکیه تا داخل ترکیه بوده و مخالف سرسخت سیاستهای رجب طیب اردوغان می‌باشد و در صورت پیروزی احسان اغلو ترکیه شاهد تحولاتی در سیاست خارجی‌ و حتی داخلی‌ خواهد بود

 ایران نیز از نزدیک تحولات جاری منطقه و انتخابات پیش روی  ترکیه را دنبال می‌کند. چرا که دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه دوران طلایی‌ در روابط هر دو کشور محسوب میشود. ایران در این مدت ذکر شده به پاس ترکیه توانسته است برخی‌ تحریم‌های اعمال شده را بی‌ اثر و یا کم اثر سازد و از همین راه هم سودهایه شایانی نصیب ترکیه گشته است.

اما در ایران هم آذربایجان‌ی‌های ساکن در شمال و شمال غرب ایران هم به این انتخابات توجه خاصی‌ دارند چرا که آنها از فراموش شدن خودشان از سوی حزب حاکم در ترکیه ناراحت هستند و از سوی دیگر نزدیکی بیش از حد ترکیه به حکومت محلی شمال عراق را در دراز مدت به ضرر خویش ارزیابی میکنند.  

 

کریم اصغری(مسئول روابط بین الملل تشیکلات مقاومت ملی آزربایجان جنوبی(دیرنیش))

آنکارا- ۱۳ مرداد ۱۳۹۳

اشتراک گذاری

تاسیس اردوگاه ۴۰ هزار نفره توسط ترکیه برای اسکان ترکمن های عراق

پلشتی افکار پان فارسیسم – محمدرضا لوایی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.