آخرین مطالب:  

آغاز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در خارج از این کشور

اؤیرنجی سسی: انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در بین شهروندان ترکیه مقیم خارج آغاز شد.

به گزارش واحد رصد اخبار اؤیرنجی سسی، از بیست و ششم جولای،(4 مرداد)رای گیری از اتباع ترکیه در خارج از کشور آغاز شده و دهم اوت(19 مرداد) نیز مردم داخل ترکیه به پای صندوق های رای می روند تا برای نخستین بار رئیس جمهوری خود را بطور مستقیم انتخاب کنند.

رئیس جمهوری ترکیه پیش از این با رای نمایندگان پارلمان انتخاب می شد. بنابراین انتخابات دهم اوت 2014 میلادی را می توان نقطه عطفی در تاریخ سیاسی معاصر ترکیه دانست .

بخصوص آنکه این دور از انتخابات از ویژگی های خاصی برخوردار است .

به عنوان مثال ” اردوغان ” نخست وزیر ترکیه از نامزدهای این دور از انتخابات است . سیاستمداری که علیرغم آنکه مورد شدیدترین حملات و انتقادات مخالفان خود قرار گرفته و به همین دلیل صحنه سیاسی ترکیه برای ماهها دستخوش تلاطمات و آشوب های سیاسی و اعتراضات مردمی بوده آست ، بازهم قصد باقی ماندن در عرصه سیاست را دارد.

اردوغان ” و سران حزب تحت رهبریش یعنی حزب حاکم ” عدالت و توسعه ” از هم اکنون اعلام کرده اند که قصد دارند با اصلاح قانون اساسی ، اختیارات ریاست جمهوری را وسعت بخشند، و ” اردوغان ” نیز در صورت انتخاب به مقام ریاست جمهوری از تمامی قدرت و اختیاراتش استفاده خواهد کرد.

مساله ای که موجب شده مخالفان اردوغان ،وی و حزب متبوعش را متهم به انحصار گرایی نمایند.

یکی دیگر از ویژگی های این دور از انتخابات آنست که رئیس جمهوری منتخب برای یک دوره 5 ساله انتخاب می شود که برای یک دوره 5 ساله دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

به این ترتیب رئیس جمهوری منتخب می تواند دستکم تا سال 2023 که مصادف با یکصدمین سالگرد تاسیس جمهوری نوین ترکیه است ، قدرت را در دست داشته باشد.

از بین سه نامزد شرکت کننده ، اردوغان تنها شخصیتی است که وعده های بلندپروازانه ای نظیر قرار گرفتن ترکیه در رده ده قدرت برتر جهان را داده است .

یکی دیگر از ویژگی های این دور از انتخابات شرکت صلاح الدین دمیرتاش یکی از سران حزب کردی دمکراتیک خلق ها است .

البته پیش از این ترکیه شاهد حضور برخی رئیسان جمهوری در عرصه قدرت بوده است که کردتبار بوده اند.

همانند تورگوت اوزال رئیس جمهوری فقید ترکیه که از جانب یکی از والدین خود تباری کرد داشته است .

این بار اما ” دمیرتاش ” شخصیتی کرد است که از سوی ملی گراها ترکیه به عنوان سیاستمداری جدایی طلب و طرفدارار پ ک ک شناخته می شود و مایل است که صدای مردم کرد را نه تنها به دولت آنکارا بلکه به گوش جهانیان برساند.

همچنین یکی دیگر از ویژگی های انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ترکیه ،شرکت اکمل الدین احسان اوغلو است . سیاستمداری مسلمان و دانشگاهی که به داشتن مواضع و گرایشهای معتدل و میانه روی اشتهار دارد و توانسته است که حمایت طیف وسیعی از سکولارها و ملی گرایان و دمکرات ها را جلب کند.

بطوریکه وی منتخب پنج حزب مخالف دولت ترکیه است .

بنابراین می توان گفت که انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت ترکیه به مثابه آزمونی در برابر انتخاب سه گرایش مطرح در جامعه ترکیه است . گرایشی که میل به انحصار گرایی دارد، گرایشی که درصدد شکستن این انحصار گرایی بوده و گرایشی که درصدد رساندن پیام کردها است.

اشتراک گذاری

مراد گؤیه باکان درگذشت

داغ 9 شهید آزربایجانی را در اعماق قلب خود احساس می کنیم

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه برای این نوشته ثبت شده است.

  1. امریکا هرکس را بخواهد همان خواهد شد چندین سال است که آمریکا اردوغان را خواسته و بخاطر خوش خدمتیهایش از این پس نیز همه کاره همو خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.