اؤیرنجی سسی : عدالت برای ایران فعال در حوزه‌ی “ثبت و مستندسازی نقض حقوق‌بشر” در ایران، دستگاه قضایی را مسئول جان ۵ شهروند تُرک “هویت‌طلب” عنوان کرد.

عدالت برای ایرانبه گزارش اؤیرنجی سسی ، بیش از بیست روز از اعتصاب غذای ۵ فعال هویت‌طلب آذربایجان در زندان گوهردشت می‌گذرد و سازمان “عدالت برای ایران” نهادهای حکومتی در تبریز را مسئول حفظ سلامت آنان می‌داند.

یکی از نزدیکان بازداشتی‌ها در مصاحبه با عدالت برای ایران گفته است: آنها به مدت یک روز و نیم با دستبند و پابند در اتاقک فلزی داخل ماشین انتقالی که صندلی هم نداشته، در آن گرمای تهران در حیاط زندان اوین بر روی کف فلزی ماشین ون بوده‌اند.

سجاد رادمهر برادر شهرام رادمهر، یکی از فعالان زندانی در  اعتصاب افزود: مسیر هشت ساعته‌ی بین تهران و تبریز و اینکه چند بار بین زندان اوین و رجایی‌شهر پاسکاری شده‌اند و در تمام این مدت آنها در آن اتاقک فلزی بوده اند … این شکنجه به مفهوم واقعی کلمه است.

لطیف حسنی،آیت مهر عای بیگلو

این ۵ فعال تُرک‌زبان از سوی دادگاه انقلاب تبریز به  “تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام” متهم هستند و آنچنان که منبع یادشده اعلام می‌کند؛ کیفرخواست این فعالان بدون ارایه‌ی مستندات کافی و صرفاً بر اساس گزارشات نیروهای امنیتی و به دلیل فعالیت های آشکار مدنی و هویت طلبی صادر گردیده است.

محمود فضلی،شهرام راد مهر،بهبود قلیزاده

عدالت برای ایران یک بار دیگر تاکید می کند که مقامات قضایی نظیر حسن هاشم‌زاده معاون دادستانی تبریز، حمید باقرپور قاضی شعبه‌ی ۳ دادگاه عمومی و انقلاب تبریز  ومحمد ایمانی قاضی شعبه ۶ تجدیدنظر آذربایجان شرقی نه تنها مسئول جان و سلامت پنج فعال هویت طلب آذربایجانی هستند بلکه باید به دلیل بازداشت خودسرانه، اعمال شکنجه، عدم رعایت قوانین دادرسی منصفانه و تعهدات بین‌المللی این کشور و صدور احکام حبس طولانی مدت برای فعالیت‌های سیاسی و مدنی مسالمت‌جویانه، مورد پاسخگویی قرار گیرند.

لطیف حسنی، آیت مهرعلی‌بیگلو، محمود فضلی، شهرام رادمهر و بهبود قلیزاده کادر رهبری و ۵ عضو گروه تدارکات برای اخذ مجوز تشکل یئنی گاموح (جنبش نو بیداری ملی آذربایجان جنوبی) هستند.

این ۵ تن، پیش از بازداشت در دی و بهمن ۱۳۹۱، در راستای حقوق هویت‌خواهی تُرکی آذربایجانی و فعالیت علنی مدنی و سیاسی، قصد اقدام برای کسب مجوز و ثبت داشته‌اند.

Social Share Toolbar
پست الکترونیکی ما

info@oyrenci-sesi.info